1. Novsport
  2. Коментар
  3. Футболът носи много повече пари от олимпиадата

Футболът носи много повече пари от олимпиадата

Цар футбол носи огромни приходи, а Шампионска лига е мечтаното място за реклама на всяка компания

Футболът носи много повече пари от олимпиадата
Олимпиадата може и да е най-голямото състе­зание за милиони спор­тисти по света, но за корпоративните спонсори постигнатото на игри­те в Лондон е нищо в сравнение с продължаващата доминация на футбола. Дори от „Адидас", №2 в производство­то на спортна екипировка след „Найк", признават, че възвращаемостта на инвестициите в олим­пиадата не могат да се сравняват с печалбите от Цар футбол.
 
Герман­ската компания беше официален партньор на лондонските олимпийски игри, след като подписа сделка за 100 млн. паунда. В замяна облече 80 000 доброволци и около 3000 спортисти. Зара­ди масираната реклама продажбите скочиха три пъти в сравнение с игрите през 2008-а в Пекин, а продажбите през първата половина на 2012 г. във Великобритания се увеличиха с 24 на сто. И въпреки това от „Ад­идас" твърдят, че инвес­тициите във футбола са в пъти по-успешни.
 
Герман­ците наливат пари в двете най-големи международ­ни състезания - в светов­ното и в европейското първенство. Тази година компанията подкрепяше еврошампионата заедно с гигантите „Макдоналдс" и „Континентал", а логото им стигна до милиарди зрители по планетата и до всички фенове по стадионите в Полша и Украйна.
 
- Едно състезание по футбол има безспорен положителен ефект върху продажбите, защото продаваме милиони топки - каза пресшефът на „Адидас" Ян Рунау. - феновете купуват и фланелките на отборите.
 
Равносметката показ­ва, че преди и по време на турнира са продадени седем милиона топки Танго 12 и един милион фланелки на национал­ния отбор на Германия. За 2012 г. компанията предвижда постъпления от футбола в цял свят в размер на над 1,6 мили­арда евро, което е с 23 на сто повече в сравнение с 2008 г. когато беше последно­то европейско първен­ство.
 
- Ефектът от рекламата на олимпиадата не е толкова голям, защото пове­чето спортове не са ко­мерсиални - продължава Рунау. - Ясно е, че никой няма да купи фланелка заради шампионската титла на състезател по маратон.
 
Между 2009-а и 2012 г. Международният олим­пийски комитет генерира приходи между 85-90 млн. долара от всеки кор­поративен партньор. Ор­ганизаторите на олимпи­адата в Лондон събраха допълнителни средства от спонсори. Показате­лите на ФИФА обаче са доста по-добри. През 2005-а тя взе от „Адидас" за една сделка 351 млн, долара а контрактът важи до световното през 2014 г. в Бразилия. Германците, които са един от шест­те основни партньори на световната футболна централа, трябва да дос­тавят топки и облекла за съдиите за всеки мач.
Освен от изключител­ните си партньори всяко световно прибира пари и от осем глобални спонсо­ри, като според „Делойт" между 2010-а и 2014 г. ще касира над 1,2 млрд. до­лара. А сумата става още по-голяма благодарение на клубовете и техните турнири.
 
Причината за огромна­та пропаст между олим­пиадата и футбола е в ма­щабите и цената на спонсорството. Олимпийците разчитаха на помощта на над 50 фирми, което не позволява ефективна реклама. ФИФА работи с около 20 компании и има много по-прецизна селекция. А по-голямата видимост на фирмите води до по-голяма разпознаваемост на марките им и до no-големи печал­би в дългосрочен план. И никой не се съмнява в значението на спонсорските сделки \ в спорта също има икономическа криза а задлъжнялостта на пазарите на Запада води до свито потребление. Икономическият растеж в развиващите се дър­жави като Китай също се забавя.
 
- Западна Европа за­тяга коланите, а кошни­цата с потребителски стоки се смалява - казва Роб Уокър от Euromonitor International. - Голяма част от пазара на спорт­ни стоки е в ничията земя между добре известните марки и лукса.
 
Всяко международно състезание, подпомогна­то от известни компании, води до скок в продажбите и променя крайния резултат. Двете най-из­вестни марки - „Найк" и „Адидас", отделят много пари, за да компенсират свитите продажби в Евро­па. Стратегиите им обаче са различни. Германците спонсорират състезания, а американците предпо­читат контрактите с от­бори и индивидуални до­говори с футболисти като Кристиано Роналдо.
 
Шампионската лига на УЕфА например е №1 в маркетинговите амби­ции на холандската бира „Хайнекен". Компанията спонсорира турнира от 1994-а, като започна с реклама на „Амстел", а от 2005 г. представя „Хайнекен".
 
- Ако попитате хората по света кой е спонсо­рът на Шампионската лига, 52 процента от любителите на пивото ще ви кажат „Хайнекен" - твърди маркетингови­ят директор на компанията Ерик Туит. - За разлика от междуна­родните турнири, които са в един месец на всеки две години, ШЛ про­дължава девет месеца, като дава възможност за продължителна реклама пред зрителите в целия свят.
 

Конкуренцията между спонсорите за тези състе­зания е жестока. Хората обичат да гледат спорт, а футболът е зареден с емоции и с престиж. Което е мечта за ре­кламния отдел на всяка компания. 

Росица Стойкова, "7 дни спорт"

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)

Защо Левски мълча досега?

"Сините" шефове не взеха отношение по проблемите на българския футбол, а сега искат промяна

Стипич и ЦСКА - ловци на митове

Няма химия между треньора и играчите