1. Novsport
  2. Коментар
  3. Празникът стана, но не съвсем

Празникът стана, но не съвсем

Герои на олимпиадата в Рио не се родиха, титаните останаха същите

Празникът стана, но не съвсем

Завърши лятната олимпиада в Рио де Жанейро. Получи се страхотен празник, но като изтръскаме дежурните суперлативи, няма как да не се констатират и някои липси. Бразилия се постара максимално да направи една велика олимпиада, но този път няма как да се използва клишето "Това бе най-великата олимпиада". Не, не беше най-великата олимпиада, която човечеството е наблюдавало отстрани. Възходящата Атина - Пекин - Лондон бе прекъсната.

 

Бразилия няма ресурса да конкурира държави като Обединеното кралство и Китай.Техните възможности далеч надхвърлят тези на Бразилия. И това се отрази на спортните състезания. Долу-горе сравнено с другия най-голям спортен форум - световното първенство по футбол, стана като с Южна Африка през 2010 година. Разшири се географията, олимпизмът стъпи за пръв път на нов континент, но мегаломанията на предишните две олимпиади остана недостижима. Това, естествено, е усещане на европеец, на който му е било мъчително трудно да устиска буден до стартовете на Юсейн Болт и Майкъл фелпс, съответно в 4,30 и 5,30 сутринта А колко от 550 милиона граждани на Европа въобще са ги гледали на живо? Да се събудиш и да разбереш, че Мирела Демирева героично е спечелила сребърен медал не е като да го гледаш в реално време!

 

Бразилия обаче има пълно право да се гордее с направеното и да приема овации. Държавата се справи, хората се отнесоха подобаващо, светът остана доволен. Всички постулати на олимпийската харта бяха спазени. Рио 20161 година ще бъде запомнено и с непрекъснатия музикален съпровод. Тази олимпиада беше най-музикалната в историята. А музиката носи настроение. Някак омекотява изопналите се лица преди старта и след финала. Музиката направи олимпиадата по-красива.

 

Толкова за Бразилия с всички благодарности на  света, че ниподари един прекрасен спортен празник. Направиха това, което можеше да се очаква от тях. Вложиха настроение, вкараха цвят, придадоха ритъм. Олимпиадата обаче е преди всичко съревнование между спортисти и нации. За хубаво или лошо този път безспорният хегемон бе само един. Не се получи голямата битка на нациите за първото място. Америка дръпна напред с цяла дължина на сленга на плувците. В крайното класиране американците спечелиха почти два пъти повече медали от следващите ги Великобритания. И като казвам британци, трябва да се отчете един грандиозен факт. За пръв път нация, която е била домакин, надгражда за следващата олимпиада. Което показва стойността на UK. Показаха, че олимпийското им величие от Лондон преди 4 години не е било патриотарски напън. А естествено възходящо развитие на спорта в държавата. Отлична новина е, че Китай ограничи поне наполовина безмерната си алчност за медали. Китайците започнаха на тази олимпиада изтегляне от мегаломанските си амбиции да спечелят 50, че и 100 златни медала. И някак присъствието им вече не дразни толкова. Русия извърши подвиг в мирно време, след като остана в компанията на 4 велики спортни нации с близо 60 медала. Които можеха да бъдат с 10-15 повече, ако не бе половинчатото решение на МОК преди Игрите. Всъщност Рио ще бъде запомнено с напрежението преди началото на олимпийските игри, продиктувано от решението на МОК и с още нещо, за което ще стане дума по-надолу. Русия бе заплашена с отстраняване, но накрая благоразумието и компромисите надделяха. В резултат на това на летище Шереметиево в Москва през ден се организираха патриотични тържества по посрещането на героите. С лайтмотива: в тези условия нашите спортисти извършиха подвиг в мирно време. И с право, защото повечето руски спортисти месец преди олимпийските игри бяха в пълно неведение дали ще пътуват за Рио, или ще участват на някакви заместващи руски състезания. Така или иначе модерен бойкот   не се състоя. Друг е въпросът оттук нататък как ще бъде спиран  допингът,  защото тази тема е с по-оголен нерв от всякога.

