2. Коментар
  3. След 22-ия кръг: Дебютант заключи вратата на Левски

След 22-ия кръг: Дебютант заключи вратата на Левски

Стражът на Литекс Баривиейра обаче влезе в Топ 14 на най-дългите вратарски серии в А група (обзор)

* Дебютантът на вратата на Левски Пламен Илиев не допусна гол в пети пореден шампионатен мач. 19-годишният страж вече има 509 сухи минути - 59 с предишния си клуб Видима-Раковски в 15-ия кръг и 450 със сините през пролетта. На 468 минути обаче спря серията на Иван Чворович (Миньор), който бе разпечатан от Евгени Йорданов (Берое). Така сърбинът не успя да се доближи до клубния рекорд на Петър Петров от 1966/67 г. - 635. Най-дългата вратарска серия през сезона е на Винисиус Баривиейра - 633 сухи минути между 11-ия и 18-ия кръг. В момента стражът на оранжевите е в нова суха поредица от 435 минути.

НАИ-ДЪЛГИТЕ ВРАТАРСКИ СЕРИИ ПРЕЗ СЕЗОНА
633 - Винисиус БАРИВИЕЙРА (Литекс)
509 - Пламен ИЛИЕВ (Видима-Рак., Левски)
468 - Иван ЧВОРОВИЧ (Миньор)
435 - Винисиус БАРИВИЕЙРА (Литекс)
420 - Паскал БОРЕЛ (Черноморец)

* С постижението си от 633 минути бразилецът се нарежда на 14-о място във вечната ранглиста на вратарите в историята на А група. В Топ 15 през миналия шампионат попадна и Иван Караджов (ЦСКА) - 630 (5 в края на сезона 2008/09 г. и 625 в началото на 2009/10 г.) Само трима досега са минавали гросмайсторска-та бариера от 1000 сухи минути - Стоян Йорданов (ЦСКА), Димитър Иванков (Левски) и Румен Горанов (Локо Сф)

630 - Иван КАРАДЖОВ (ЦСКА) 2008/09, 2009/10

* 22-рият кръг бе най-слабо резултатният през сезона - отбелязани бяха общо само 10 гола. Най-слабото постижение досега бе фиксирано на два пъти - в първия и 18-ия кръг бяха вкарани по 13 попадения. Головете в досегашните 176 мача са 407 (от тях 3 са служебни, 33 - от дузпа и 11 - автоголове), средно по 2,31 на двубой. За сравнение средната резултатност през миналия сезон бе 2,48. В кръга не се разписа никой от онези, които имаха повече от 2 гола от началото на сезона.

* Нападателят на Пирин Димитър Илиев изигра стотния си мач в А група. Роденият на 25 септември 1988 г. пловдивчанин остана в историята на А група като един от най-младите дебютанти. Той изигра първия си мач в елита точно две седмици преди да навърши 16 години -на 11 септември 2004 г. (Локо Пд-Локо Сф 4:0).