1. Novsport
  2. Интервю
  3. Караиванов: Няма опасност Локо Пд и Спартак Вн да останат без собственици

Караиванов: Няма опасност Локо Пд и Спартак Вн да останат без собственици

„Още за новия сезон може Лигата да поеме първенството, няма да се появи БФС-2, което да е чуждо тяло“

Караиванов: Няма опасност Локо Пд и Спартак Вн да останат без собственици

Президентът на Българската професионална футболна лига – Атанас Караиванов, даде интервю пред Дарик радио и dsport в което коментира темата около проекта за отделяне на Българската професионална футболна лига (БПФЛ) от БФС. Той заяви, че това може да се случи още през новия сезон, като подчерта, че няма да се появи „БФС-2“, а това ще  бъде административно тяло с активно действие.

„Приех да отговоря на въпросите, защото от прессъобщението не стана ясно всичко. Инициативата за срещата в понеделник е на Българския футболен съюз. Това е страната, която покани мен и изпълнителните директори на клубовете. Това, което можем да кажем е, че започва процес за прехвърлянето администрирането на първенството към Българска професионална футболна лига. Това ще отнеме време“, заяви Атанас Караиванов.

„Няма как да не благодаря на президента на БФС – Георги Иванов, защото той заяви това публично още в началото. Този проект не става за ден-два. Изчаках централата да прояви инициативата, ясно е, че не става бързо. Двигател на проекта са изпълнителният директор Андрей Петров и заместник изпълнителният директор Добрин Гьонов. Важно е да се обясни какъв ще бъде процесът и какви ще бъдат сроковете. Оставям тези информации за самите тях“, каза още той.

„За мен започва отговорен процес за нещо, което не се е случвало в  българския футбол. Аз мога да търся подкрепа от две места – от  собствениците на клубове, както и колегите от Изпълнителния комитет на БФС, който взима решенията, водени от президента Иванов. БПФЛ е отделена от БФС. Тя  е с отделна администрация. Ще бъде обяснено какво предлага БФС, аз съм доволен, че те са активната страна в процеса“, призна президентът на БПФЛ.

„Достатъчно е да погледнем нормалните европейски практики, за да стане ясно как се развива футболът в тези държави. Страните от бившия Източен блок подеха тази инициатива преди няколко години. Това се случи вече в Полша, Украйна и Русия. В  България съм казвал, че няма как да се случи без инициатива от страна на БФС“, заяви той.

„Винаги съм смятал, че това ще стане, но не на всяка цена. Идеята е да не стане на цената на провал. Никой няма намерение клубовете да се провалят, а да го направим по най-професионалния начин. Имаме конкретни впечатление от лиги, близки до нашата, за да видим, че това нещо действа и то добре“, заяви Караиванов.

„Когато клубовете носят по-голяма отговорност, те имат по-голяма заинтересованост. Няма да се появи БФС-2, което да е чуждо тяло, това ще  бъде административно тяло с активно действие. Давам си сметка до колко има подготвени хора и как страдат клубовете от липсата на такива кадри“, коментира още той.

„Много млади хора отиват в чужбина и е нормално да има проблем с кадрите. Една малка лига се управлява с 8 до 12 човека. Колегите ще разкажат в понеделник. Не е нужна огромна администрация. Моята позиция е, че това е правилният път. Не трябва обаче да е на всяка цена, имам някои реалности и затова казвам по този начин“, каза Атанас Караиванов.

„Трябва да се подготви нормативната част. Ще бъдат създадени работни групи. Трябва да има определен период, в който да се обучат новите кадри. Не е в това отношение би било мое опасение, кадровото – не, моето опасение е отношението. Администриращият орган трябва да бъде приет като свой от клубовете. Като фирма, която се управлява съвместно. Говорено е да има самостоятелно дружество. Трябва да скачаме по тоягата, но без да се подценяваме“, заяви той.

