1. Novsport
  2. Коментар
  3. Зад завесата на юбилея

Зад завесата на юбилея

Кои не дойдоха на "синия" празник и защо на "Васил Левски" всичко е соц

Зад завесата на юбилея

Левски навърши 100 години. От този мо­мент нататък вече едва ли някога ще има не­що подобно. Следващият юбилей може и да се праз­нува само в Интернет или на друга планета. Не е ясно как ще се развие чо­вечеството за още един век. Самото словосъчета­ние "сто години" или пък гордо звучащото "веко­вен" са нещо, което само ние, съвременниците на този юбилей, ще разбе­рем.

Някои хора обаче така и не разбраха, че това не е юбилей като юбилеите и това не е празник като празниците. Тази 100-годишнина бе организирана от запалянковците, с ми­нимално участие на клуба като такъв. Ще се опита­ме да надникнем зад заве­сата и да обясним някои неща, които не се диску­тират, а заслужават внимание.

Кои не дойдоха?

Един от сърдиткопетковците е Илиан Илиев. Този любимец на публика­та си изпати от своята мнителност и злопаметност като човек. Да при­помним, че заради трень­ора Илиев от "Герена" си тръгна Георги Иванов. Илиан явно не умее да про­щава и последното, кое­то може да се каже за него, е, че е широко скроен човек. До края на живота си той няма да разбере какво е изгубил, отсъ­ствайки от празника. А това няма как да не е загу­ба. Четирите часа на стадион "Васил Левски" ос­тават незабравими за левскарската общност до края на дните на всеки един от тази общност. Стого­дишнината не бе просто за­ря и мач. Това бе начин да усетиш, че си част от идея, която трудно се описва са­мо с три думи. Ако Илиев е имал някакви търкания със за­палянковците или с част от тях, ако в него е останал горчив послевкус от престоя му на "Герена", това е в реда на работата на всеки трень­ор в голям клуб. Обаче да ка­жеш, че си преотстъпваш поканата на Гугутката за 100-годишнината, значи та­ка и не си разбрал какво е Левски и че този клуб е над всичко и всички. А що се от­нася до въпросния Гугутка­та, той едва ли е спал в пос­ледните 2 седмици преди 23 май. Може да е спорна фигу­ра, но е дал всичко от себе си, за да се случат нещата. Ясно, че всичко бе направено от цял екип, но Владимиров минути преди началото се е чудел на кого да даде и отче­те хиляда лева, оставени му от запалянко, който е дър­жал да остане анонимен. Да, на този юбилей всички тряб­ваше да забравят за всичко, което е било, и да напълнят сърцето си със спомени за цял живот.

Друг, който не бе забеля­зан на стадиона, а трябваше да бъде там, е Димитър Ди­митров. Не, само не казвай­те, че в същия ден Херо е трябвало да види Румънския Меси и да го докара на ръце в Ботев Пловдив без пари. Всички коментират, че левскарят Херо си е намерил удо­бен повод да не присъства на "Васил Левски", защото ве­роятно е гузен, че не прие ев­тината оферта на сините за сметка на скъпото предложение на канарчетата.

Да, и за него се отнася то­ва - Левски е идея, а не цел. И половин Румъния да докара в Ботев, Херо никога няма да запълни празнината от отсъствието му на празни­ка. Разбира се, ако усеща не­щата като празнина. Защо­то много хора твърдят, че кръвта им е синя, но явно има неща, които струват пари, и такива, които стру­ват много пари.

Гошо Петков е особен ка­зус поради това, че се почув­ства забравен или по-скоро нежелан на празника. Въп­росът опира и до морал, за­щото тези, които са прави­ли списък с хората, които ще бъдат поканени на пистата за получаване на плакет и грамота, са преценили, че Петков няма място на ста­диона в този ден и час. А ако се е чувствал левскар,

да си беше купил билет

u да гледа от трибуните. Са­мо че там едва ли щеше да се чувства уютно заради съ­щите тези фенове. Голяма част от тях вече не биха се спрели на улицата да поздра­вят Гошо Петков, който наистина даде много на Левс­ки, но и много взе. Морални­ят казус обаче остава в не­гов минус.

