2. Формула 1
  3. Нико Розберг спечели драматичния първи старт за сезона във Формула 1 (ВИДЕО+СНИМКИ)

Двойна победа за Мерцедес, Фернандо Алонсо направи зрелищна катастрофа, която прекъсна състезанието за кратко

Нико Розберг с Мерцедес спечели първото състезание за сезон 2016 във Формула 1 – Гран при на Австралия. Това бе общо четвърта поредна победа за германеца след трите му успеха в края на миналия сезон, когато остана втори в генералното класиране зад световния шампион Люис Хамилтън. Успехът е общо 15-и за Розберг във Формула 1.

Хамилтън днес имаше много трудно състезание, въпреки че тръгна за 50-ти път от полпозишън. Британецът успя да удържи второто място под натиска на Себастиан Фетел с Ферари, който се завъртя в края, но остана на подиума с трето място в Мелбърн.

Състезанието ще се запомни със зрелищната катастрофа на Фернандо Алонсо в началото, когато той буквално размаза на парчета болида си и надпреварата бе спряна за кратко, докато бъдат разчистени парчетата от неговия болид.

Хамилтън стартира много лошо и падна до шеста позиция, въпреки че потегли от първата. Алонсо за кратко спря състезанието, когато с огромна скорост се размаза с предпазната ограда. Болидът бе неузнаваем, но за щастие испанският пилот на Макларън бе невредим и просто се оттегли от смачкания си автомобил.

Розберг се възползва най-добре от прекъсването на състезанието и смени стратегията си, така че тя да се окаже печеливша. Той успя да изпревари повелия в началото Себастиан Фетел. 4-кратният световен шампион пък заложи на супер меки гуми, но в средата на 57-те обиколки стана ясно, че това е било грешка и той застана на трето място зад Хамилтън и пред Рикардо, който натискаше газта в домашното си Гран при

Двойната победа за Мерцедес не остана единственият голям успех в Австралия.

Ромен Грожан с болида на чисто новия отбор Хаас Ф1 завърши шести и след края на състезанието изкрещя по тийм радиото „Това е победа за нас! Победа за нас! Невероятно, дори не знам на кое място завършихме”.