След представянето на кандидатурите за президент на БФС на Михаил Касабов и Димитър Бербатов, NOVSPORT прави това и с тази на Георги Иванов - Гонзо. Сегашният технически директор на футболната ни централа набира скорост и вече е фаворит на букмейкърите за победа на Конгреса в петък. Дали това наистина ще се случи, предстои да видим...Но при всички положения българският футбол няма добър вариант за своето позитивно развитие през следващите години с тези 7 кандидати за президент на БФС...
Георги Иванов – Гонзо е роден на 2 юни 1976 година в Пловдив. Той е юноша на местния Локомотив, след което се превръща в един от най-емблематичните нападатели на Левски. Печели 6 титли със „сините“, става голмайстор на българското първенство през 2001 година. На два пъти (2000, 2001) е избиран за „Футболист номер 1“. В чужбина е играл за френския Рен, турските Самсунспор и Газиантепспор и хърватския Риека. В националния отбор има 33 мача с 4 гола.
След края на кариерата си през 2009 година остава свързан и работи в българския футбол. Назначен е за спортен директор на Левски, след което в тандем с Антони Здравков сяда и на треньорската скамейка. В началото на сезон 2011/2012 отново е треньор на Левски, но остава на поста само до ноември. Завръща се през март 2012 година като треньор и директор, но само месец по-късно напуска и двата поста.
След напускането на Николай Костов през март 2012 г. става старши треньор на „Левски“ за втори път, но води отбора само два мача. На 5 април напуска поста старши треньор и спортен директор в „Левски“.[
На 10 октомври 2012 г. Гонзо е представен на пресконференция в родния си Локо (Пд) като старши треньор, но напуска след по-малко от 24 часа заради финансови разминавания с ръководството на клуба.
На 17 декември 2012 г. подписва договор за 2 години с Черно море, където постига добри резултати и печели доверието на ръководството и феновете. През 2016 г. отново се завръща като треньор на „Черно море“, но напуска на 21 септември 2017 година.
През 2019 година е назначен за спортно-технически директор на родния Локо (Пд), където остава до 7 декември 2021 година. Гонзо напуска заради неразбирателство със собственика на клуба Христо Крушарски. През 2022 година е утвърден за технически директор на Българския футболен съюз.
Георги Иванов – Гонзо бе издигнат като кандидат за президент на БФС от втородивизионния Добруджа и петодивизионния Ахелой. Той направи силна кампания в страната, като се срещна на практика с представители на всички областни центрове. Пред бъдещите делегати на Конгреса той представи своята програма и виждане за развитие на българския футбол. Това явно „налива вода в мелницата“, защото Гонзо вече е фаворит за победител на Конгреса според букмейкъра INBET. Той приема залози за това събитие при коефициент 1,80 срещу 1,90 за Димитър Бербатов и 3,00 за Михаил Касабов.
Един от основните и нови акценти в програмата на Георги Иванов е намерението му вертикалата на властта във футболната централа да бъде променена и най-високо в йерархията, над президента да стои Изпълкома. В него няма да има собственици на клубове, нещо което е залегнало в програмата на почти всички кандидати за президент. Според вижданията на Георги Иванов всички решения на бъдещия шеф на БФС трябва да бъдат одобрявани от Изпълкома, преди да влязат в действие. Основното мото на Гонзо е че „Президентът на БФС трябва да работи за клубовете, а не клубовете да работят за президента“. По този начин личи еманципиране от Борислав Михайлов, за когото не е тайна, че решаваше еднолично почти всички казуси във футбола ни.
Георги Иванов представи и новата структура на БФС, която е съвсем близо по модел до тази на УЕФА и ФИФА и се очаква да бъде доста по-работеща. Ако спечели Конгреса, той ще има двама равнопоставени вицепрезиденти, които ще си делят като ресори вътрешната и международната дейност. Всяко направление – спортно-техническо, съдийско, национални отбори и т.н. ще имат отговорник, който ще има пълните права, но и пълната отговорност за резултатите.
По отношение на детско-юношеския футбол стълб в програмата на Георги Иванов е продължаването на стратегията за развитие, описан в книгата „Пътят на таланта“ на която бе даден старт през 2022 година и вече може да се видят първите резултати. България е разделена на 6 зони, във всяка от които скаути оглеждат ежеседмично подрастващите футболисти в отделните възрасти и изпращат доклади до БФС. Всеки месец има лагер-сборове на най-добрите, от които се избират потенциалните национали. На тях се правят различни изследвания, дават се съвети за тренировъчния и хранителния режим и т.н. Решението кой да бъде повикан на тези лагери се взима не от един човек, а от скаутите и треньорите в съответната възраст след анализ на получените доклади за представянето на талантите в тренировките и мачовете.
