Датата 11 август 2016 г. ще остане една от най-черните в история на славния Спартак Пд. На този ден собственикът на клуба Георги Колев обяви, че няма средства да издържа мъжкия отбор, и го разпуска, футболистите и старши треньорът Манол Георгиев се сбогуваха и всеки тръгна по своя път. Защо се стигна дотук? Този въпрос бързо намира отговор, като се види какво е състоянието на пловдивския бизнес и местния футбол не само в момента, а и през последните години. Оказа се, че под тепетата няма кой да дава пари за футбол. Дори и Локо, и Ботев разчитат в момента на собственици извън града. Аматьорският Марица чак миналата година си намери благодетел в лицето на младия бизнесмен Христо Николов. Гладиаторите обаче нямат техния късмет.
Клубът не за първи път се озовава в такава тежка ситуация. Иначе основаният на 15 ноември 1947 г. Спартак има славна и противоречива история. Той е първият извънстоличен тим, станал шампион по време на така наречения социализъм. През 1962/63 г. спартаклии вдигат титлата, а преди това през 1958 г. печелят КСА. „Триумф за пловдивския футбол", гърмят вестниците през 1963 г. След като Спартак печели първото място, Ботев сребърните медали, Диев става голмайстор, а нападението на спартаклии е най-резултатното у нас, журналистите кръщават Пловдив "новата футболна столица" на България. Спартак грабва златните медали с техника, агресия и стабилност. Това кара някои специалисти години по-късно да твърдят, че не Холандия на Кройф и Неескенс, а тимът от "Кючук Париж" първи е показал на света "тоталния футбол". Нещо повече, гладиаторите слагат край на господството на ЦСКА, което се изразява в 9 поредни титли в периода 1954-1962 година. Промяната на почетната стълбичка е свързана и с тактически новости. За разлика от армейците, които практикуват схемата WM, пловдивчани се превръщат в едни от първите застъпници на бразилското 4-2-4 (1958 г.) у нас.
Най-добрият играч на Спартак за всички времена е Тодор Диев. Легендарният нападател става на два пъти голмайстор на шампионата през 1955 г. (с 13 попадения) и през сезона 1962/1963 (с 26 гола). Диев играе 308 мача за Спартак, в които отбелязва общо 146 попадения. За националния отбор има 55 срещи в периода 1955-1965 и вкарани 16 гола. Роден е на 28.01.1934 г., отива си от този свят на 04.01.1995-а. Шампион (1963) и носител на купата (1958). Носител на бронз от олимпиадата през 1956 г. Участник на Световното първенство в Чили през 1962-а. Заслужил майстор на спорта. Известен с голмайсторския си нюх и бързите атаки по фланга. Заради мощта му е популярен с прозвището Танка, френски вестник пък твърди, че Диев с топка в краката е по-бърз от вятъра. Не случайно стадионът на Спартак носи и негово име.
Фатална за Спартак Пд се оказва 1967 г., когато с решение на местното ръководство на БКП заедно с Академик Пд и Ботев Пд образуват нов клуб с името Тракия Пд, който дълго време е сред най-добрите отбори в А група. По-късно Тракия приема името Ботев Пд, който съществува и до момента, а Спартак трябва да гради бъдещето си наново. Възстановяването е трудно и романтично и става през 1983 г. Тимът стартира от трета дивизия, бие конкурентите Академик Сф и Ямбол и финишира първи с 53 точки и голова разлика 170:12. Няколко сезона гладиаторите играят във втория ешелон.
През 1992/1993 отборът обаче пак изпада при аматьорите, но веднага печели промоция. През 1993/1994 тимът завършва втори във Южната Б група след Нефтохимик и отново заиграва в елита начело с Атанас Драмов. Това става и с помощта на т.нар. пловдивски брокери - Христо Александров (президент на клуба) и Христо Данов. Те дори са готови да изградят абсолютно нов стадион, но не се стига до разбирателство с общината. Заради безкомпромисния си стил на игра спартаклии се сдобиват с прозвището гладиаторите. Те бият ЦСКА с 4:0 и Левски с 2:1.
През втория си сезон след завръщането в А група клубът преживява финансова криза. Много от водещите играчи напускат. Тогава треньорската си кариера начело на Спартак Пд започва настоящият наставнвик на Лудогорец Георги Дерменджиев. Младият специалист прави и невъзможното да укрепи отбора, но липсата на средства си казва думата и тимът отново потъва в разруха.
През сезон 1996/1997 отборът не може да се задържи в Б група, а през 1997/1998 дори изпада от Югоизточната В група, но обединение със Сокол 94 Коматево спасява нещата, поне до тази седмица. Година по-късно тимът е близо до завръщане при професионалистите, но остава втори след Берое 2000.
Президент на клуба тогава е Крум Мандуров. Старши треньор е Тенчо Тенев. Най-добрият играч на Спартак през този сезон - Бисер Иванов, преминава в Левски и намира място и в националния отбор. През сезон 2005/2006 Спартак заиграва в Източната Б група. Интерес към клубния стадион проявяват германски бизнесмени, които са готови да инвестират 40 милиона лева в базата. До разбирателство с общината не се стига и немците си отиват. Клубът се поема от група бизнесмени - Георги Колев, Крум Мандуров и покойния Андрей Павлов. През 2010/2011 завършва на трето място след Лудогорец и Черноморец Поморие, което предвид обвързаността на поморийци с Черноморец Бс означава, че Спартак ще играе бараж за влизане в А група срещу Етър. финансови проблеми обаче карат ръководството доброволно да извади-отбора от групата и да заиграе отново при аматьорите. Така 5 години по-късно нещата достигнаха логичния си завършек.
Верните фенове на Спартак посрещнаха новината с думите, че това е краят на любимия им тим. Някои от тях обаче изразиха оптимизъм, че нищо в живота не е окончателно и както и през предишните години Спартак ще възкръсне. Стига да се намери човекът с парите. Ако това не се случи, жалко за отбора, станал шампион, дал на българския футбол Тодор Диев. А за пловдивската управа, бизнеса и спортната общественост в града ще остане позорът, че са оставили такъв славен клуб да загине.
Румен Неделев, "Тема Спорт"