2. Формула 1
  3. Себастиан Фетел триумфира в първия старт за сезона

Себастиан Фетел триумфира в първия старт за сезона

Германецът изпревари Люис Хамилтън

Германецът Себастиан Фетел с "Ферари" спечели състезанието за Голямата награда на Австралия, първи старт от новия сезон във Формула 1.

Фетел беше най-бърз с време 1:24.11.670 часa.

Победителят в квалификациите Люис Хамилтън (Великобритания) с "Мерцедес" остана втори на 9.975 секунди.

Tрети се нареди другият пилот на Мерцедес - Валтери Ботас.

Това е 43-ти успех за Фетел в кариерата му и първи за Ферари от 18 месеца насам. За последно германецът триумфира на 20 септември 2015 година в Гран при на Сингапур.

Четвърти финиша Кими Райконен, а пети бе Макс Верстапен. За съжаление другият пилот на Ред Бул - Даниел Рикrардо, за когото състезанието в Австралия е домашно, отпадна и не можа да зарадва родните си фенове заради проблем със скоростната кутия.

Фелипе Маса, който този сезон се завърна, за да помогне на Уилямс и да замести Ботас, финишира шести. Топ 10 затвориха Серхио Перес, Карлос Сайнц, Даниил Квят и Естебан Окон.

От полпозишън потегли Хамилтън (Мерцедес). От Ферари обаче направиха страхотна стратегия и спечелиха успеха. В 17-ата обиколка Хамилтън влезе в бокса, а през това време Фетел натрупа достатъчна преднина.

Хамилтън се върна на пистата и бе забавен от Макс Верстапен. Фетел натрупа още повече аванс, влезе в бокса в 24-ата обиколка и след престоя отново се върна като лидер, пред Хамилтън.

До края на състезанието имаше дилема в Мерцедес дали Хамилтън да пусне по-бързия Ботас на второ място, за да преследва Фетел.

В крайна сметка четирикратният световен шампион Фетел финишира първи, оставяйки Хамилтън зад себе си, а Ботас - трети.