2. - Италия
  3. Италия изхвърли Япония след 4:3 в най-добрия мач в Купата на конфедерациите до момента (ВИДЕО)

Джовинко вкара победен гол в края, Балотели вкара спорна дузпа, а Япония нацели куп греди и нямаше късмет

Италия победи Япония с 4:3 в най-добрия мач на Купата на конфедерациите до момента. В истински голов трилър от Група „А” резервата Себастиан Джовинко класира „Скуадра Адзура” за полуфиналите с късен победен гол, който изхвърли азиатците от турнира.

След мача Бразилия и Италия имат по 6 точки и продължават напред, докато Мексико и Япония нямат актив и ще играят само за честта си в последния мач от груповата фаза помежду си.

Над 40 000 зрители на „Арена Пернамбуко” в Ресифе станаха свидетели на шоу, достойно да прикове вниманието на целия свят.

Играчите на Дзакерони поведоха с 2:0, после Италия само за 11 минути в края на първата и началото на втората част обърна мача с главата надолу, Оказаки изравни само за да дойде звездния миг на Джовинко, който 4 минути преди края донесе победа на италианците.

Чезаре Прандели направи две промени в своя състав след победата с Мексико,. Маджо и Акуилани заеха местата на Абате и Маркизио., За Япония Маеда се върна да води атаката.

Японският стрелец можеше да открие резултата още в 5-ата минута, но Буфон спаси удара му след перфектно центриране на Шинджи Кагава.

„Самураите” действаха с повече хъс и в 20-ата минута Де Шилио върна слабо една топка за Буфон, Оказаки открадна топката и вратарят на Ювентус го спъна. Аржентинският рефер Диего Абал вдигна само жълт картон на Буфон, а Кейсуке Хонда нямаше проблем с нисък изстрел в долния десен ъгъл да даде аванс на Япония.

Акуилани бе заменен от Джовинко след половин час игра.

Балотели се нервира, че не получи дузпа за намеса на Мая Йошида срещу него. Италия разочароваше и съперникът удвои аванса.

В 33-ата минута защитата на Италия не се справи с едно меле, Киелини се размина с глава, а Шинджи Кагава отлично се завъртя около оста си на 180 градуса и от въздуха с воле с левия крак матира Буфон отново в долния десен ъгъл – 2:0.

Буфон спаси Италия от още един гол и направи двойно спасяване след пряк свободен удар на Хонда.

Чак към края на полувремето Италия се събуди, а в основата на ренесанса беше плеймейкърът Андреа Пирло, който от пряк свободен удар прати на сантиметри от целта. Пирло обаче качи на главата на Де Роси от корнер и на близката греда от границата на малкото наказателно поле сърцатият халф на Рома с глава простреля Кавашима, за да намали на 2:1.

Джакерини финтира добре после, но нямаше късмет и нацели гредата.

Втората част започна кошмарно за Япония и „Скуадрата” осъществи бърз обрат с автогол на японците и дузпа.

Пирло подаде за своя съотборник в Ювентус Джакерини наглед безнадеждна топка, крилото се пребори на аутлинията и после центрира за Балотели успоредно на голлинията, а в опита си да изчисти пред Балотели играчът на Шалке Ацуто Учида си вкара автогол със шпагат – 2:2.

Италия получи много спорна дузпа само две минути по-късно. Джовинко стреля ниско, Хасебе опита да блокира, но след рикошет топката леко се чукна в ръката му зад неговото тяло. Реферът прецени, че това е дузпа и Марио Балотели безпроблемно прати Кавашима в грешния ъгъл за пълния обрат – 3:2 за Италия.

Япония не се предаде и в 69-ата минута Оказаки разстреля Буфон с глава под гредата след остро центриране на Ендо от пряк свободен удар – 3:3.

Азиатците нямаха късмет и удариха два пъти греда в една ситуация. Първо Оказаки нацели гредата, а при добавката Кагава с глава заби в земята и кълбото срещна напречната греда, но гол нямаше.

Япония изглеждаше по-добрият отбор и сякаш щеше да вкара победен гол, но Италия направи това. Де Роси изведе Маркизио с пас в коридор отдясно, той веднага пусна успоредно на голлинията и отблизо Джовинко засече с едно докосване в мрежата – 4:3 и успех за „здзурите”.

В края, за да бъде японският малшанс пълен, гол на Йошида беше отменен за засада, а Буфин изби удар на Хонда.

Бразилия и Италия се класираха за полуфиналите с по 6 точки, Япония и Мексико отпадат, като до момента нямат актив.