1. Novsport
  2. Коментар
  3. Невинните си отиват, виновните остават

Невинните си отиват, виновните остават

Съществуват десет начина да си тръгнеш от националния отбор.

Невинните си отиват, виновните остават

Националният отбор на България по футбол бе най-голяма радост преди 20 години, а сега е на път да се превърне в постоянна гнойна рана. Ютията отново е залепнала на дъното, а краските пак са черни. И отново подходът по проблема е непродуктивен. Пак ще сменяме треньор! С ясното съзнание, че това не е никакво решение.


По отношение на треньорите вече имаме натрупана традиция, от която могат да се извлекат сериозни избоди. Съществуват десет начина да си тръгнеш от националния отбор.


Всеки път отначало


През лятото на 1996 година Димитър Пенев бе освободен от националния отбор, след като ръководното тяло на БфС прие доклада му за представянето на европейското първенство в Англия и след няколко дни изненадващо гласува оставката му. През днешната призма това решение на Иван Славков изглежда напълно необосновано. Грешка, която през годините се превърна В стил. България имаше силен отбор, доказани играчи, пред които стоеше още поне един цикъл на световно първенство.


Независимо от броженията Христо Бонев класира убедително националния отбор за световното първенство във Франция през 1998 година. Представянето там бе далеч под очакванията, но неочаквано Зума запази поста си, за да го загуби при още по-лоши обстоятелства няколко месеца по-късно. Уволнението дойде след две загуби 8 Бургас на старта на квалификациите. Бонев пенсионира "четвъртите 8 света8, но не можа да развие собствения си проект.


Трябваше да го стори Димитър Димитров, който пое от позицията на помощник кормилото на националния тим. Любопитното при него е, че е единственият, който напусна националния отбор, без да е поставян въпросът за оставка. Димитров имаше договор за още един цикъл, когато реши, че трябва да стане треньор на Левски. Така 8 края на 1999 година постът се оваканти и бе назначен Стойчо Младенов.


Преди да поеме първия отбор, Стойчо за кратко бе помощник на Георги Василев, а след това личният му ментор Иван Вуцов го назначи за треньор на младежите. Еюекутора държеше дълго време отбора на позицията за директно класиране за световното през 2002 година. В двата последни мача от групата всичко се срути. Дания ни би на "Народна армия", а след това дойде крушението 8 Прага с 0:6. При така създадените обстоятелства дори вездесъщият Вуцов се оказа в невъзможност да спаси протежето си и още в чартърния самолет Стойчо знаеше, че си отива. И Младенов притежава своя ексклузивитет, той май ще се окаже последният уволнен след края на цикъла.


Друг кадър на ЦСКА пое националния отбор 8 кампанията за европейското през 2004 година. Останала като последната успешна за тима на България. Пламен Марков класира доста внушително България за финалите в Португалия. Там се Видя, че класата ни е ниска и резултатите бяха плачевни. Съдбата на Марков бързо бе решена, още повече че се бе появил и вариант за негов заместник.


Мегазвездата на българския футбол Христо Стоичков пое отбора на България през лятото на 2004 година. Изкара един пълен цикъл за световно първенство. Започна втори, докара го до средата и след равенство не както сега с Малта, а с Албания на националния стадион, хвърли бялата кърпа. Емоционалният Стоичков развърза ръцете на Борислав Михайлов да си реши елегантно проблема с неговото нежелано присъствие. Оставката естествено бе приета. Отборът остана без треньор и първо бе воден от Станимир Стоилов в два мача, а след това кампанията бе завършена от "вечната Амбър" Димитър Пенев. Щенията на Стратега да остане за по-дълго обаче бяха охладени от неговите собствени питомци, които го пенсионираха окончателно.


И най-изненадващо отново бе реабилитиран Пламен Марков, който бе последният треньор, уволнен от Иван Славков. Надеждите бяха, че Пламен Марков отново ще има късмет и ще класира България за световното в Южна Африка през 2010 година. Стартът бе с три поредни равенства, едно от които срещу Италия в София. В края на годината обаче България замина за Белград да играе контрола със Сърбия. И последва катастрофа -1:6. След бързо заседание Марков бе уволнен, вече и от Боби Михайлов. За протокола Марков пък е единственият, загубил поста си заради приятелски мач. Пак за протокола Марков е единственият засега, радващ се на получен пълен втори шанс. Може би затова е и най-отявле-ният враг на Боби.


Естественият наследник на Марков бе видян 6 лицето на Станимир Стоилов. Той обаче рядко е без работа и когато погледите се обърнаха към него, бе в Ловеч. Последваха големи кандърми и накрая Ганчев склони да го даде на България. За историята Стоилов ще остане с факта, че е бил постоянен треньор в две непълни кампании. Пое отбора след третия мач през 2008, а си тръгна след втория през 2010 година. Той намери сили и достойнство да си подаде сам оставката след края на злополучния мач с Черна гора на стадион "Васил Левски". За пръв и последен засега път журналистите чуха в залата думите "Подавам оставка". Иначе тези неща по принцип се вършат на тъмно. Естествено, Боби Михайлов бе безкрайно облекчен.


Най-накрая се сбъдна мантрата за мнозина и българският отбор се сдоби с треньор чужденец. БФС подписа договор със световната знаменитост Лотар Матеус. Любовното лято трае кратко, немецът започна силно да дразни шефовете си и мандатът му бе прекратен предсрочно през есента на 2011 година. И той остава в аналите със специфичния начин, по който бе проведено неговото отстраняване. Общо взето, нелицеприятна работа.


Мишо Мадански получи великата чест да ръководи отбора само 8 един мач, а кампанията му след това за постоянно оставане бе смехотворна. Изборът на БфС падна върху колосалната фигура на Любослав Пенев. Много позитивизъм лъхаше от първата кампания на Пенев, но нещата забуксуваха накрая и България остана на четвърто място в групата. Това се оказа лакмус за онова, което ни очаква 8 бъдеще. 4 мача, 4 точки, равенство с Малта и единственото, което още не чухме от Любо, е "Подавам оставка".


Всички до един са невинни


През националния отбор премина цветът на българското треньорство. Няма по-добри от изброените. И всеки един от тях накрая се оказа виновен. И БфС в двата си варианта, с Иван Славков и Борислав Михайлов, така и не откри липсващата част от пъзела. Категорично не са виновни треньорите, малка вина носят футболистите, а рибата се вмирисва от главата. Моделът Иван СлаВкоВ, изцяло наследен от Борислав Михайлов с всичките му корупционни и казионни практики, е причината България да не се класира за големи първенства. И по-важното - да няма изграден стил и физиономия. За да се постигнат тези неща, се изискват интелект и модерно мислене, но това е тема на друго изследване. Това можеше да го направи всеки един от деветимата треньори, водили страната през последните 20 години, ако бе оставен да работи на спокойствие. Дори можеше да е само един през всичките 20 години и резултатите да бъдат съвсем различни. В много страни е точно така. Това е горчивата истина, а на Боби и Изпълкома им остава да се пържат 8 соса на собствената си агония. Защото тях най-много ги боли, за пореден път бляновете за пачки от УЕфА се изпариха. Но това е сметката за безхаберността им. Накрая всеки трябва да сия плаща! 

 

Жаклин Михайлов, "Тема Спорт"

Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)

Защо Левски мълча досега?

"Сините" шефове не взеха отношение по проблемите на българския футбол, а сега искат промяна