2. Формула 1
  3. Нова автомобилна трагедия – Загина невръстният син на легендата Джон Съртис

Нова автомобилна трагедия – Загина невръстният син на легендата Джон Съртис

18-годишният Хенри Съртис (дясно, заедно с Михаил Алешин, 13 май 2009 г.) загина вчера след тежък инцидент на трасето Брандс Хач в Англия. Часове след като българският пилот Владимир Арабаджиев завърши осми във втория старт от сериите Формула Мастър по време на гонката за Голямата награда на Великобритания за шампионата на Формула 2 Хенри Съртис пострада тежко след катастрофа на Джак Кларк

18-годишният Хенри Съртис  (дясно, заедно с Михаил Алешин, 13 май 2009 г.) загина вчера след тежък инцидент на трасето Брандс Хач в Англия. Часове след като българският пилот Владимир Арабаджиев завърши осми във втория старт от сериите Формула Мастър по време на гонката за Голямата награда на Великобритания за шампионата на Формула 2 Хенри Съртис пострада тежко след катастрофа на Джак Кларк.

Едно от колелата на автомобила на Кларк излетяло, след като пилотът се разбил в стената на излизане от завоя „Уестфийлд Бенд. Съртис, който този уикенд за първи път в кариерата си се изкачи до първото място на стартовата решетка, получи тежък удар по главата от излетялата гума и загубил съзнание. Болидът в последствие спрял в предпазните заграждения на завоя „Шийн Кърв”.

Медицинският екип реагирал светкавично и отвел пилота от мястото на произшествието в центъра за спешна медицинска помощ на съоръжението. След като бил стабилизиран Съртис е откаран в Лондон, където по-късно лекарите потвърдили смъртта му.

Неделният състезателен ден бе помрачен от две трагични събития. В ранните часове на деня по време на първия състезателен етап от Рали България в тежка катастрофа на място загина навигаторът Флавио Гулиелмини. Юбилейното 40-о състезание  бе прекратено няколко часа след това. Хенри Съртис е син на легендарният състезател Джон Съртис, който е единственият човек на планетата, който е ставал световен шампион на две и четири колела на най-високите нива в спорта Формула 1 и Мото ГП.