2. - Германия
  3. Галатасарай излъга Хамбургер за 1:1 на "Нордбанк Арена"

Галатасарай излъга Хамбургер за 1:1 на "Нордбанк Арена"

Галатасарай успя да измъкне 1:1 при гостуването си на Хамбург в първия осминафинален мач от турнира за Купата на УЕФА. Гостите поведоха в резултата след половин час игра, благодарение на добра контраатака завършена от Айхан Акман. „Северняците” изравниха резултата в 49-ата с гол на крилото Марсел Янсен, докато 4 минути след това за нарушение директен червен картон получи Емре Ашик. Домакините не се възползваха от численото си предимство и се изправят пред плашещо гостуване край Босфора.

Мартин Йол бе определил като основна задача пред своите футболисти преднина от два гола за предстоящото гостуване в Истанбул. Заповедите на Йол до определена степен бяха оправдани, предвид многобройните проблеми в тима на Бюлент Коркмаз.

Новоназначеният треньор на Галатасарай за този мач не разполагаше  с услугите на нападателя Милан Барош, Сервет Четин, Мурат Акча, Мемет Топал и Тобиас Линдерот. Това определено нарушаваше плановете на Коркмаз да повтори успеха си от 2000 г, когато с капитанската лента той и съотборниците му от турския клуб вдигнаха трофея в турнира за Купата на УЕФА.

Въпреки това именно гостите бяха тези, които поведоха в резултата. След като неутрализира първоначалния домакински натиск, Галатасарай премина към офанзивата. След контраатака в 32-ата минута Линкълн, в борба с Боатенг изпусна топката, която попадна в краката на Айхан. Полузащитникът незабавно стреля от около 14 метра към близката дясна греда, като в крайна
сметка и късметът си каза думата, тъй като коженото кълбо отскочи от гредата преди да влети в мрежата зад Франк Рост.

До края на полувремето домакините отново наложиха своята игра, като Галатасарай се задоволи с пасивната роля, възползвайки се главно от контраатаки. Нападението на Хамбург в лицата на Младен Петрич, Гереро, Троховски и Янсен сътвори няколко положения пред противниковата игра, но до изравнителен гол не се достигна.

Това обаче се случи 4 минути след подновяване на играта. В 49-ата минута Марсел Янсен бе този, който възстанови равенството. Гереро нахлу към наказателното поле на гостите по лявото крило и центрира към Петрич. Той се оказа в неудобна позиция за директна стрелба и върна с глава към Янсен. Той свали топката и с диагонален удар отказа Де Санктис за 1:1.

53-ата минута се превърна в повратен момент за мача. Гереро изведе хърватския си колега зад отбраната на гостите. Единствения в близост до Петрич бе Емре Ашик, който извърши умишлено нарушение за да възпре откъсващата се десетка. Нарушението бе санкционирано от унгарския рефер с директен червен картон.

Нарушеното числово равновесие предостави добра възможност пред „северняците”, които започнаха да атакуват далеч по-открито. В игра влезе и Ивица Олич, който имаше за задача да реши двубоя в полза на „хамбургерите”.

Числовото предимство не оказа особено влияние върху играта на гостите, които подобно на първото полувреме успяваха да контролират събитията в своята половина с голяма успеваемост. Футболистите на Хамбург бяха принудени да  разчитат на далечни удари и флангови центрирания, които не се оказаха особено ефективни. Най-добрата възможност се падна пред Петрич, който в 92-ата минута пропусна да се разпише от непосредствена близост.

След последния сигнал Галатасарай отдъхна, знаейки че си тръгва с отличен резултат от „Нордбанк Арена” за предстоящия ответен мач на „Али Сами Йен”. Мартин Йол и футболистите му могат само да съжаляват за откровеното прахосничество, което демонстрираха през второто полувреме.

Хамбург – Галатасарай 1:1
0:1 Айхан Акман 32’
1:1 Марсел Янсен 49’

Стартови състави:

За Хамбург:
Франк Рост, Денис Аого, Йорис Матайсен, Жером Боатенг, Колин Бенджамин, Марсел Янсен, Алекс Силва, Давид Яролим, Пьотър Троховски, Младен Петрич, Хосе Паоло Гереро.
Треньор: Мартин Йол

За Галатасарай: Морган Де Санктис, Сабри Сариоглу, Емре Ашик, Хакан Балта, Волкан Яман, Барис Йозбек, Айхан Акман, Хари Кюъл, Линкълн, Арда Тюран, Шабани Нонда

Гостите от Бремен бият с 10 човека в Майнц

Байерн размаза Холщайн Кил, вкара цели шест попадения на опонента си (ВИДЕО)