2. Коментар
  3. Алекс Клинтчаров - новата голяма надежда в тениса, спечели турнира на Род Лейвър в Австралия

Живеещият в Нова Зеландия, българин Алекс Клинтчаров спечели престижния турнир „Куинсланд джуниър” под патронажа на големия австрийски тенисист Род Лейвър, съобщава в. „Норт Шор Таймс”.

Живеещият в Нова Зеландия българин Алекс Клинтчаров, спечели престижния турнир „Куинсланд джуниър” под патронажа на легендарния австрийски тенисист Род Лейвър.

За него австралийският вестник „Норд Шуър Таймс” пише много интересен коментар. В статията си изданието съобщава за големия успех на неизвестното за момента в България момче и неговата кариера на юноша.

"Той е само на 12 и живее като рок звезда. Тенис асът Алекс Клинтчаров прекарва времето си с Мария Шарапова, иска да обикаля света и да побеждава най-добрите млади играчи по света", започва статията на местния вестник.

Ученикът от Милфорд спечели шампионата на Куинсленд за юноши, който се провежда за 11 път под патронажа на легендата Лод Лейвър, отбелязва „Норд Шуър Таймс”.

„Уникално е да спечелиш турнира на Род Лейвър. Сега просто искам да напусна училище и да започна да се състезавам професионално”, казва Алекс.

Осланяйки се на премиер листата на 12-годишните тенисисти, Алекс е сред най-добрите 128 в света. След като се върне временно в Шуър и участва в няколко местни състезания, Алекс ще замине за Париж.

„Той отива в Париж, в тенис училище. Там ще играе за първи път на клей кортове. В Нова Зеландия няма такива неща”, казва майката Диляна (бел. ред.: Всъщност, това е Диляна Георгиева – една от най-добрите гимнастички на България - европейска и световна шампионка по художествена гимнастика, има общо 9 златни и 3 бронзови медала от първенствата през 1983 г., 1984 г. и 1985 г. По-късно се жени за Владимир Клинтчаров)

Тя и нейният съпруг Владимир (бел. ред.: български шампион по модерен петобой) се местят в Нова Зеландия през 1991 г.

„Григор Димитров е идолът на Алекс. Той беше от същото училище, в което ще играе моят син. Миналата година той спечели титлите на „Уимбълдън” и „Ю Ес Оупън” при юношите, и освен това взе „уайлд кард” тази година за „Уимбълдън” при мъжете. Това е страхотно и показва на Алекс, че и той може да направи същото”, казва мама.

Като световен и европейски шампион по гимнастика, опитът на Диляна помага на младежа. „Докато в гимнастиката се състезаваш индивидуално, в тениса играеш срещу някого, но има сходства. Трябва да бъдеш много силен психически. Мисля, че тенисът е много труден спорт, може би най-трудният от гледна точка на психиката”, отбелязва Диляна

Запален по тениса от своя брат Виктор, който сега е на 19 и учи в тенис университета Рокхърст в САЩ, Алекс казва, че не смята да тръгва по този път.

„Срещнах Мария Шарапова, а моят идол е Роджър Федерер. Просто искам да бъда като тях и да стана професионалист възможно най-бързо”, казва малкия Клинчаров.