За по-младото поколение фенове Игор Корнеев е един от помощниците на Гуус Хидинк в Русия, който стигна до 1/2-финал на Евро 2008, бивш спортен директор на Зенит и Локомотив, както и на селекционния отдел на Монако. По-възрастните помнят брилянтния халф на ЦСКА, с когото армейците спечелиха последната титла и Купа на СССР през 1991-ва, а самият Игор беше избран за Играч на сезона.
Корнеев е единственият руснак, играл в Барселона през сезон 1994/95 под ръководството на Йохан Кройф. Общо записа 13 мача за каталунците, 8 като титуляр. Може би щяха да са повече, ако не бе лимитът от трима легионери, а по това време в тима бяха Роналд Куман, Георге Хаджи, Ромарио и Христо Стоичков. Във връзка с рождения си ден (на 4 септември навърши 56) Корнеев, който игра още за Еспаньол, Хееренвеен, Фейенорд и НАК Бреда, върна лентата назад.
Игор, от талантите, с които сте играли, кой е най-мързеливият?
– Ромарио. Мотото му беше: Не тренирам, но играя. Колкото и да е странно, този подход работеше.
Каква е тайната?
– В неговата невероятна физическа сила. Почти не се контузваше. Ромарио никога не е пил. Можеше да остане буден до среднощ, но не си позволяваше и капка алкохол. Гуус Хидинк е единственият треньор, който го накара да даде всичко от себе си в ПСВ. Останалите си затваряха очите за номерата му, защото се изкупваха от феноменалното му представяне. Кой друг в Испания на старта на Ла Лигаби обещал публично, че ще вкара 30 гола и да го направи? Ромариобеше гений. Головетему са нещо божествено. Той не само вкарваше, но го превръщаше в изкуство. Ромарио и вратата бяха като едно. Едва докосва топката и вече е ясно, че след секунда ще е зад голлинията. Често решаваше мачовете в края. 89 минути се мотаеше, приспиваше защитниците, а след това –бум! Това беше Ромарио.
Представяте ли си го в съвременния футбол?
– При Ван Гаал щеше да е резерва. А други треньори трудно биха задържали играч, който не работи за отбора. Нападателите катоРомарио днес играят само в средни клубове. В големите всички здраво работят.
Кой беше най-искреният човек в Барса по вашето време?
– Амор. Нищо чудно, че е бил капитан. Куман също е свестен, бяхме в една стая на лагери. Понякога общувам с него и със Стоичков.
Когато Стоичков беше назначен за съветник на президента на Ростов, направихме интервю с него. Пред очите ни той напразно се опитваше да се свърже с вас. Успяхте ли тогава?
– Да, говорихме с Христо. Съжалявам, че не успяхме да се срещнем. Той не се задържа в Ростов.
За час и половина от разговора ни Стоичков напълни догоре пепелника с фасове. И в Барселона не се ли разделяше с цигарите?
– Пушеше, но по малко.
А вие?
– Никога не съм пушил.
Какъв беше Гуардиола тогава?
– Най-умният играч. Неговата силна страна бяха пасовете, които разсичаха защитата на съперника. Беше лидер както на терена, така и в съблекалнята. Не се притесняваше да изрази мнението си. Обличаше се елегантно. Гуардиола има специален стил.
Какъв?
– Има един испански дизайнер – Антонио Миро. Това е нещо неофициално и класическо. Първо си мислите, че това е странно облекло. Но погледнете по-отблизо и ще разберете: всичко е в детайлите.
Защо не останахте по-дълго в Барселона?
– Предложиха ми договор по схемата „1+1+1”. Исках сигурност. Например двугодишен договор. Освен това бях смутен от факта, че Барселона, без мое съгласие можеше по всяко време да ме даде под наем. Говореше се, че в онези години такава клауза често е била включвана в договорите. Не ме устройваше и отидох в Нидерландия.
