Извън стадионите, световното първенство по футбол ще даде възможност на Бразилия и нейния президент Дилма Русеф да повиши влиянието и международния си имидж, приемайки двайсетина лидери от цял свят, съобщи Франс прес.
Руският президент Владимир Путин, германският канцлер Ангела Меркел и американският вицепрезидент Джо Байдън са сред двайсетината държавни, правителствени и короновани глави, които са потвърдили присъствието си.
Днес за първия мач в Сао Пауло - Бразилия-Хърватия, Русеф ще има голяма компания на почетната трибуна - освен генералният секретар на ООН Бан Ки-мун, президентите на Боливия, Чили, Еквадор, Парагвай, Уругвай, Суринам, Ангола и Габон и емирът на Катар също ще бъдат нейни гости в ложата и на официалния президентски прием след това.
Възлагането на домакинството на Мондиала и на летните олимпийски игри през 2016 г. беше предизвикателство, но и доказателство за доверието към Бразилия, управлавана от Лула да Силва, посочва анализаторът Алберто Пфайфер от Института за международни отношения към Университета на Сао Пауло. Бившият президент се бореше със зъби и нокти Бразилия да спечели ролята на неотменим фактор на политическата сцена, на нивото на ранга й на седма икономика в света, отбелязва анализаторът.
Много по-дискретна на международната сцена в сравнение с Лула, Дилма Русеф ще се опита да покаже на неблагопрятното обществено мнение в страната си, че е на "ти" с големите на света - пет месеца преди президентските избори през октомври, на които ще се бори за втори мандат.
Една от най-очакваните визити е на вицепрезидента Джо Байдън. Той ще бъде на първия мач на САЩ срещу Гана на 16 юни в североизточния град Натал и на следващия ден ще се срещне с Русеф в столицата Бразилия. Срещата им се възприема като възможност за затопляне на отношенията след скандала с американското шпиониране на телефоните на Русеф и на бразилски предприятия като петролния гигант Петробрас.
Русеф заяви миналата седмица на вечеря с чуждестранни кореспонденти, че възнамерява да насрочи отново държавната си визита във Вашингтон, която анулира през октомври в разгара на шпионската криза. Но все пак добави, че очаква "силен сигнал", че подобна практика няма да се повтори.
Русеф ще приеме Ангела Меркел на вечеря вероятно в неделя в Бразилия, в навечерието на мача Германия-Португалия в Салвадор де Баия, на който канцлерът ще присъства. Двете несъмнено ще обсъдят желанието на Бразилия да размрази бързо преговорите за споразумение за свободна търговия Меркосур-Европа. Бразилия, която е член на Меркосур, се опасява от търговска изолация, след като част от континента вече търгува свободно с Тихоокеанската зона, а американците и европейците преговарят за такова споразумение.
Заради Мондиала Бразилия отложи срещата на върха на големите развиващи се страни БРИКС (Русия, Индия, Бразилия , Китай и Южна Африка) за 15 юли и покани всички държавни глави да присъстват на финалния мач на 13 юли в храма на футбола - "Маракана" в Рио.
Владимир Путин, чиято страна ще бъде домакин на Мондиала през 2018 г., първи потвърди присъствието си. Планирана е среща на върха във Форталеза, Североизточна Бразилия, която ще основе банка за развитие и резервен фонд на БРИКС. На 16 юли държавните глави от БРИКС ще се съберат с южноамериканските си колеги на среща на върха в столицата Бразилия.
След тези две срещи, друг футболен ентусиаст - китайският президент Си Цзинпин, пристига на държавно посещение в Бразилия на 17 юли и същия ден ще открие Форум Латинска Америка-Китай заедно с президента на Бразилия и лидерите от Общността на латиноамериканските и карибските държави (СЕЛАС), сред които са кубинският лидер Раул Кастро и еквадорският Рафаел Кореа.Гигантски инвеститор, втори търговски партньор за повечето от страните в региона и първи за Бразилия, дори преди САЩ, Китай навлезе в Латинска Америка, възползвайки се от отстъплението на Вашингтон и сега на форума ще официализира присъствието си, подчертава наблюдателеят, цитиран от АФП.