2. - Испания
  3. Андерлехт разпиля Атлетик (Билбао) и се класира за 1/8-финалите в Лига Европа

Андерлехт разпиля Атлетик (Билбао) и се класира за 1/8-финалите в Лига Европа

Белгийският тим ще срещне Хамбургер в следващата фаза

Андерлехт разгроми у дома Атлетик (Билбао) с 4:0 и с общ резултат 5:1 се класира за осминафиналната фаза на турнира Лига Европа. Домакините бяха пълни господари на терена на стадион „Констант Ванден Сток” и тотално обезличиха испанския си противник. Лукаку откри още в 4-ата минута, а в средата на полувремето Сан Хосе си отбеляза нелеп автогол. Жухаз направи преднината на своя тим класическа в началото на втората част, а Легеар оформи крайния резултат в 68-ата минута.

Срещата започна със силен домакински натиск и логично играчите на Андерлехт откриха резултата още в 4-ата минута. Боусофа намери Лукаку в наказателното поле, нападателят овладя топката и прокара коженото кълбо между краката на Ираизоз. Шест минути по-късно Лоренте стреля с глава от 10-ина метра, но стражът на домакините внимаваше и улови.

В 23-ата минута Боусофа стреля от дъгата, но Ираизоз този път внимаваше и не допусна изненада. Две минути след това Койате получи коженото кълбо в наказателното поле на Андерлехт и веднага стреля, но за негово съжаление ударът му мина покрай вратата.

В 27-ата минута играчите на Андерлехт напрактика предрешиха крайния изход на мача, след като стигнаха до втори гол. Лукаку проби по дясното крило, влезе в полето и центрира успоредно на голлинията, а Сан Хосе в стремежа си да изчисти коженото кълбо си отбеляза нелеп автогол. Пет минути по-късно Хосе се опита да се реваншира за грешката си, но Прото бе на мястото си и улови.

Появилият се на почивката Муниан се опита да върне интригата още в началото на второто полувреме, но хубавият му диагонален изстрел мина покрай вратата. В 49-ата минута интригата в мача тотално бе убита, след като Легеар центрира от фаул, а Жухаз с глава от малкия пеналт вкара за 3:0.

Десетина минути по-късно Боусофа пропусна да вкара четвърти гол, след като изстрелът му от малкия пеналт бе спасен от Ираизоз. В 66-ата минута влезлият като резерва Габилондо стреля от воле от 23 метра, но ударът му профуча над вратата.

Две минути след това Легеар със страхотен изстрел от 25 метра прати топката в горния ляв ъгъл за 4:0. В 76-ата минута Боусофа отново стреля опасно, но Ираизоз успя да предотврати пето попадение в мрежата си.

До края на мача и двата отбора не сътвориха нищо интересно и Андерлехт заслужено се класира за 1/8-финалната фаза на Лига Европа. Следващият противник на Андерлехт е тимът на Хамбургер.

Андерлехт – Атлетик (Билбао) 4:0
1:0 Лукаку (4’)
2:0 Хосе (27’)
3:0 Жухаз (48’)
4:0 Легеар (68’)

Андерлехт: Прото, Жилет, Мацух, Жухаз, Дешант, Койате (73’ Саре), Биглия, Ван Дам, Легеар (81’ Суарез), Боусофа, Лукаку (66’ Де Сутер)

Атлетик: Ираизоз, Ираола, Хосе, Аморебиета, Кастильо, Сусаета, Орбаиз (46’ Муниан (59’ Габилондо)), Мартинес, Йесте, Лоренте, Токуеро (54’ Де Маркос)

Жълти картони: Прото, Дешант, Боусофа, Лукаку (Андерлехт); Хосе, Аморебиета, Йесте (Атлетик)