2. - Франция
  3. Бенфика и Марсилия сътвориха спектакъл, който остана без победител - 1:1

Бенфика и Марсилия сътвориха спектакъл, който остана без победител - 1:1

Марсилия отнесе стратегическото предимство към "Велодром" в 91-ата минута

Бенфика и Марсилия не излъчиха победител, завършвайки при резултат 1:1, в зрелищен първи мач от осминафиналите на Лига Европа. Двата тима сътвориха огромен брой голови възможности, като първи се възползва съставът на домакините след нелепа грешка на вратаря Манданда. Марсилия се добра до изравнителния гол благодарение на резервата Хатем Бен Арфа, който се разписа в последната минута на срещата.

За насладата на препълнения „Ещадио да Луш” двата тима изиграха приятно за окото високоскоростно първо полувреме. След кратък период на предпазливост и опознаване съставите отвориха играта си положенията пред двете врати заваляха с неимоверна честота.

Първи до гола се приближи Лучо Гонсалес от Олимпик, който не бе посрещнат особено дружелюбно в Лисабон. Бившият играч на вечния съперник Порто, известен и с прякора си Ел Коменданте, в 15-ата минута се бе озовал непокрит до дясната греда на Жулио Сезар. Високо центриране от десния фланг бе високомерно пропуснато от отбраната в червено и с моментален шут от непосредствена близост Гонсалес прати кълбото на сантиметри извън целта. Въпреки първоначалния натиск на Бенфика тимът на Марсилия бе този, който бе по-опасен пред противниковата врата. В 20-ата минута опитният бразилец Брандао изневиделица получи дълъг пас през средата на терена. Пласирал се пред пазещия го защитник девятката на гостите нахлу в наказателното поле на Бенфика. За негово съжаление бившият стрелец на Шахтьор сбърка при последното докосване и отново запрати топката далеч от целта, въпреки отличната си позиция.
Двете голови ситуации дойдоха като шамар за състава на Бенфика и домакините бързо обърнаха играта в своя полза. В 22-ата Рамирес центрира остро към далечната греда, където Оскар Кардосо засече, но топката спря от външната страна на мрежата. В 29-ата дойде и най-чистото положение за Бенфика. Анхел Ди Мария видя празен коридор за стрелба и от 20-ина метра отправи бомбен шут с левия крак към лявата греда на Стив Манданда. Минимална частица точност се оказа недостатъчна за удара на Ди Мария да порази вратата на марсилци. Минути по-късно с отличен пас от левия фланг Ди Мария прехвърли защитата на Олимпик, като топката падна на крака на Оскар Кардосо. Без подготовка централният нападател шутира от въздуха, но отново контролът върху топката и точността на удара бяха далеч от истината.

На този етап двата състава демонстрираха завидно темпо и острота в действията си, нещо от което публиката не можеше да се оплаче. Положенията се редяха едно след друго, а в 40-ата минута Бенфика сътвори магическа комбинация с три докосвания. Две подавания от средата на терена, минали през Савиола, доставиха топката в краката на Пабло Аймар. Той навлезе диагонално в наказателното поле на Марсилия, но отново атаката издиша със завършващия удар, който попадна право в ръцете на Манданда. В последната минута от първата част Брандао се пребори за кълбото по левия фланг и от крайната линия подаде към средата на пеналта на Бенфика. Там непокрит отново стоеше Лучо. Без подготовка той отправи топката към дясната греда, но по пътя си тя бе пресрещната от бранител в червено и Марсилия трябваше да се задоволи с корнер при едно от най-чистите си положения.
Шеметната скорост се запази и след почивката. Бразилският страж на Бенфика сътвори истинско чудо, спасявайки изненадващ удар на капитана на гостите Махамаду Нианг. Брандао нахлу на скорост по лявото крило и от страничната граница на наказателното поле центрира силно и ниско към средата на пеналта. Луизао успя да отклони подаването, но топката попадна на главата на Нианг. Нападателят насочи удара си към Сезар, който успя да парира първоначално, но това не бе достатъчно да предотврати опасността. Топката изви траекторията си по посока мрежата, но бразилецът с втори героичен плонж успя да избие точно пред гол линията.

