2. Коментар
  3. Светът е футбол!

Светът е футбол!

20-ото Световно първенство започва тази вечер с мача Бразилия - Хърватия

От днес светът е футбол! 20-ото Световно първенство в Бразилия се открива тази вечер с мача между домакините и Хърватия от 23:00 часа българско време на новопосторения „Арена де Сао Пауло”.

Световните финали ще бъдат открити след кратка церемония, която ще продължи около 30 минути, но в нея ще вземат участие над 600 танцьори.

Световното първенство, изразено в цифри (досега)
1 – Най-голямото спортно събитие в света

Ето някои важни рекорди, които е вероятно да бъдат подобрени на Мондиал 2014 и други статистически данни:

Клозе на гол от Феномена

Централният нападател на Германия Мирослав Клозе може да влезе в историята това лято. Само един гол ще изравни ветерана с великия Роналдо като рекордьор по голове на световни финали (15), докато две попадения ще го изведат еднолично начело във вечната класация с 16. Клозе може да счупи и още един рекорд. В момента той има 19 мача на Световно първенство и ако Германия стигне полуфинал и Клозе играе във всеки мач, той ще изравни рекорда за най-много срещи на своя сънародник Лотар Матеус – 25.

Непобедимият Икер

Икер Касияс също може да счупи два рекорда. Свети Икер е запазил 7 сухи мрежи в 15 мача на най-големия спортен форум и е на мача без допуснат гол до рекорда на англичанина Питър Шилтън и французина Фабиен Бартес, които имат по 10 мача без да са вадили топката от мрежата. Касияс е в серия от 433 последователни минути без допуснат гол, като не допусна гол в последните 4 мача на Испания на Мондиал 2010 в ЮАР. Ако не допусне гол в първия мач срещу Холандия това лято, той ще подобри рекорда на Валтер Дзенга (Италия) от 517 минута без допуснато попадение на световното през 1990-а.

Стотачки за Германия и Бразилия

На 16 юни Германия среща Португалия в груповата фаза на Мондиал 2014 и ще стане първата страна със 100 мача на световни финали. Първият мач на Бундестима е срещу Белгия във Флоренция на 27 май 1934 година. Само седмица по-късно на 23 юни Бразилия играе с Камерун и също ще запише стотния си мач на Мондиал.

Да опънеш мрежата 100 пъти

Досега има 4 отбора в историята, които са отбелязали по над 100 гола на световни първенства. Бразилия има 210, следва Германия с 206, Италия има 126, а Аржентина – 123. В момента Франция има 96 и само 4 гола в Бразилия делят „петлите” от присъединяване към тази елитна компания.

800 мача

Срещата между Нигерия и Босна и Херцеговина на 21 юни ще бъде мач № 800 в историята на световните финали. Ако сегашният формат на финалите остане непроменен, мач № 900 ще се играе в Русия през 2018-а, а № 1000 през 2026 година.

92 гола до 2300

В Бразилия трябва да паднат общо 92 гола, за да може попаденията на световните финали да станат 2300. Ако се гледа средната резултатност през последните 4 Мондиала с 32 отбора, можем да очакваме гол номер 2300 да падне на 24 юни, когато се играят следните мачове: Япония – Колумбия, Гърция – Кот д’Ивоар, Италия – Уругвай и Коста Рика – Англия. Гол номер 2200 беше вкаран от Ариен Робен в полуфинала срещу Уругвай на Мондиал 2010 в ЮАР.

Кой ще вкара хеттрик №50?

Досега имаме общо 48 хеттрика (3 или повече гола в един мач) във всички 19 изиграни Световни първенства. Американецът Берт Патенод вкарва първия хеттрик през 1930 година срещу Парагвай. Единственият хеттрик в последните две издания на Мондиала е на Гонсало Игуаин срещу Южна Корея през 2010 година.

Ще вкара ли Алжир?

Алжир трябва да се разпише в първия си мач срещу Белгия, ако иска да избегне поставянето на неприятен рекорд от 6 поредни мача на световни финали без отбелязан гол. До момента Алжир и Боливия заедно държат рекорда за по 5 поредни мача без попадение. Ако алжирците не вкарат до 36-ата минута на мача с Белгия, те ще подобрят рекорда за най-много минути без гол, който сега е фиксиран на 517 минути. Алжир няма гол на Мондиал от 1986 година или общо 481 минути.

Обратно в играта

Двама от селекционерите в Бразилия са печелили световната титла като играчи. Това е селекционерът на САЩ Юрген Клинсман, който ликува с родната Германия през 1990 година и Дидие Дешан, който триумфира на домашния Мондиал ’98 с Франция. Досега само бразилецът Марио Загало и германецът Франц Бекенбауер са успявали да спечелят Мондиала и като играчи, и като треньори.

Златен дубъл

Единственият човек на света, който е печелил две световни титли като треньор е Виторио Поцо, който печели два пъти поред с Италия – 1934 и 1938. Двамата тактици ще опитат да изравнят неговото постижение тази година. Това са Луис Фелипе Сколари, който изведе Бразилия до трофея през 2002-а и Висенте Дел Боске, който ще защитава титлата с Испания.

Трофеи и награден фонд на Световното първенство през 2014 г.

Томаш: Най-важни са точките