Олимпийската шампионка по карате от Токио 2020 Ивет Горанова обяви, че от няколко месеца трудно намира мотивация, но засега ще продължи спортната си кариера.
В събота тя спечели исторически сребърен медал за България в категория до 55 кг "кумите" на Световното първенство в унгарската столица Будапеща.
"Шансове вече няма и за Игрите в Лос Анджелис 2028. Много тъжно и демотивиращо е, че карате не е олимпийски спорт. Аз още от януари имам проблем с мотивацията и не мога да намеря причина да тренирам. Доста е трудно, когато си бил професионалист, вече да не си професионалист. Не знам как ще намеря мотивация да продължа, времето ще покаже. Но засега оставам в спорта. Следващата година има квалификация за Световното първенство, ще участвам в турнирите от Премиер лига, ще гоня първото място в ранглистата", каза Горанова на пресконференция.
Българката завоюва титлата на Олимпиадата в Токио, но след това каратето беше извадено от олимпийската програма. В Будапеща тя прибави сребро към двата си бронзови медала от шампионати на планетата.
"Първо ще благодаря на себе си, че спечелих този медал, макар и да не беше това, за което отидох. Имах доста тежка година, случиха се доста промени, неща, които не се разбират от хората. Благодаря на федерацията, не постигнахме целта световна титла, но играхме исторически финал. Малко не ми достигна на финала да сбъдна една от мечтите си, но ще го погледна положително, че все още нямам световна титла и това ще ми бъде мотивация да продължа напред и да стигна и до този връх. Искам да изкача всеки един връх в този спорт, защото така ще бъде запомнящо се и велико за мен", добави Горанова.
На полуфиналите в Будапеща българката победи голямата си съперничка Анжелика Терлюга в повторение на финала от Токио, но в спора за златото загуби от туркинята Туба Якан.
"Беше много интересно състезание, имаше голям интерес към полуфинала с украинката Анжелика Терлюга, много емоции изхабих, за да спечеля тази среща и може би не ми останаха емоции и сили за финала. Аз се чувствам вече много по-опитна, разбирам каратето по-добре. Благодаря на моята треньорка Йована Прекович, че беше до мен през цялото време. С нея имаме планове и цели за бъдеще", каза още световната вицешампионка.
Срещата между Горанова и Терлюга беше изключително драматична. Българката водеше с 5:4 минута и 17 секунди преди края, когато играта трябваше да бъде подновена. Времето обаче не започна да тече, двете си разменяха атаки и Терлюга първоначално спечели с 14:11. От българския щаб подадоха веднага контестация заради съдийската грешка с времеизмерването, която беше уважена и срещата беше подновена при 5:4 минута и 17 секунди преди края. Горанова спечели още една точка и победи Терлюга с 6:4, за да достигне до срещата за златото.
"След полуфинала до преиграването имаше 20 минути, в които не знаех нищо, дори дали ще уважат контестацията. Това бяха най-дългите 20 минути в живота ми. Без притеснена да не загубя срещата, когато ми се дава втори шанс. Това беше огромен стрес, но не искат да загубя. На финала не бях емоционално подготвена за този двубой. Побеждавала съм туркинята, тя също ме е побеждавала, но нямах никакви емоции. Освен това имах и болки в коляното. Сякаш бях притеснена от това, че може да стана световна шампионка. Но вече съм запозната с това чувство и следващият път ще бъда по-уверена", разказа Горанова.
След двубоя украинката публикува постове в социалните мрежи с доста обидни думи по отношение на българката и на Световната федерация.
"Нейните думи ме разсмяха, не ме обидиха. Уважавам я, винаги съм я уважавала, но е жалко, че тя няма отношение към опонентите си", добави Горанова.
Според нея олимпийските игри са "едно голямо приключение, което е коренно различно от всички останали състезания".
"Дори сега Световното първенство не може да се сравнява изобщо с олимпиада", каза още шампионката.
От Българската национална федерация по карате обявиха, че това е най-успешното Световно първенство за България.
"Резултатите на този шампионат са най-добри до момента за страната. Това се дължи на базата на добрия отбор, който имаме, на добрия колектив, на подготовката и на предоставените условия", каза вицепрезидентът на централата Борис Николов.
"Има една граница, която може да нарека дискриминационна, между олимпийските и неолимпийските спортове. Преди тя можеше да разчита на добри финансови средства и екип, които сега липсват. Ние като ръководство търсим варианти да осигурим средата, която е оптимална. Тук искам да благодаря на Министерството на младежта и спорта. Преди няколко дни имахме среща с министъра, който ни увери, че ще ни подкрепя. Относно участието на международни турнири финансирането почти се е запазили, няма драстично недостиг на средства", добави той.
"Това, което Ивет направи на полуфинала, беше феноменално. Да губиш, след това да излезеш отново и да победиш, показва една страхотна психика. Двубоят с Терлюга беше финал. Всичко това й повлия емоционално и физически и на финала тя не успя", коментира Димитър Спасов, член на Управителния съвет на федерацията.
"Доста млади състезатели имаше в отбора, но всеки показа най-доброто от себе си. На това първенство съдийството беше доста слабо", заяви треньорът в националния отбор Борислав Иванов.
По време на шампионата президентът на федерацията Русалин Русалинов е провел много официални срещи, включително и с президента на Световната централа Антонио Еспинос Ортуета. Той го е уверил, че има пълна подкрепа към България за развитието на спорта. Страната ще кандидатства за домакинство на Младежка премиер лига в София през 2025-2026 година.