Постепенно Бенфика установи контрол върху играта и натика съперника в половината му. Шансовете за домакините обаче не бяха особено обещаващи, а времето започна неусетно да изтича. Хармонията на двете нули на светлинното табло все пак бе нарушена и това се случи в 76-ата минута. С голяма доза късмет и нелепа вратарска грешка на иначе стабилно представилия се Манданда Макси Перейра откри резултата за Бенфика. Анхел Ди Мария създаде хаос по лявото крило и с нисък пас опита да намери Кардосо. На границата на малкия пеналт той не срещна топката по най-удачния начин. Въпреки това нелепа изява на стража Стив Манданда, който не улови наглед безпроблемната топка, позволи на Перейра да прониже вратата му за 1:0.
В последните минути крилото на Бенфика Рамирес разтърси напречната греда на Олимпик с гръмотевичен шут извън пределите на наказателното поле. Манданда, който бе далеч пред гол линията си едва успя да протегне пръстите си и да отклони топката достатъчно, че тя да отскочи от гредата. Въпреки че водеха в резултата домакините продължаваха да търсят нов гол. Това обаче им изигра лоша шега. В първата минута от добавеното време златната резерва Хатем Бен Арфа санкционира разсеяната червена защита със страхотен гол с глава. Бонар центрира от дясното крило. Влезлият като резерва Бен Арфа бе изпуснат от персоналния си пазач и запрати топката неспасяемо над безпомощния Жулио Сезар за 1:1.
Кракто след това дойде и финалния сигнал на рефера Брих. Двата тима ще решат спора си на не по-малко негостоприемния „Стад Велодром” в Марсилия след седмица време.

Бенфика – Олимпик Марсилия 1:1

1:0 Макси Перейра 76’
1:1 Бен Арфа 90+1’

За Бенфика: Жулио Сезар, Сезар Пейшото (Контрао – 77’), Давид Луиш, Луизао, Макси Перейра, Хави Гарсия, Анхел Ди Мария, Рамирес, Пабло Аймар (Карлос Мартинс – 65’), Оскар Кардосо, Савиола (Едер Луиш – 88’);

Наставник: Хорхе Хесус;

За Олимпик: Манданда, Бонар, Диавара, Мбиа, Тайво, Лучо Гонсалес, Сисе, Беноа Шейру, Нианг (Бен Арфа – 75’), Брандао, Фабрис Абриел (Валбуена – 70’);

Рибери не се страхува за кариерата си

Полузащитникът на немския елитен Байерн (Мюнхен) Франк Рибери призна, че не се страхува за развитието на кариерата си

Витек за постоянно в Анкарагюджю

Словашкият национален нападател Роберт Витек финализира трансфера си в турския тим Анкарагюджю от френския Лил. Футболистът, който вкара четири гола на Световното първенство, преминава за постоянно в столицата на югоизточната ни съседка, след като през пролетта игра там като преотстъпен.

Кайзерслаутерн с реми срещу Метц, Мицански удря греда

Българинът изигра 45 минути от петата проверка на „червените дяволи”

Задържаха Бензема и Рибери

Двамата дадоха показания днес пред парижкия съд, свързани със скандала с малолетната проститутка Захия

Трансфери, трансфери...

Джо Коул подсили редиците на Ливърпул

Сент Етиен взе Карлос Боканегра

Отборът на Сент Етиен се подсили с американския национал Карлос Боканегра

Френската федерация разследва бунта в ЮАР

Президентът на френската футболна федерация Жан-Пиер Ескалет е назначил разследване на стачката на националите на Мондиал 2010, предава АП

Ливърпул договори звезда на Ница

Лоик Реми ще струва 12.5 милиона паунда на мърсисайдци

Тиери Анри се отказа от националния отбор

32-годишният стрелец игра цели 13 години за "петлите", като в 123 мача е отбелязал 51 попадения