 

Когато след време - 50-100 години, се изчегърта нещо като спомен за Рио 2016 година, то слоганът ще бъде - игрите на фелпс и Болт. Първият стигна до някакво невъобразимо число от олимпийски победи и медали, което, повярвайте, няма да бъде подобрено пред погледите дори на неродените още. Вторият остана с 3 пъти по-малко медали единствено поради причината, че възможностите са само за 3 на четири години. Гледам олимпийски игри от 1972 година, в това число великани като Команечи, Люис, Грифит-Джойнър, Марк Шулц и Мат Бионди, но тези двамата, фелпс и Болт, са най-великите спортисти на моя живот. И няма да има по-големи от тях. Защото световен рекорд е поставила и някаква си Габриела Райнш през далечната 1988 година на копие, но едно е да направиш постижение, друго е да станеш епоха. Болт и фелпс, всеки за себе си е епоха.

 

Величието на двамата озарява света. Но трябва да признаем, че в Рио двамата просто довършиха започнатото.Поставиха коледната звезда на елхата. Но и Фелпс, и Болт пристигнаха и си тръгнаха от Рио като селебъртис. Пиша го на английски, защото тяхната значимост е съпоставима с тази на Де Ниро и Пачино, Павароти и Каре-рас, Стайнбек и Хемингуей, Моцарт и Бетовен. Те отидоха безкрайно далеч. Но фелпс и Болт не могат да прикрият факта, че Рио не създаде и наполовина герои като тях. В плуването Кейти Ледеки спечели много медали и постави много рекорди, но кой знае къде ще бъде на следващата олимпиада. В атлетиката Илейн Томпсън можеше да триблира Болт, ако американките не бяха реабилитирани в щафетата. Мо фара отново скъса конкуренцията, но дългите дисциплини са прекалено скучни за зрителя. Световните рекорди на чук и 10 000 метра при жените някак не вдъхновяват. Симоне Бейлс взе 4 златни и 1 бронзов медал, но почти същото направи една друга американка преди четири години. Неймар ощастливи Бразилия, но кой е станал велик герой в олимпийски футбол!? "Дрийм-тима" дори не искам да го коментирам, толкова съм възмутен!? Общо взето, всички останали, взети заедно и поотделно, не могат да застанат и на кутрето на фелпс и Болт.

 

С едно огромно изключение и то се нарича Уейд ван Ний-керк. Тази олимпиада ще бъде запечатана в съзнанието ми с невероятния финален спринт на този извънземен южноафри-канец. Никога не съм подозирал, че ще стана жив свидетел на подобряване на рекорд на Майкъл Джонсън. Изживяването бе неповторимо. Не като спортно измерение, а като човешки полет преживях стореното от Дел Потро в тениса. Това голямо момче отиде на Марс с начина, по който се бореше за всяка точка до финала и срещу Мъри. Ако някога се прожектира филм за феномена спорт, то главен герой ще е Хуан Мартин дел Потро. Той отиде отвъд победата, отвъд рекорда, отвъд нормалните човешки възприятия.

 

Не на последно място, макар и в края на текста, тази олимпиада ще я запомня и с личните си изживявания. Треперих часове за живота на холандката Анемик ван Влюй-тен, която се разби на две части 8 километра преди финала и изпусна сигурната си олимпийска титла. Въздъхнах с облекчение, когато написа първия си туитър от болницата, че макар и начупена на части е добре. Силно се разстроих от падането на "Акулата" Нибали, който вървеше към олимпийска титла също 8 колоезденето. Разплака ме Юсра Мардини, която година преди олимпиада по чудо оцелява, след като пълната лодка с бежанци потъва в морето. За да спаси живота си, Тя плува 16 километра до остров Лесбос, а 14 месеца по-късно бе седнала до Томас Бах на голямата маса в Рио. Дори не се заинтересувах на кое място остана в квалификациите. Нейното място в сърцето ми е завинаги. Олимпиадата в Рио за мен обаче е преди всичко запалването на огъня от Вандерлей де Лима. Този жест на организаторите показа, че Латинска Америка не само чете Маркес, Амаду, Алиенде, Борхес, Варгас Лъоса, но и че живее спрямо красивия, романтичен, трогателен, сантиментален свят на техния магически реализъм. 

 

Жаклин Михайлов, "Тема спорт"

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година

Антон Коджабашев за втори път фалира българските щанги

Насар оглави опозицията, която да спасява спорта