2. Формула 1
  3. Супер Фетел триумфира в Белгия

Супер Фетел триумфира в Белгия

Световният шампион постигна пета победа за сезона на "Спа" и остави зад себе си Алонсо и Хамилтън

Световният шампион Себастиан Фетел спечели безапелационно Гран при на Белгия във Формула 1 и увеличи аванса си в генералното класиране на внушителните 46 точки.

Фетел остави на 17 секунди зад себе си Фернандо Алонсо, а още 10 секунди по-назад финишира Люис Хамилтън. Победата бе пета този сезон за германеца и негова трета в последните 5 старта.

Фетел стартира от втора позиция и Хамилтън успя да го удържи зад себе си на първия завой. Още в петия завой обаче световният шампион използва системата „KERS”, за да изпревари Мерцедеса на британеца.

След това Фетел проведе безгрешно състезание, което не бе смутено нито от инциденти по трасето, нито от очаквания лек дъжд в края на надпреварата.

Алонсо преодоля лошата си позиция в квалификацията, успя да задмине също Хамилтън и взе второто място. Стартиралият от пол-позишън Люис Хамилтън остана трети на подиума.

Кими Райконен не успя да завърши за първи път от 38 състезания насам заради проблем с предната спирачка.

Провалът на финландеца позволи на Фернандо Алонсо да го задмине на второто място в генералното класиране. Авансът на Фетел от 46 точки обаче дава малки шансове на съперниците му да го спрат да спечели четвъртата си поредна световна титла.

Марк Уебър пак не направи добър старт. Той тръгна от трета стартова позиция, но успя да завърши пети.

Бившият световен шампион Дженсън Бътън заложи на стратегия с едно влизане в бокса, но гумите му се износиха и той финишира шести.