2. Формула 1
  3. Верстапен изпревари пороя и спечели квалификацията в Бразилия

Верстапен изпревари пороя и спечели квалификацията в Бразилия

Сесията беше прекратена преждевременно заради буря и силен дъжд

Макс Верстапен спечели своя втори полпозишън на пистата „Интерлагос“ с една много силна обиколка в началото на решителния сегмент на квалификацията. В повторение на случилото се преди година и днес първите летящи обиколки в Q3 бяха решителни заради дъжда, който удари трасето в средата на финалните 12 минути.

Заради мракът и проливния дъжд, които завладяха пистата сесията бе прекъсната повече от 4 минути преди нейния край и повече не бе възобновена. На отборите дори им беше разрешено да затворят вратите на своите гаражи, което принципно е забранено, заради дъжда.

В своя тур Верстапен постигна 1:10.727, за да спечели полпозишъна с аванс от 0.294 секунди пред Шарл Леклер. Трети и четвърти на старта в неделя ще бъдат съотборниците в Астън Мартин Ланс Строл и Фернандо Алонсо, които бяха първи на пистата в Q3 и разполагаха с най-сухите условия.

Зад пилотите на Астън Мартин на третата редица би трябвало да застанат тези на Мерцедес – Люис Хамилтън и миналогодишният победител в Гран При на Сао Пауло Джордж Ръсел. Двамата също бяха от първите на пистата в началото на третата фаза, но просто не успяха да сглобят силни обиколки. Освен това Ръсел ще бъде разследван за блокиране на Пиер Гасли на изхода от бокса още на старта на Q1.

Ландо Норис и Карлос Сайнц би трябва да си поделят четвъртия ред в неделя, а на петия ще трябва да са Серхио Перес и Оскар Пиастри. Перес и Пиастри бяха последни на пистата и логично останаха последни в Q3. Пиастри дори не регистрира време, след като се завъртя на завой №12 и се прибра в бокса.