2. - Италия
  3. Парма с първа победа за годината

Парма с първа победа за годината

"Дуковете" победиха Сампдория с 1:0, Божинов игра от 34-ата минута до края

Отборът на Парма постигна първа победа за тази година в италианското първенство. „Дуковете” спечелиха домакинството си на Сампдория с 1:0 и взеха важни три точки по пътя към оцеляването си в Серия „А”. Единственият гол на „Енио Тардини” бе дело на Кристиан Дзакардо в 54-ата минута.

Българинът Валери Божинов бе оставен на резервната скамейка, но контузия на Ернан Креспо принуди Франческо Гуйдолин да вкара Божинов на неговото място. Нашият национал, който е повикан за контролата срещу Полша след три дни, се отправи няколко добри удара, но не успя да се разпише, а на два пъти и попадна в положение на засада.

Първото положение на „Енио Тардини” бе за домакините. Даниеле Манини стреля точно, но топката не попадна в мрежата. Двубоят продължи равностойно. Удар на Ернан Креспо бе спасен, а на другата врата Стефано Губерти последва примера му. В 34-ата минута на терена се появи Валери Божинов, който замени аржентинския таран. Само две минути след това българинът отправи безрезултатен шут към вратата на противника.

Стефано Губерти тормозеше домакините в началото на второто полувреме. При първия опит топката мина встрани от целта, а при втория отбраната на Самп се справи, блокирайки удара му. Противно на това, домакините стигнаха първи до попадение в 54-ата минута. Кристиян Дзакардо бе точен след асистенция на Делафиоре. В 56-ата минута Валери Божинов попадна в изкуствена засада, а веднага след това прати кълбото в аут при опит да удвои резултата в полза на Парма. До края гостите имаха надмощие. Опити на Емануеле Тестарди, Анджело Паломбо и Фернандо Тисоне не намериха целта. Божинов пък още веднъж попадна в положение на засада. В добавеното време Даниеле Галопа от Парма получи втори жълт картон и не успя да доиграе двубоя.

Така Парма победи с 1:0 и се изкачи с една позиция в класирането на Серия „А”. „Дуковете” вече са 12-и с актив от 33 точки, с 10 над опасната зона. Сампдория запази 7-ата си позиция с актив от 40 точки, колкото има 6-ият Палермо. 5-ият Наполи е с 41 (-1), а 4-ият Ювентус – също с 41 (-1).