Що се отнася до националните отбори, то от 2022 година насам всички селекционери са задължени да играят в една и съща схема (4-3-3), за да може футболистите да свикват с нея от най-ранна възраст. Подобна практика има във водещите футболни нации в Европа като Германия, Испания, Италия и други.
Отделно от това БФС има създадена онлайн платформа, в която се дава подходящата методика за работа с подрастващите, качват се най-новите изследвания и статии от чужбина, показват се различни упражнения по време на тренировките. Тя вече се ползва от над 1000 специалисти, които работят в детско-юношеския футбол и се радва на голяма подкрепа от тяхна страна.
Георги Иванов – Гонзо има намерение в програмата си да продължи реформите в детско-юношеския футбол, като отчита че 2 години и твърде малък период за да се видят сериозни резултати.
Що се отнася до професионалния футбол, то Гонзо предвижда прехвърляне на част от организацията на първенствата и турнирите на ПФЛ, нещо което също е част от платформите на основните му конкуренти за поста президент на БФС. Той обещава да работи за повече пари от телевизионни права и спонсори, като според него това може да стане само с нормализиране и успокояване на обстановката във футбола ни в следващите години. „Няма как да дойдат сериозни спонсори и рекламодатели, ако скандалите са ежедневие и всичко в БФС и футбола ни е оплювано по медиите“, смята той.
Възлово за успешното развитие на българския футбол в следващите години според Георги Иванов и изграждането на инфарструктурата игрища, тренировъчни терени и стадиони. Това според него не може да стане без помощта на държавата и общините, което е залегнало и в програмите на опонентите му. Иванов отчита, че България изостава много и трябва да се направят бързи ходове в това отношение. „Ние трябва да имаме необходимите терени, за да растат нашите таланти. Няма как на асфалт да посадим зърно и да чакаме да приберем след това реколта. Същото е и във футбола и израстването на бъдещите ни водещи играчи“, допълва той.
СИЛНИ СТРАНИ: За разлика от Димитър Бербатов, който е с нулев административен и управленски опит и не е работил и ден след края на кариерата си, Георги Иванов – Гонзо не е напускал футбола от 2009 година насам. Той е минал през много длъжности – треньор, спортен директор в клуб, директор в БФС. В първата от тях може да се похвали с успешен престой в Черно море. Георги Иванов е свикнал да работи в екип, успешно да управлява хора и да носи необходимата отговорност.
За разлика и от Бербатов, и от Касабов, Гонзо няма никакъв проблем в комуникацията с хората. Той говори като равен дори с фенове, открит и честен е във взаимоотношенията си, притежава диалогичност. През годините си е изградил образа на „мъжкар“.
Георги Иванов – Гонзо избягва да напада конкурентите си за поста президент на БФС. Той обяви, че не разглежда Бербатов, Касабов, и останалите като врагове, а като опоненти в едно състезание.
И може би най-важното, което може да наклони везните в полза на Георги Иванов - Гонзо. Той единствен от сериозните кандидати за президент на БФС има ясна, смислена, работеща и изпълнима програма за управление на футбола ни. Докато Касабов изобщо няма програма, а тази на Бербатов е утопична и неизпълнима в следващите години.
СЛАБИ СТРАНИ: Един от най-уязвимите въпроси към Георги Иванов – Гонзо е този за образованието му. Неговите врагове не спират от години да подхвърлят, че той е учил само до осми клас. Самият Гонзо твърди, че има висше образование, което означава и средно. Според опонентите му те или са взети „по втория начин“ или са фалшиви, но доказателства в тази посока засега не са дадени. Иванов не е показал публично и дипломите си.
Георги Иванов е свързван с управлението на Борислав Михайлов, макар по-голямата част от работата му след края на кариерата на футболист да е минала в клубовете, а не в БФС. Противниците му, обаче го обвиняват за срамните резултати на националните отбори в последните години, защото той като технически директор носи пряка отговорност.
Засега Гонзо не е показал екипа си, с който смята да управлява, ако спечели Конгреса на БФС. Не са ясни и хората, които ще покани в Изпълкома, а това е органът който ще управлява футбола ни според неговите виждания.
Не на последно място кандидатурата му за президент на БФС носи негативи и заради факта, че част от делегатите са фенове на ЦСКА и е логично да са против него. В същото време не е ясно колко от „сините“ привърженици с право на глас на Конгреса ще го подкрепят само за това, че им е носил радост с фланелката на любимия тим. Гонзо е рекордьор по голове за Левски (15) във Вечното дерби с ЦСКА. Симптоматично е, че досега Иванов не е получил публично подкрепа нито от Герена, нито от който и да е друг клуб в елита.
ОЩЕ ПО ТЕМАТА: