1. Novsport
  2. Коментар
  3. Исландия прилича на България от САЩ '94

Исландия прилича на България от САЩ '94

Свършиха повече, отколкото се очакваше от тях, но пък нашите имаха световни звезди и Пената за треньор

Исландия прилича на България от САЩ '94

Прилики

1. Свършиха повече от това, което си бяха намислили и което се очакваше от тях

България на световното в САЩ всъщност пееше песента от филма “Беларуската гара” - “И значит нам нужна одна победа”. Обяснението е просто. При петте предишни участия на финали националният отбор нямаше нито една победа, макар да беше играл срещу Мароко (1974) и Южна Корея (1986).

Тези очаквания се затвърдиха след загубата на старта с 0:3 от Нигерия, “тази арабска страна”, както я беше описал треньорът Димитър Пенев. Все пак още във втория мач ни дойдоха гърците, по-разглобени и от нас след 0:4 от Аржентина. Треньорът им смени половината си титуляри барабар с вратаря и постигна същия резултат.

С това уж Пеневата чета си изпълни задачата, но както ни обясниха французите на 17 ноември предната година, l'appetit vient en mangeant. Така че бихме и Германия, че бяхме и недоволни от минималната загуба на полуфинала и “едва” четвъртото място.

Исландците пък направо дойдоха на Евро 2016 с изпълнена задача минимум, която беше първо класиране на финалите на голямо първенство. След два равни и победа в групата на 1/8-финала им дойде голям отбор - Англия, и в Ница викингите си свършиха работата като нас в Ню Джърси.

2. Играха с постоянни титуляри

Ако можеше, и Димитър Пенев на световното в САЩ никога нямаше да си смени титулярите и щеше да започва винаги с едни и къщи 11. Цяла България тогава знаеше наизуст Ицо, Емо, Краси, Трифон, Данчо, Боби и останалите.

Всъщност единствената незадължителна промяна Стратегът от Мировяне направи за втория мач, когато пусна в стартовия състав Наско Сираков на мястото на Даниел Боримиров, осъзнал, че не ни е силата в предпазливата схема 4-4-2, която четири години по-късно бе възпята от чалгаджийката Кали в неофициалния ни химн за Франция’98 “Зума има тежката дума”.

Нататък всички промени, включително революционната срещу Мексико централен защитник да играе нападателят на “Спортинг” (Лисабон) и голмайстор на българското първенство за 1991 г. Ивайло Йорданов, бяха принудителни - заради много наказания. С натрупани жълти или направо червени картони току трябваше да почиват Хубчев, Трифон Иванов, Цанко Цветанов и Златко Янков. Слава богу, че освен Ивайло Йорданов Пената имаше и един универсален Киряков.

От своя страна треньорите на Исландия Лагербек и Хадългримсон поставиха абсолютен европейски рекорд - пуснаха и в петте мача едни и същи титуляри, което в рамките на подобен турнир не е правено никъде.

Единият фактор за това бяха добрите резултати и старата треньорска мъдрост, че печелившият състав не се сменя. От друга - строгата тактическа и полева дисциплина, която позволи да няма липсващи заради картони. Е, и късметът ги покри - някои други отбори се скъсаха от контузии.

3. Вярната публика

Ако някой беше предрекъл, че само пет години след падането на Берлинската стена и идването на демокрацията в България толкова наши фенове ще има по стадионите в Далас, Чикаго, Ню Йорк/Ню Джърси и Лос Анджелис, в кабинетите на Държавна сигурнос щяха да му се смеят с глас.

Обаче стана точно това - единственото място, на което нашите не се чустваха като у дома си, беше Чикаго за втория ни мач. Просто градът, в който се прочу роденият в Ню Йорк и умрял в Маями гангстерски бос Ал Капоне, е втори по гръцко население в света след Атина, а ние играхме точно срещу елините там. Но пък българските знамена, носии, тъпани и гъдулки по трибуните бяха позната гледка през цялото пребиваване на българският национален отбор на американска земя.

Исландците пък командироваха 10% от населението си във Франция за европейските финали. Преселението беше толкова масово, че се появиха сериозни притеснения за изхода на президентските избори, защото се смяташе, че това играе в полза на трите кандидатки жени. Накрая все пак спечели фаворитът Гудни Йоханесон, но с мизерните около 5% преднина, вместо очакваните 15-ина. Между другото, и той като Желю Желев през 1994 г. в САЩ отиде да гледа своите наживо чак след първите победи и се оказа карък - веднага загуба и отпадане.