„Трябва да се промени отношението. Това е ролята на президента на БФС и УС на БФС – да увеличават доверието на клубовете към себе си. Има хора, които работят покрай първенството и в момента функционират покрай БФС. Моето мнение е, че нещата трябва да се подобрят чисто имиджово. Да се подобри продукта и марката на българския футбол. След толкова години грешки и проблеми, българският футбол запази популярността си. Аз съм оптимист, че първенството ще стане по-интересно. То е интересно и в момента, но ще стане по-интересно. Въпросът е да го направим да изглежда като средноевропейско първенство и разбира се, да се увеличават приходите за клубовете, защото това е другото голямо страдание“, заяви Караиванов.

„Няма да навлизам в темата колко клуба трябва да има в елита. В повечето държави, решенията, които касаят наредбата, си остават във Футболния съюз. Нещата, които касаят наредбата за формат, брой футболисти от чужбина и броя на клубовете, се решават вътрешно. Ако Футболната лига има позиция, може да я налага“, каза още той.

„Съдийската комисия няма как да бъде свързана с Лигата. Другите комисии са приемливо да бъдат под шапката на Лигата. Спортно-техническата е задължително да бъде част от Лигата. Членовете на Лигата в лицето на изпълнителните директори ще могат да добавят свои идеи.  Ще има работни групи, които ще трябва да свършат работа и процесът ще бъде активиран“, отсече Караиванов.

„Процесът ще се случи в нормален срок. Нека да чуем предложението, за мен не е изключено професионалният футбол да премине към Лигата до началото на 2026 година или за началото на следващия сезон – 2025/26. Има доста работа, която трябва да се свърши. Всичко трябва да се узаконява, има много неща за изчистване. Не е работа, която да бъде претупана. Аз съм доволен от волята на президента на БФС и колегите под него, които са решили да задвижат процеса и да направят това, което обществото очаква. Това е едно обществено очакване. Добър подход за увеличаването на доверието към футбола“, заяви той.

„Ще отворим цяла тема. Това с финансовите гаранции е много трудни и почти невъзможно осъществимо. Съжалявам за това, което се случва в Локомотив Пловдив и Спартак Варна“, сподели Караиванов.

„Монетата има две страни. От една страна клубовете работят твърде малко със своите фенове. Глобите не са да се глоби просто клуба, а да бъде сръчкан, за ада работи с феновете. Другата страна на монетата, която бих напомнил на феновете на футбола е, че в България вече малко останаха отборите, които имат своите собственици“, добави той.

„Виждат какво се случва с отборите, които се издържат към Общините. Да се разчита само на това не е път за нормален футбол. Всеки собственик е достоен за уважение. Няма опасност Локомотив Пловдив и Спартак Варна да приключат участието си в efbet Лига“, каза още Атанас Караиванов.

Томас Бертолд: Надявам се скоро България отново да е на голям форум

„100 години български футбол – това е много история“, заяви бившият германски национал

Станислав Шопов: Стилът на Томаш ми допада

Халфът на ЦСКА получава все повече възможности при новия треньор на "армейците"

Новият шеф на щангите: Мога само да благодаря на министър Глушков за помощта

"С Министерството на младежта и спорта имаме много добър диалог, те подпомагат много"

Кокала: Левски вече трябва да готви отбор за догодина

„За мен между Сангаре и Алекс Колев само един има място сред титулярните 11", коментира Емил Велев

Пламен Гетов: Изненадах се от радостта в ЦСКА след спечелената точка от Лудогорец

Бившият халф на ЦСКА и Левски, Пламен Гетов, сподели мнението си за равенството 2:2 на ЦСКА с Лудогорец в неделя вечерта

Бленджини: Разговаряме с Андрей Жеков да влезе в щаба на националния отбор

„Важно е да продължим процеса на подобряване“

Божидар Андреев: Съжалявам, че не вдигах за друга държава

Бронзовият медалист от Париж 2024 официално обяви края на кариерата си

Георги Дерменджиев: Илиан Илиев трябва да продължи да води националния

Това ще е най-лесният сезон за Лудогорец, казва специалистът

Керкез говори за Зингаревич, успеха на „Колежа“ и дербито на Пловдив

Вижте какво каза треньорът след 3:1 над Ботев (Враца)