1. Novsport
  2. Коментар
  3. Четирите шанци отбелязват върха на сезона в ски скока

Четирите шанци отбелязват върха на сезона в ски скока

Турнирът на Четирите шанци получи зелена светлина за 58-ото си издание

Четирите шанци отбелязват върха на сезона в ски скока
Тройният етап за Световната купа по ски скок в швейцарския Енгелберг отбеляза края на първата част от сезона. Екстравагантният спорт сега предстои да отбележи върховата си точка с 58-ото издание на турнира на Четирите шанци.
 
До този момент надпреварата за Световната купа може да бъде описана с две имена – Грегор Шлиренцауер и от Австрия и швейцарецът Симон Аман, които доминираха всички стартове до този момент и поделиха първите места в пет от шест състезания. Ситуацията сега наподобява тази от преди година, когато Волфганг Лойцъл се прокрадна между двамата и спечели знаменития турнир. На добри резултати ще разчитат също така норвежецът Бьорн Ейнар Роморен, който винаги се е чувствал добре, състезавайки се на шанците в Германия и Австрия. Полша и Германия се отправят за първото поле на сражението в Оберстдорф с оптимистични състави. В добро настроение е и японецът Даики Ито.
Оберстдорф, Гармиш – Партенкирхен, Инсбрук и Бишофсхофен са в пълна готовност за провеждане на турнира. Продажбите на билети вървят с темпове, надвишаващи очакванията на организаторите. Налице са всички предпоставки за страхотен турнир.
 
Турнирът в цифри:
 
Оберстдорф (Германия) открива надпреварата на 28 декмври. Шанцата „Шатенберг” е с дължина от 137 метра и калкулационна линия на 120-я метър. Рекордът за най-дълъг скок се държи от норвежецът Зигурд Педерсен – 143.5 метра (2003 г.).
 
Гармиш – Партенкирхен (Германия) е вторият етап от турнира със своята „Голяма олимпийска” шанца. 140-метровия склон е с калкулационна линия на 125-я метър. Грегор Шлиренцауер държи рекорда от 141 метра, който постави миналия сезон.
Инсбрук (Австрия) провежда състезанието на шанцата „Бергисел”, която е с дължина от 130 метра и к-линия на 120 метра. Полякът Адам Малиш осъществи скок от 136 метра в периода на най-добрата си форма през 2004 г.
 
Бишофсхофен (Австрия) е домакин със склона „Паул – Аусерлайтнер”, чиято дължина е 140 метра, а калкулационната линия е на 125-я метър. Даики Ито от Япония през 2005 г. подобри рекорда на шанцата със скок от 143-метра.
 
Квалификационната система за всеки един от етапите се извършва на принципа на директната елиминация. Първите 50 състезателя съставят 25 двойки, които определят първите 25 скачача. Останалите петима се определят според най-добрите резултати на загубилите състезатели.
Финландската легенда Яне Ахонен е единственият скачач с пет титли от турнира. Той печели третото по значимост отличие в ски скока (след Олимпийските игри и Световната купа) през сезони 1998-99, 2002-03, 2004-05, 2005-06, 2007-08. Йенс Вайсфолд е първият скачач печелил четири титли от Четирите шанци – през 1984, 1985, 1991 и 1996.
 
Четвъртата си победа през 2005 Ахонен за първи път в историята поделя с Якуб Янда от Чехия. Двамата завършват с равни резултати след двата скока Бишофсхофен, а Янда печели първото си отличие от Четирите шанци.
 
По време на 49-ото издание Адам Малиш отваря преднина от 104.4 точки над втория Ахонен, което е рекорд за турнира.
 
През 2001-02 г. Свен Ханавалд става единственият човек, печелил и четирите етапа от турнира в рамките на едно издание.
 

 

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)

Защо Левски мълча досега?

"Сините" шефове не взеха отношение по проблемите на българския футбол, а сега искат промяна

Стипич и ЦСКА - ловци на митове

Няма химия между треньора и играчите