Исландските фенове влюбиха в себе си Париж не само с примерното си поведение, веселия си нрав и викингските шлемове с рога, но и заради отстраняването на Англия на 1/8-финалите.

От една страна, на домакините бе осигурен по-лек съперник по пътя към полуфиналите, защото каквото и да си говорим, дори след чудото, което извършиха, исландците си остават аутсайдери и не може за няколко месеца да направят това, за което на други страни и народи са били необхидими векове, както би казал Георги Димитров на Лайпцигския процес.

От друга, това си е повод за нескончаеми подигравки с един от принципните футболни, а и не само, съперници на “петлите”. Които, ако бяха паднали в 1/4-финала, щяха да поднесат същото на следващия си съперник - Германия.

Разлики

1. България имаше настоящи звезди, Исландия - може би бъдещи

Както и да го гледаме, откъм състав България’94 е на няколко обиколки пред Исландия’16. Това “Барселона”, “Спортинг”, “Порто”, “Хамбургер”, разни “Мюлуз”, “Лутън”, “Ипсуич” и българските даже не ги броя. Освен това в състава си Пеневата чета имаше жив и при това скорошен носител на “Златната обувка” и купата на европейските шампиони, който в края на годината на световното в САЩ спечели и “Златната топка”.

Още по-голямо стана и търсенето на български звезди след четвъртото място в Америка. Като луди се биеха “Байерн”, “Реал”, половин Италия и четвърт Англия за нашите момчета. Някои от тях успяха да направят добра кариера, други не чак толкова, но всички са единодушни - толкова качествено поколение по едно и също време България във футбола не е имала, а, както върви, никога няма да има повече.

В същото време Исландия не впечатлява със състав. Няма да е пресилено да се каже, че заедно с Албания северняците имат най-незвездните 23-ма на европейското първенство. При това “орлите” поне могат да се похвалят с бомбастичен трансфер преди началото на първенството - звездата им Гранит Джака подписа с “Арсенал” и ще радва лондонските фенове от есента. Докато исландците имат един, дето играе в “Суонси” - Гилфи Сигурдсон, d техният Стоичков - Ейдур Гудьонсен, вече е на 37 години, пък и е далеч от наш Ицо и като класа, и като успехи, било то отборни или индивидуални. Само дето като него е обличал екипа на “Барселона”.

Разбира се, след 1/4-финала на абсолютните дебютанти и особено след гаврата с Англия, ще има раздвижване и на исландския футболен пазар, но пак на средно равнище - едва ли ще се стигне до клубните грандове с арабските милиони.

2. Пената е интуитивен гений, а Лагербек - теоретик и анализатор

Като си помисля за двамата треньори - на България в САЩ’94 и на Исландия сега, в главата ми веднага изниква цитат от “Евгений Онегин” на Пушкин, който в девети клас в руската гимназия ни караха да учим наизуст:

“Они сошлись. Вода и камень,

стихи и проза, лед и пламень

не столь различны меж собой…”

Мисля, че няма нужда и от превод, става ясно, че между чичо Митко и фарброр (както би звучало на шведски може би) Ларс няма нищо общо.

Димитър Пенев беше и си остава интуитивен гений, при когото мисленето, говоренето и действието функционираха самостоятелно в различни координатни системи, но пък даваха прекрасен резултат. Освен това без много приказки Стратегът от Мировяне беше и прекрасен психолог. Самото затваряне само двамата на Стоичков и Балъков, смятани едва ли не за врагове, в съблекалнята на полувремето в мача с Германия, “за да се разберели”, е достатъчно да му дадат тапия за семеен модератор.

“Два остри камъка брашно не мелят”, е казал българският народ, а в националния отбор по онова време бяха не два, а дванайсет. Поне.

Ларс Лагербек, който между другото е бил България с Швеция един път 5:0 и два пъти по 3:0, е съвсем друг тип. За разлика от Пената, който е играл на световни първенства и полуфинал за купата на европейските шампиони, върховното му постижение като футболист е два плейофа за влизане във втора шведска дивизия. Но пък е завършил политология и икономика, а като футболист е бил счетоводител на клуба, в който е играел.

Пресконференциите на Лагербек преди и след мач могат да бъдат записвани и след това четени на студентите в треньорските факултети във спортните вузове. Тактическите му схеми са ясни, логически обосновани, тренировките - строго дисциплинирани и разработващи конкретни задачи. С две думи - обратното на Пеневите.

Все пак по нещо двамата си приличат - чувството за хумор, поднасяно често със съвършено сериозно лице. 

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година