2. - Испания
  3. Теменужков с дебютен гол за България (ВИДЕО+СНИМКИ)

Теменужков с дебютен гол за България (ВИДЕО+СНИМКИ)

Нападателят на Барса бележи за юношите до 16 г. в Албена

Юношеският национален отбор на родените през 2000 г. спечели с дузпи срещу Грузия на турнира на УЕФА в курорта Албена - 5:3 след 1:1 в редовното време.

Нашумелият Джошкун Теменужков Михайлов от Барселона вкара дебютните си голове за България, след като първо изравни, а после бе точен и при дузпите.

Гостите откриха резултата на стадион "Албена 1" в 12-та минута. Зурико Давиташвили засече с глава центриране от десния фланг за 0:1.

След попадението националите създадоха няколко добри положения, но не съумяха да реализират.

В 15-ата минута Стефан Методиев бе изведен отляво пред рамката, но ударът му бе спасен от стража. Седем по-късно и Кун Михайлов можеше да изравни, но изстрела му бе слаб и стражът отново улови.

След почивката селекционерът Александър Георгиев направи смени, като в игра за България се появиха Пиер Пиеров, Ангел Каракашев, Мартин Динов, Асен Крушовски, Милен Манчев и Николай Томов.

Гостите също създадоха няколко чисти възможности. При една от тях Теймураз Габуния преодоля защитата, но не успя да реализира.

Така се стигна до 72-ата минута, в която Мартин Динов направи отлична акция отдясно, освободи се и центрира. Този път дебютантът Кун Михайлов не прости на Булискерия и с премерен удар в долния ляв ъгъл вкара за 1:1.

В последните минути националите опитаха да стигнат до победата, но срещата завърши при 1:1.

По регламент при равенство се изпълняват 11-метрови удари.

При дузпите Пиер Пиеров, Кун Михайлов, Илия Груев, Асен Крушовски и Ангел Каракашев бяха безпогрешни и така България стартира с победа в турнира.

„Доволен съм от всички момчетата, както и от дебютантите Кун Михайлов и Илия Груев, които демонстрираха голям потенциал и завиден професионализъм за тяхната възраст. Играчите ни оформят добър колектив. Те дадоха доста от себе си. Проявиха характер и воля, като  стигнахме до изравнителен гол, а след това показаха здрави нерви и хладнокръвие при дузпите. Създадохме няколко  чисти голови ситуации, като резултатът можеше да е друг. Все пак трябва да се има предвид, че до мача с Вестфалия в края на миналия месец в София не се бяхме събирали от месеци. Въпреки това смятам, че нашият тим има по-голям потенциал от този на Грузия, който е наш съперник в квалификациите. Уверен съм, че до срещите за ЕВРО 2017, тимът ще се сработи, ще придобие повече опит и ще изглежда по друг начин“, заяви селекционерът Александър Георгиев.

В другата среща Румъния надигра Хърватия с 1:0.

Следващият двубой на България е срещу Хърватия, в сряда, от 15:30 часа на стадион „Албена 1“.

Голмайстори: Зурико Дажиташвили (12), Джошкун Михайлов (72)

Жълти картони: Методи Стефанов, Димитър Митев (България); Левани Кхарабадзе (Грузия)

СТАРТОВИ СЪСТАВИ:

България U16: 1. Дамян Дамянов, 2. Веселин Весков (80+2 - Николай Томов), 3. Мартин Михайлов (67 - Милен Манчев), 5. Димитър Митев, 4. Митко Митков (41-Ангел Каракашев), 6. Илия Груев, 7. Георги Стоянов (41-Пиер Пиеров), 8. Методи Стефанов, 9. Джошкун Михайлов, 10. Стефан Методиев (62-Асен Крушовски), 11. Кристиан Димитров-капитан (62-Мартин Динов).
Селекционер: Александър Георгиев

Грузия U16: 1. Деметре Булискерия, 2. Арчил Басария, 4. Джемали-Джорджи Жинжолава, 5. Левани Кхарабадзе (78-Иракли Джавакхишвили), 7. Зурико Дажиташвили (66-Джорджи Гулиашвили), 8. Тамаз Баблинадзе (78-Джорджи Кхаршиладзе), 9. Теймураз Габуния, 10. Джорджи Иваниадзе – капитан (65-Леван Гърдзелидзе), 13. Ива Гелашвили, 15. Анзор Меквабишвили, 16. Джорджи Пагава
Селекционер: Гурам Маршания

Съдия: Петър Кирилов