Георги Йорданов-Ламята нямаше как да не дойде, по негови думи. Явно не е искал да вижда много бивши прия­тели на едно място. А защо те са бивши, той си знае.

На "Васил Левски" бе Тодор Батков, но дали неговото място бе там?! Можеш да обещаеш на феновете нов стадион и да не го направиш. Можеш да обещаеш Фабио Капело и да не го докараш. Можеш да се изпъчиш, че ще направиш Левски 10 пъти по­ред шампион, и да не успееш. Но да обещаеш, че ще дариш 10 хиляди лева на организато­рите и да се скриеш, е това вече значи, че наистина се казваш Тодор Костадинов Батков. Точно в момент, в който момчетата и момиче­тата от синята общност пресмятаха всяка стотинка от продадени билети, от да­рения и от спонсори и запъл­ваха дупки и дупчици, за да се състои празникът, едни 10 хи­ляди лева останаха в пространството като обещания. Все пак той ги даде, но след дъжд качулка.

Но както и да е. Едно дру­го обещание обаче е по-при­теснително и то бе изрече­но на 24 май на Могилката. "Развълнуван съм. Ще продъл­жа да правя това, което съм правил досега", каза собстве­никът пред стотиците привърженици. А те не ис­кат Батков да прави това, което прави сега - да съсип­ва клуба морално и финансо­во и всякак. Така че по-добре за Левски е

Батков да го няма изобщо в клуба

пък да прави каквото си ис­ка. Неговото правене е па­губно за Левски. Защото, ако той правеше нещата както трябва, в касата щеше да има много пари и с лекота той да прехвърли един мили­он само с един подпис по сметка за организиране на юбилея и всичко да стане, както е в нормалните клубо­ве. А Батков превърна Левс­ки в ненормален клуб. И ако някой си мисли, че това лято ще бъде начало на нещо по­ложително, лъже се. С Бат­ков просто не става. Но пък без Батков се получи хубав, истински празник.

Сините фенове платиха 9,999 лева за наем на стадион "Васил Левски" за мероприя­тието. А тези, които бяхме на трибуните, не успяхме да се почувстваме пълноценно като на истински празник. Стопаните на стадиона трябва да направят нещо за номерацията на седал­ките. В сектор А такава на практика липсва и това стана причина за пререка­ния и дори сбивания между фенове, всеки от които държеше да седне на мяс­тото, което е написано в билета. Като ще прода­ват билети с номерация, да си възстановят номера­цията на седалките. Но това бе по-малкият проб­лем. Другият бе с трагич­ното озвучение. Ако фено­вете се бяха сетили за то­зи недостатък, вероятно щяха да си докарат собствена апаратура. Но за кое по-напред да мис­лят. А озвучението е мно­го важна част от такива празници. Не се чуваше кой излиза, за какво го награж­дават, а в такива момен­ти трябва звукът да сваля сърцето в петите ти, чо­рапите ти да започнат да се разплитат. На стадио­ните в Европа, като започ­не да говори дикторът, и кожата ти настръхва. А на "Васил Левски" вероятно някой нещо не бе изчислил още при генералния ре­монт преди години. Не знам си какви децибели ще­ше да има, а на практика дори на обикновени мачо­ве трудно се чуват съста­вите на двата отбора. Да не говорим, че при юбилеи и такива тържествени моменти трябва и в дикцията на водещия да се до­лови празничният момент на събитието. Този стади­он, макар и реновиран, си е тотален соц точно зара­ди такива уж дреболии. Да не говорим, че "Васил Левс­ки" няма табло, а явно все­ки наемател си търси видеостена. 

Желю Станков, в-к "Тема спорт"
Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача

Кой иска да посегне на "златната кокошка" за родния футбол Лудогорец

Лудогорец осигурява милиони на всички клубове от efbet Лига всяка година