МАТЕРИАЛ НА РАДОСТИН СТОЙЧЕВ
Мащабното привличане на футболисти от топ първенствата на Европа в Саудитска Арабия започна в началото на 2023 година с ударния трансфер на Кристиано Роналдо в Ал Насър.
Този трансфер предизвика голям фурор, както сред фенове, така и сред футболисти. Причината за това е колосалната заплата, която португалската звезда ще получи за целия си престой в клуба от персийския залив. Сумата е 75 милиона долара на сезон, като договорът му е до 2025 година. Ефектът от този трансфер е огромен и през лятото на 2023 година в Саудитска Арабия пристигнаха цели 18 футболисти, които досега бяха част от клубове в Европа. Най-сериозно впечатление сред новопривлечените това лято правят имената на Карим Бензема и Н’Голо Канте, които дойдоха със свободни трансфери от Реал Мадрид и Челси. Двамата успяха да се уредят в Ал Итихад.
Бензема, който е в късните си 34 години ще получава по 100 милиона евро на сезон. Контрактът му е до 2026 година. Канте пък е на 32 години и също ще получава 100 милиона евро на сезон, договорът му е до 2025 година. Прави впечатление, че двамата футболисти са в напреднала футболна възраст и това тяхно излизане от Европа е свързано по-скоро с финансова изгода, отколкото развитие на кариерите им. От друга страна, гледайки в бъдещето, футболът в Саудитска Арабия няма полза от привличането на такива спортисти, тъй като те са към своя залез. Парите, които се влагат в самите играчи са огромни и трудно биха могли да се възвърнат, тъй като тази стъпка в кариерите на много от привлечените най-вероятно ще бъде и последна за тях, следователно няма да може да бъдат продадени.
Отделно първенствата и турнирите, в които ще участват играчите не генерират толкова големи приходи. Ето защо единствената полза от привличането на тези футболисти е маркетингов трик за развитие на бизнес. Местоположението на Саудитска Арабия е в района на персийския залив, където се случва един от най-големите износи на петрол. Именно с това се занимават голяма част от собствениците на местните отбори там. Идването на тези футболни звезди, на които имената им са се превърнали в марка ще помогне за по-голямото внимание към страната и съответно по-голям интерес за сделки. Тези сделки ще помогнат и на държавата за развитието на нейната икономика.
Бизнес проектите на футболните собственици зависят в някаква степен от развитието на спорта там. За да има добро бъдеще футболът в Саудитска Арабия трябва да се наемат качествени треньори, които да имат нужните знания и успехи, тъй като такива за момента липсват. Тези треньори трябва да предадат своите качества най-вече на подрастващите футболисти, защото за да има дългосрочни резултати трябва работа с младите. За тази цел се изисква време, което един знаещ и можещ треньор ще може максимално добре да оползотвори. Хубавото, е че материалната база е на лице, а това е едно от най-важните неща за развитието на всеки спорт.
Следващите стъпки, които са много важни за развитието на футбола в Саудитска Арабия са свързани с налагането на млади играчи в основните състави на местните отбори. За да се получи максимално добре това интегриране на млади футболисти в отборите е необходимо то да бъде направено от специалисти, които имат нужния опит и успехи. До този момент с някакъв по-сериозен опит в Европа от треньорите в местното първенство може да се похвали Стивън Джерард, който беше мениджър на шотландския Рейнджърс и английския Астън Вила. От това лято той е начело на отбора на Ал Етифак. Заедно с него пристигна и бившият капитан на Ливърпул и бивш съотборник на Джерард , Джордан Хендерсън, който ще има задачата да вдигне класата в тима.
Прави впечатление, че имена като Марсело Брозович, Садио Мане, Фабиньо, Роберто Фирмино също избират пясъците в Саудитска Арабия пред продължение на престоя им в Европа. Според Фонда за публични инвестиции (PIF), саудитските трансфери се оценяват на стойност 620 милиона долара. Това ясно показва, че бюджетът за трансфери е огромен, но това дали парите се харчат правилно остава огромна дилема.