1. Novsport
  2. Коментар
  3. Футболът се върна 15 години назад

Футболът се върна 15 години назад

На еврофиналите се видя, че новата тенденция е „дай топката на съперника"

Футболът се върна 15 години назад

Евро 2016 завърши и сега е времето за анализи и комента­ри. Какво ни пред­ложи първенството от спортно-техническа гледна точка? Истината е, че не видяхме рево­люция, а и в съвремен­ния футбол това на практика е невъзможно.

Това, което видяхме по терените във Фран­ция, грубо казано, може да се определи като своеобразно връщане в миналото. На Евро 2008 имаше по-скоро еволю­ция заради стила на Ис­пания, взаимстван от този на Барселона. „Тики-така" шестваше 4 го­дини и донесе на „фурн­ите" 2 европейски и ед­на световна титла, но мнозина може подценя­ват един много важен фактор - човешките ре­сурси. Тогава Луис Арагонес, а след това и в Висенте дел Боске има­ха на разположение футболист като Шави. Неговата роля за разви­тието на играта остава недооценена, но реално той е играчът, който бе в основата на този стил, а благодарение на синх­рона си с Иниеста и Бускетс превърна Испа­ния н световен доминатор.

Но футболът е цикличен спорт и логично след Шави следва спад. Така дойде краят на безкрайното владеене на топката, бързото и разпределяне и въртележките в поле­то на съперника. Това пролича отлично в ос­минафинала срещу Ита­лия. Тимът на Антонио Конте записа едва 40 процента притежание на топката, но бе убийс­твено ефективен и побе­ди с 2:0. Две години по-рано Испания отпадна безславно на Мондиал 2014 в Бразилия след загуби от Холандия (1:5) и Чили (0:2), въпреки че владееше топката бли­зо 70% в тези 2 мача. Очевидно Висенте дел Боске и неговият отбор не успяха да се адапти­рат към новите реалнос­ти за разлика от Барса на Луис Енрике, която играе доста по-вертикално в последните два сезона.

Сега спокойно може да се каже, че новата мантра в европейския футбол е: „не искаме топката, нека съперни­кът да я притежава". Ес­тествено, тук отново опираме до наличния кадрови потенциал, но очевидно отборите, кои­то си мислеха, че има смисъл от притежанието се провалиха с гръм и трясък. Безспорното до­казателство е Англия. Този крайно лимитиран отбор и най-вече неа­декватен треньор в ли­цето на Рой Ходжсън направиха всичко въз­можно да хвърлят в кошчето за боклук всич­ки традиционни британ­ски футболни качества и обърнаха своята спортно-техническа пирамида. Вместо да търсят сил­ните си страни, те извадиха на показ слабите и бяха закономерно нака­зани. Англия никога не се е славила с притежание на топката и нейното технично обработване, но Рой Ходжсън реши, че това е нейната сила. Фактите са категорични. Неговият тим запи са прите­жание на топката в процен­ти 52, 70, 61 и 68 в четирите си мача срещу определе­но по-слаби съперници, но взе само до една по­беда, при това в послед­ната минута срещу Уелс. Така се стигна до осминафинала с Исландия, в който Рой Ходж­сън се показа като изк­лючително праволине­ен и дори глупав тре­ньор, падайки елемен­тарно в капана на съ­перника. Исландците просто оставиха англи­чаните да си разиграват някъде в центъра, знаейки отлично, че няма реална заплаха з а тяхната врата и чакаха своя миг. А той нямаше как да не дойде при липсата на такти­ческа и техническа ста­билност и организация на „трите лъва". По време на Евро 2016 15 мача (30 про­цента) бяха спечелени от отбори, който прите­жаваха топката по-мал­ко от 45% в хода на срещите си. Сред тях са и 3 от четирите двубоя в елиминациите на Пор­тугалия. „Мореплавате­лите" записаха по-голя­мо притежание само в полуфинала с Уелс, кое­то бе очаквано и логич­но. За сравнение - на Мондиал 2006 само 2 или 3 % от всички сре­щи бяха спечелени от отбори с по-малко от 45% притежание на топката. На Мондиал 2010 този процент бе 5 или общо 3 двубоя. Промяната се забеляза след това на Мондиал 2014, когато вече 16 от­бора спечелиха мачовете си с притежание на топката под 45%, ко­ето прави 25% от об­щия брой срещи. Тази тенденция продължи след това и на клубно и национално ниво. Каза­но по друг начин, на Мондиал 2010 шансът да се спечели мач с притежание на топката под 45 процента бе 1 към 20, а на Евро 2016 стигна до 1 към 3.

Има и още две дока­зателства за това, че владеенето на топката е без значение, ако имаш нужните футболисти, правилни тактики и под­ход. Това са титлите на Атлетико Мадрид и най-вече на Лестър. Диего Симеоне и Клаудио Раниери просто знаят, че с дисциплинирана игра в защита и бързи и директни играчи винаги имаш шанс да накажеш съперника. Не случайно редица анализатори твърдят, че на Евро 2016 футболът се е вър­нал с 15 години назад, когато на мода бяха „водоноските" в средата на терена. Поради тази причина прагматик като Фернандо Сантош оста­вяше на пейката техничарите Куарешма и Моутиньо за сметка на черноработници. На финала също видяхме здрав сблъсък в средата на терена. От едната страна бяха Уилям Карвальо, Ренато Санчес и Адриен Силва, а Дидие Дешан хвърли Пол Пог­ба, Муса Сисоко и Блес Матюиди. Лиспваше фи­нес, елегантност и импровизация, която тези два тима би трябвало да покажат от истори­ческа гледна точка, а и която приляга на евро­пейските шампиони. Ре­зултатът бе по-нисък процент владеене на топката от Португалия, но първа европейска титла.

И понеже, както вече стана дума, футболът е игра на цикли, сега ще чакаме края на този не­гативен подход и връ­щане на позициите на притежанието на топка­та като фактор за успех. Това може да стане са­мо при едно единствено усло­вие - да се появят отново играчи като Шави, способни да да­дат на практически изме­рения на тази филосо­фия.

Стоян Георгиев, "Меридиан мач"

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта