2. - Испания
  3. Олборг наказа Депортиво с 3:0 в Дания

Олборг наказа Депортиво с 3:0 в Дания

Северните домакини поднесоха изненадата на вечерта. Новият наставник на Олборг Магнус Персон е свършил чудесна работа за краткия си престой в клуба, който неочаквано победи Депортиво Ла Коруня с 3:0.

Датският тим на Олборг прие на едноименния си стадион състава на Депортиво Ла Коруня в първи мач от фазата на директните елиминации в турнира за Купата на УЕФА.

Срещата за домакините бе първи официален мач от 10 декември насам, когато датчаните отмъкнаха една точка на Манчестър Юнайтед в последния кръг от двубоите в Група Е на Шампионската лига. Новият наставник на Олборг Магнус Персон пое ръководния пост на 1 декември. Новият наставник таеше надежди, че играчите му ще успеят да запазят серията си от 12 срещи без загуба, реализирана от временния треньор Алан Кун.

Двата тима досега са се срещали само един път в официален мач. Това бе през далечната 1993 г, дебютна за иберийския тим в евротурнирите, в първия кръг от същия този турнир. В първия мач Олборг записа минимална победа с 1:0, докато в ответното гостуване „Супер Депор” сътвори един от най-паметните мачове в историята си. Испанците победиха с 5:0, като хеттрик отбеляза бъдещият световен шампион Бебето.

Първото полувреме на срещата не блестеше с особено качество на играта. Отборите започнаха срещата си с предпазливостта като приоритет. След първоначалните минути на опознаване Депортиво се наложи като по-активния отбор на терена. „Иберийците” успяваха да задържат топката през по-голяма част от игровото време.

Въпреки надмощието и далеч по-класния си състав Депортиво не достигна до реална голова ситуация в първата част. Единственото добро положение се случи пред вратата на гостите, когато във втората минута Арансубия трябваше да се намесва при удар на Кака. До края на първата част Олборг прибягна до дефанзивна стратегия, играейки основно на контраатаки.

Второто полувреме започна по далеч по-различен начин. Домакините явно не се бяха примирили с ролята си на аутсайдер в двубоя и Андерс Дуе предприе съответните действия. След като се бе отскубнал от противниковите бранители той пласира силен удар в далечния долен десен ъгъл на Арансубия от около 11 метра разстояние, с което откри резултата за домакините в 53-ата минута.

Депортиво продължи да се радва на огромното си предимство във владеенето на топката, но това не попречи на домакините да удвоят преднината си в 71-ата минута. В герой за втори пореден път се превърна Андерс Дуе. Вратарят Карим Заза, след пряк свободен удар, запрати топката далеч в половината на гостите. В последвалото разиграване коженото кълбо се озова в краката на Дуе, който от непосредствена близост се разписа за втори път тази вечер. Олборг неочаквано, но методично се възползва от недостатъците в дефанзивната стратегия на Депортиво и изгради солидна преднина за гостуването си в Испания.

Бранителят Михаел Якобсен имаше последната дума в двубоя. В 90-ата минута Николай Иванов отсъди дузпа в полза на домакините. Защитникът на Олборг бе безгрешен от бялата точка, докато Арансубия дори и не се доближи до топката.

С класическия резултат Олборг поднесе единствената голяма изненада тази вечер, след като надигра явния фаворит в тази двойка от 1/16-финалите за Купата на УЕФА.