Георги Иванов - Гонзо е роден е на 2 юли 1976 в Пловдив. Започва кариерата си в Локомотив (Пловдив), за кратко играе в Армеец (Пловдив), но не след дълго е забелязан от Левски и е привлеченпрез 1997 г. Като футболист на Локомотив той има 64 мача и 16 гола в „А“ група.
С екипа на Левски Гонзо допринася изключително много за трите поредни шампионски титли през 2000, 2001 и 2002 г., както и за титлите през сезоните 2005/06, 2006/07 и 2008/09. Носител е на Купата на България за 1998, 2000, 2002 и 2007 година (през сезон 2006/07 той е в „Левски“ само през есента). Заема трето място във вечната ранглиста на „Левски“ (София) по голове в европейските клубни турнири с 16 попадения. Той е избран за футболист на България в две поредни години – 2000 и 2001 и става голмайстор на българското първенство през сезон 2000/01 с 22 отбелязани гола.
За повече от 10 години Георги Иванов става най-резултатният футболист във вечното дерби на България между Левски и ЦСКА. До края на 2008 г. има отбелязани 15 гола във вратата на ЦСКА (с което подобрява рекорда на Наско Сираков – 14), 11 от които са за първенство и 4 за Националната купа и Суперкупата на България.
За „сините“ той има 181 мача и 105 гола в „А“ група и се нарежда на 4-то място във вечната ранглиста на голмайсторите на клуба. За националния отбор Георги Иванов има 33 мача и 4 гола.
В средата на 2002 г. Гонзо е продаден на френския Рен за 4,1 млн. долара. След това преминава в турския Самсунспор, като се връща при „сините“ под наем за един сезон – 2003/04. До края на януари 2006 г. Георги Иванов играе в турския клуб Газиантепспор. От началото на февруари 2006 Гонзо е отново играч на „Левски“, с когото участва в Шампионската лига преди да премине в хърватския Риека през януари 2007. На 22 юни 2008 г. подписва отново с клуба Левски.
През сезон 2008 – 2009 г. Георги Иванов има 12 гола в 22 мача и допринася много за първото място на Левски в „A“ група. След края на сезон 2008/09 се отказва от футбола. Назначен е за спортен директор в Левски. От септември 2009 г. е треньор на Левски в тандем с Антони Здравков. В началото на сезон 2011/12 се завръща начело на Левски, където е треньор до 2 ноември 2011.
След напускането на Николай Костов, през март 2012 г. става старши треньор на Левски за втори път, но води отбора само два мача. На 5 април напуска поста старши треньор и спортен директор в Левски.
На 10 октомври 2012 г. Гонзо е представен на пресконференция в родния си Локомотив (Пловдив) като старши треньор, но напуска след по-малко от 24 часа заради финансови разминавания с ръководството на клуба.
На 17 декември 2012 г. година подписва договор за 2 години с Черно море (Варна).
През 2016 г. отново се завръща като треньор на Черно море. На 21 септември 2017 г. поради лоши резултати напуска клуба.
През 2019 г. е назначен за спортно-технически директор на Локомотив (Пловдив). На 7 декември 2021 г. напуска поста си на спортно-технически директор в Локомотив заради неразбирателство със собственика на клуба Христо Крушарски.
През януари 2022 г. е официално утвърден за технически директор на Българския футболен съюз.
- Г-н Иванов, започнахте нова работа. Този път директор в БФС. Какво е различното за вас?
- Ангажиментите ще бъдат в повече. Иначе няма да правя нищо по-различно от това, което съм правил в клубните отбори, където съм бил на същата длъжност. В БФС има изключителни професионалисти. Просто работата трябва да се стикова и нещата ще си дойдат на място.
- Кой ви покани на този пост. Лесно ли стигнахте до този договор?
- Покани ме Борислав Михайлов. Виждахме се няколко пъти, за да уточним подробностите. Исках да видя какво ще е развитието на футболния съюз. С това, което той ми обясни, видях, смятам че не беше много трудно да приема.
- Означава ли, че ще работите с пълен картбланш?
- Аз навсякъде съм работил по този начин. Ако всеки път питаш за всяко нещо, което трябва да свършиш, доникъде няма да е докараш. Всеки един трябва носи отговорност за това, което е назначен и за което има да свърши като задачи. Това е за треньорите и за всеки един служител, който е на работа в БФС. На базата на резултатите ще оценяваме всички.
