Орлин Станойчев ще бъде турнирен директор на осмото издание на турнира Sofia Open 2023, който ще се проведе от 4 до 11 ноември в „Арена София“ и зала „София“. Бившият тенисист бе капитан на България за Купа Дейвис (2003 – 2005 г.). Той е първият българин достигал до топ 100 на световната ранглиста за мъже. В кариерата си има пет титли на сингъл и други пет на двойки. Играл е на всички турнири от Големия шлем. В периода 2010-11 г. е спортен директор на Българската федерация по тенис. Пред „Труд News“ той коментира всичко преди надпреварата.
- Г-н Станойчев, съгласихте се да бъдете турнирен директор на Sofia Open в ситуация, в която едва ли много биха го направили. Изглежда така, сякаш сте фен на „Мисията невъзможна“?
- Не мисля, че много хора не биха приели. Да, ще бъде голямо предизвикателство, защото разполагахме с много кратко време. Съгласих се с голямо желание да бъда директор на турнира, тъй като е в България, а аз съм израснал тук. Тук мина детството ми, започнах да играя тенис на 8-годишна възраст в „Левски Спартак“. Много спомени и турнири имам, играл съм много пъти за България. За пръв път ще бъда в ролята на турнирен директор, но аз обичам много тениса и затова с голямо желание се съгласих.
- За пръв път сте в тази роля и как се чувствате?
- Да, така е, винаги съм обичал предизвикателства. И като спортист предпочитах трудните победи, защото те са по-сладки. Имам много добър екип, който работи денонощно. За такова кратко време не е никак лесно всичко да се случи, но съм настроен положително и съм сигурен, че всичко ще бъде наред.
- Кое бе най-голямото предизвикателство в първите дни на тази ваша роля?
- Най-голямото предизвикателство са нещата, които не зависят на 100% от нас. Като например „Арена София“, която е заета за изборите. Хората са я резервирали отдавна и нямат вина, но това е нещо, от което сме зависими. Прояви се разбиране и от двете страни, така че всичко се очаква да бъде наред. Другите предизвикателства са свързани с изискванията на ATP, които не търпят компромиси въпреки краткото време.
- Работите рамо до рамо с Пол Макнами, който е със статут на консултант на турнира. Какво може да даде той на турнира?
- Той има невероятен опит. Ако не се лъжа, 46 пъти е бил директор на турнир, което е нещо огромно. Ако не се лъжа още е консултант на Аустрелиън оупън, познава се добре с директора Грег Кели. Няма тайни в организацията за него, да не говорим, че е тенис легенда, беше страхотен състезател. Много е интересна работата с него, а и ми е изключително приятно да общуваме заедно на тема тенис.
- Защо е важно София и българският тенис да има турнир като Sofia Open?
- Да имаш такъв турнир в която и да е страна, дава невероятен тласък на състезателите, защото имат възможност да играят с едни от най-добрите тенисисти в света. Особено, когато е в края на годината и не е било предвидено, явява се като подарък едно такова участие. Тенисистите имат възможност да вземат точки, които ще важат до края на другата година. Да не говорим за любителите на тениса, които ще се наслаждават на невероятен тенис. Това е късмет и подарък за България.
-Колко голяма възможност е това за родните тенисисти, част от които вече знаят какво ги очаква?
-Това е голяма възможност за тях, тъй като не се очакваше да има турнир. За състезателите това е невероятно, с ранкингът, с който разполагат, не могат да влязат в основна схема или квалификации в такъв турнир. Трябва да излязат без напрежение, да се насладят, а каквото сабя покаже, както им казах и на тях. Пожелавам им успех. На тези, които не участват, ще имат възможност да го проследят на живо, както правих и самият аз по време на състезателната ми кариера. Сядах и се учих от другите.
- Има ли тенисист от българите, които ви напомня на вас?
- Всеки тенисист си има различен стил. Това, което се доближава до всички топ играчи, е воля, трудолюбие. Не е лесно всеки ден в тениса да правиш едно и също. Не е лесно да влагаш толкова усилия и накрая да загубиш, а в тениса загубите са повече от победите, с изключение на топ 10 в света. Не съм имал възможност да гледам всички мачове на родните тенисисти, но съм проследявал резултатите и представянето им. Всички са със страхотен хъс, играят страхотно пред родна публика. Спомням си на предишния Sofia Open, където играха много силно.
- Как се е променил тенисът от времето, в което вие играхте?
- Най-голямата промяна, която виждам е, че когато аз играех, много трудно бе след 30-годишна възраст да има топ тенисисти. А сега имам чувството, че има играчи на тази възраст, които се представят като 20-25-годишни. Играят топ ниво много дълго. Обяснявам си го с това, че играчите отделят много внимание на храната. Освен това наградният фонд се вдигна многократно и тенисистите могат да си позволят голям екип, включващ треньори, масажисти. Преди много често играчите сме си разделяли треньор и само на отделни турнири.
- Кой тенисист следите с повишено внимание в момента?
- Последно на живо имах възможност да гледам Бен Шелтън на Ю Ес Оупън. Много е атрактивен и силен физически, страхотен е. С баща му съм имал възможност да играя през годините и той беше много добър, но синът му определено го задмина. Личи си, че още е млад и допуска непредизвикани грешки. След Алкарас е един от най-талантливите и ще замести топ играчите.
- За финал, какво ще ви направи щастлив в края на турнира?
- Ако българин е на финал, по-хубаво от това не може да има. За мен №1 ще бъде публиката, ако дойде да гледа турнира. Без значение кой ще е на финала, ще се радвам много като видя много хора в залата. Ще се радвам много и ако има българин в мача за трофея.