Пресняков-старши (б.р. – популярен руски джазмен, саксофонист и композитор) ни каза, че сте го уредили на пейката на Барселона в официален мач. Вярно ли е?
– Не беше точно на пейката, наблизо имаше столове. Петрович седна на един от тях.
Кройф онемя ли?
– О, не, поисках му разрешение преди мача. Въпреки че вероятно не всеки треньор би се отнесъл с разбиране към такова искане. Пристига познат музикант, няма билет, може ли да гледа мача до пейката?
Бившият защитник на ЦСКА Сергей Фокин спомена в интервю, че в отбора не сте били харесван заради егоизъм и арогантност. Чувствахте ли се така?
– Не мисля, че съм действал арогантно. Просто имах различен социален кръг. Привличат ме музикантите. Чета много, уча английски. Стаята ми в базата в Архангелск беше отрупана с книги.
Предпочитахте ли ги пред отборните купони?
– Всичко, свързано със събирания и пиене, не е моята тема. Не исках да си губя времето. В такива моменти вземах книга и отивах в стаята си да чета. Къде е тук арогантността?
Дмитрий Кузнецов ни каза: „През 1988 г. ЦСКА игра у дома с Гурия. Ако грузинците победят, те могат да влязат в елита. Донесоха пари, които ги раздадоха на всички без мен и Корнеев. Когато сиги разделиха, някой каза: „Това не е необходимо, така или иначе, няма да ги вземат.“Победихме с 5:2, а Корнеев вкара хеттрик.“ Помните ли го?
– Ха-ха, така беше. В началото изобщо не разбрах какво се случва на терена. Но когато вкарах третия гол, грузинците ми извикаха: „Какво правиш?!” И започна да ми просветва…
Не си ли задавахте въпроси след първия гол?
– Не, защото всичко стана много бързо. Направих хеттрик за около 20 минути.
След това съотборниците ви върнаха ли парите?
– Не знам, може би…
Можете ли да наречете Хидинк ваш приятел?
– Мисля, че да. Често се чуваме.
Кога ви порази с човешките си качества?
– Гуус е фантастично грижовен към хората около себе си. Разбирате, че сте под крилото му. Дори не става въпрос за тези, които работят с него – това се отнася за всеки, който е скъп на Хидинк. Той е в състояние да изненада човек, който изобщо не очаква това!
Хидинк прекарва ваканциите си в Зимбабве, в Уганда или в Мадагаскар. Канил ли ви е за компания?
– Не. Предпочита да пътува със съпругата си. Понякога взема братята със себе си. Гуус ми е разказал много интересни неща за тези страни и може би някой ден ще отидав Африка. Не е ли страхотно да отидеш на сафари и да видиш слон, лъв, горила на една ръка разстояние?
С какво Хидинк е по-добър треньор от Адвокаат?
– И двамата са професионалисти от най-висока класа. Но Гуус е по-гъвкав, по-мъдър. Той така те предразполага, че всеки играч е готов да се бори за негона терена. В екипа избягва конфликтите, като същевременно държи всичко под контрол.
Първият урок, който получихте от Хидинк?
– Имаше проблем с футболист в националния отбор. Ако го бяхме изпратили вкъщи, никой нямаше да има въпроси. Много треньори биха го направили. Но Гуус се измъкна от тази ситуация. Той го засрами и същевременно мотивира и това даде резултат. С един куршум Гуус уби 3 заека. Така беше и на подготовката за Евро 2008.
В какъв смисъл?
– Грешите, ако смятате, че той работи стриктно по програмата, дадена от Раймонд Верхейен. Хидинк има животински инстинкт за състоянието на играчите. Би могъл да извади някого от групата с думите: „Днес нямада тренираш“. И момчетата подходиха към турнира в перфектна форма! Нямаше травми с изключение на Паша Погребняк, който контузи коляното си при изпълнение на фаул в мача срещу Сърбия.
Юрий ГОЛИШАК, „Спорт Експрес”
Превод "Тема Спорт"