- Имахте ли разговор с Ясен Петров. Той остава селекционер на футболните ни национали?
- Чухме се набързо с него. В момента изчаквам всички национални селекционери да се приберат, за да се видим. Повечето на са в София, а на лагери или в Турция, за да гледат мачове. Като се съберем, ще им кажа това, което искам от тях. Искам да има единна програма за националните отбори, да играят по една и съща схема. От 15 години до мъжете да се работи по един и същи начин. Преходът да става по плавен.
- Колко време ще им дадете картбланш за работа?
- Всеки един от тях има договор. На базата на този договор се работи. Картбланш? Всяко нещо във футбола е на базата на резултати. Но това е във всяка една област от живота. Като имаш резултати, значи се справяш добре с възложените задачи. Резултатите държат всеки един треньор, човек, директор. Като нямаш резултат, отиваш в канала.
- Напуснахте поста директор в Локомотив в края на миналата година. След това ли дойде предложението от страна на Борислав Михайлов да започнете в БФС работа?
- Бях приключил ангажиментите си с Локомотив и след това дойде предложението за нова работа. Мисля, че подписах договор на осми или десети януари. Не съм си тръгнал от Локомотив, защото съм имал някаква друга работа. Тръгнах си, защото не бях доволен от начина, по който собственикът искаше да се работи в клуба и да се развиват нещата в Локомотив.
- За мнозина напускането ви от Локомотив бе голяма изненада?
- В България се случва често президентите и собствениците на клубове да си мислят, че разбират от футбол и започват да управляват еднолично. Аз това не мога да го приема. До лятото всичко беше нормално. Всеки работеше това, което може. След това Христо Крушарски реши, че може да управлява клуба еднолично и както той вижда нещата. В крайна сметка аз нямаше защо да оставам повече. За мен темата с Локомотив е приключена. Аз с Христо Крушарски не съм имал конфликти. Ние сме в нормални отношения. Той дава всичко от себе си за футбола, дори и последните си пари, милее за играчите си. Към него мога да изпитвам само уважение. Всеки един собственик има право да управлява клуба си така, както сметне за добре. Може би затова и нивото на футбола ни е такова. Всеки един работи за него. Дали е грешно или хубаво, то се вижда от резултатите, които показваме.
- Следите ли подготовката на футболните отбори?
- Не гледам футболните отбори и подготовката им. Има си треньори на националните отбори, това е тяхна работа да гледат кой и как се подготвя. Не съм се интересувал от резултатите в контролите, когато бях треньор на даден отбор. Тези мачове са за подготовка за старта на подготовка. Как играят, защо играят, губят ли това никой не се интересува. Най-важното е футболистите да се подготвят добре, да са здрави, а резултатите ще ги броим и видим в официалните мачове и започне първенството. Тези мачове са без значение.
- Кога България ще има успехи на национално ниво?
- Когато всички започнем да работим в синхрон - президенти, футболисти, треньори, директори. В близкото минало това го имаше. Далеч съм от мисълта, че по времето на комунизма всичко беше идеално, но тогава се работеше по единни програми и имаше високо спортно майсторство. Сега всеки един си мисли, че той разбира най-много от всичко и от футбол и затова се получава едно голямо нищо.
- Това голямо нищо кога ще се превърне в нещо?
- Ще имаме разговори с министерството на спорта и министерството на образованието. Масов спорт без подкрепата на тези две институции няма как да се получат нещата. С масовия спорт от количеството ще намерим качеството за школите на футболните отбори и академии. Вече има частни академии и частни клубове. Тези футболисти могат да излязат от училищни първенства, от часовете по физическо възпитание, които последно време доста са занемарени. Това ще е следващата стъпка, когато ще направим среща с министерството на образованието и министерството на спорта. Това са плановете, които правим. Планове за детско-юношеския футбол, за масовия спорт, за женския футбол. В момента ги работим. Когато сме готови, ще ги обявим на обществеността, на самите клубове, на техните директори.
- Вие ли ще имате последната дума при назначаване на национални футболни селекционери?
- Толкова далечни перспективи не обмислям. Тези треньори си имат договори и работят. Аз ще им дам пълна подкрепа. Те трябва да работят доста, за да ме убедят, че имаме бъдеще с тях. В момента не си мисля за смяната на нито един треньор. Ние назначихме един нов. Ще направя всичко възможно българския футбол да излезе от тази тиня, в която е затънал последните 10 години. Ще бъде доста нерви и работа, но пък аз имам желанието да го направя.