2. Формула 1
  3. Валтери Ботас спечели последното състезание от сезона във Ф1 (СНИМКИ)

Валтери Ботас спечели последното състезание от сезона във Ф1 (СНИМКИ)

Втори остана съотборникът му в Мерцедес Люис Хамилтън

Валтери Ботас (Мерцедес) спечели Гран при на Абу Даби, последен кръг от световния шампионат на Формула 1 за 2017 г.

Втори остана съотборникът му в Мерцедес Люис Хамилтън. Себастиан Фетел (Ферари) се класира трети.

На първата обиколка Ботас се откъсна на 1,2 сек пред Люис и останалите, но тази разлика не се увеличи още в следващите две обиколки. В дъното Кевин Магнусен се завъртя, а Брендън Хартли изпусна девети завой, но се придвижи пред Маркус Ериксон.

До петия тур разликата между лидерите от Мерцедес остана 1,5 сек. Зад Сайнц се водеше битка – Ромен Грожан се опита на няколко пъти да изпревари Ланс Строл за 13-а позиция. В крайна сметка французинът мина пред канадеца в 11-а обиколка. Канадецът спря за смяна на гуми. В това време Ботас направи рекордна обиколка и се отдалечи на 2 сек пред Люис.

Алонсо пък започна все по-активно да натиска Маса с втория Уилямс, като двамата продължаваха сякаш двубоя си от Бразилия.

До 30-а обиколка Хамилтън доближи плътно Ботас на разлика под 1 сек. Двамата влязоха в трафик. Люис бе съвсем близо, но при влизането под тунела едва не излетя и спря с атаките поне за известно време. Фетел, също както и Валтери, нямаше скоростта на Хамилтън в тази фаза и изостана на над 12 сек от Люис. Зад гърба му бе Кими – той пък вече бе настигнат от Верстапен, който получи обаждане да натисне, защото разликата бе 1,2 сек, а Макс попита какво стана с Рикиардо.

В 32-ата обиколка Сайнц най-после спря за смяна, но механиците не закрепиха добре предна лява гума. Той едва излезе от тунела под пистата и след това измъкна колата на правата, като от бокса му казаха да спре веднага.

В 53-тата обиколка подреждането при лидерите остава непроменено. Водач е Ботас, който отвори близо три секунди преднина пред втория Хамилтън. Двамата пилоти са далеч напред, като трети на 20 секунди се движи Себастиан Фетел от Ферари, а съотборникът му Кими Райконен е на повече от 40 секунди изоставане от лидера. Макс Верстапен продължава да няма шанс за нещо повече днес и от началото на състезанието е затворен зад Кими на петото място.

Така очаквано до финала Валтери запази лидерството си и спечели победата в последната Гран При за сезона в Абу Даби. Втори остана съотборникът му в Мерцедес и световен шампион тази година Люис Хамилтън.

Британецът сякаш остави Валтери да спечели, но и това не помогна на финландеца да отнеме второто място от Себастиан Фетел. Пилотът на Ферари днес финишира трети и така се качи на последното място на почетната стълбичка. Съотборникът му Кими Райконен удържа четвъртото място, като не позволи на Макс Верстапен да го изпревари в самия край на състезанието.