1. Novsport
  2. Коментар
  3. Зад завесата на юбилея

Зад завесата на юбилея

Кои не дойдоха на "синия" празник и защо на "Васил Левски" всичко е соц

Зад завесата на юбилея

Левски навърши 100 години. От този мо­мент нататък вече едва ли някога ще има не­що подобно. Следващият юбилей може и да се праз­нува само в Интернет или на друга планета. Не е ясно как ще се развие чо­вечеството за още един век. Самото словосъчета­ние "сто години" или пък гордо звучащото "веко­вен" са нещо, което само ние, съвременниците на този юбилей, ще разбе­рем.

Някои хора обаче така и не разбраха, че това не е юбилей като юбилеите и това не е празник като празниците. Тази 100-годишнина бе организирана от запалянковците, с ми­нимално участие на клуба като такъв. Ще се опита­ме да надникнем зад заве­сата и да обясним някои неща, които не се диску­тират, а заслужават внимание.

Кои не дойдоха?

Един от сърдиткопетковците е Илиан Илиев. Този любимец на публика­та си изпати от своята мнителност и злопаметност като човек. Да при­помним, че заради трень­ора Илиев от "Герена" си тръгна Георги Иванов. Илиан явно не умее да про­щава и последното, кое­то може да се каже за него, е, че е широко скроен човек. До края на живота си той няма да разбере какво е изгубил, отсъ­ствайки от празника. А това няма как да не е загу­ба. Четирите часа на стадион "Васил Левски" ос­тават незабравими за левскарската общност до края на дните на всеки един от тази общност. Стого­дишнината не бе просто за­ря и мач. Това бе начин да усетиш, че си част от идея, която трудно се описва са­мо с три думи. Ако Илиев е имал някакви търкания със за­палянковците или с част от тях, ако в него е останал горчив послевкус от престоя му на "Герена", това е в реда на работата на всеки трень­ор в голям клуб. Обаче да ка­жеш, че си преотстъпваш поканата на Гугутката за 100-годишнината, значи та­ка и не си разбрал какво е Левски и че този клуб е над всичко и всички. А що се от­нася до въпросния Гугутка­та, той едва ли е спал в пос­ледните 2 седмици преди 23 май. Може да е спорна фигу­ра, но е дал всичко от себе си, за да се случат нещата. Ясно, че всичко бе направено от цял екип, но Владимиров минути преди началото се е чудел на кого да даде и отче­те хиляда лева, оставени му от запалянко, който е дър­жал да остане анонимен. Да, на този юбилей всички тряб­ваше да забравят за всичко, което е било, и да напълнят сърцето си със спомени за цял живот.

Друг, който не бе забеля­зан на стадиона, а трябваше да бъде там, е Димитър Ди­митров. Не, само не казвай­те, че в същия ден Херо е трябвало да види Румънския Меси и да го докара на ръце в Ботев Пловдив без пари. Всички коментират, че левскарят Херо си е намерил удо­бен повод да не присъства на "Васил Левски", защото ве­роятно е гузен, че не прие ев­тината оферта на сините за сметка на скъпото предложение на канарчетата.

Да, и за него се отнася то­ва - Левски е идея, а не цел. И половин Румъния да докара в Ботев, Херо никога няма да запълни празнината от отсъствието му на празни­ка. Разбира се, ако усеща не­щата като празнина. Защо­то много хора твърдят, че кръвта им е синя, но явно има неща, които струват пари, и такива, които стру­ват много пари.

Гошо Петков е особен ка­зус поради това, че се почув­ства забравен или по-скоро нежелан на празника. Въп­росът опира и до морал, за­щото тези, които са прави­ли списък с хората, които ще бъдат поканени на пистата за получаване на плакет и грамота, са преценили, че Петков няма място на ста­диона в този ден и час. А ако се е чувствал левскар,

да си беше купил билет

u да гледа от трибуните. Са­мо че там едва ли щеше да се чувства уютно заради съ­щите тези фенове. Голяма част от тях вече не биха се спрели на улицата да поздра­вят Гошо Петков, който наистина даде много на Левс­ки, но и много взе. Морални­ят казус обаче остава в не­гов минус.

Георги Йорданов-Ламята нямаше как да не дойде, по негови думи. Явно не е искал да вижда много бивши прия­тели на едно място. А защо те са бивши, той си знае.

На "Васил Левски" бе Тодор Батков, но дали неговото място бе там?! Можеш да обещаеш на феновете нов стадион и да не го направиш. Можеш да обещаеш Фабио Капело и да не го докараш. Можеш да се изпъчиш, че ще направиш Левски 10 пъти по­ред шампион, и да не успееш. Но да обещаеш, че ще дариш 10 хиляди лева на организато­рите и да се скриеш, е това вече значи, че наистина се казваш Тодор Костадинов Батков. Точно в момент, в който момчетата и момиче­тата от синята общност пресмятаха всяка стотинка от продадени билети, от да­рения и от спонсори и запъл­ваха дупки и дупчици, за да се състои празникът, едни 10 хи­ляди лева останаха в пространството като обещания. Все пак той ги даде, но след дъжд качулка.

Но както и да е. Едно дру­го обещание обаче е по-при­теснително и то бе изрече­но на 24 май на Могилката. "Развълнуван съм. Ще продъл­жа да правя това, което съм правил досега", каза собстве­никът пред стотиците привърженици. А те не ис­кат Батков да прави това, което прави сега - да съсип­ва клуба морално и финансо­во и всякак. Така че по-добре за Левски е

Батков да го няма изобщо в клуба

пък да прави каквото си ис­ка. Неговото правене е па­губно за Левски. Защото, ако той правеше нещата както трябва, в касата щеше да има много пари и с лекота той да прехвърли един мили­он само с един подпис по сметка за организиране на юбилея и всичко да стане, както е в нормалните клубо­ве. А Батков превърна Левс­ки в ненормален клуб. И ако някой си мисли, че това лято ще бъде начало на нещо по­ложително, лъже се. С Бат­ков просто не става. Но пък без Батков се получи хубав, истински празник.

Сините фенове платиха 9,999 лева за наем на стадион "Васил Левски" за мероприя­тието. А тези, които бяхме на трибуните, не успяхме да се почувстваме пълноценно като на истински празник. Стопаните на стадиона трябва да направят нещо за номерацията на седал­ките. В сектор А такава на практика липсва и това стана причина за пререка­ния и дори сбивания между фенове, всеки от които държеше да седне на мяс­тото, което е написано в билета. Като ще прода­ват билети с номерация, да си възстановят номера­цията на седалките. Но това бе по-малкият проб­лем. Другият бе с трагич­ното озвучение. Ако фено­вете се бяха сетили за то­зи недостатък, вероятно щяха да си докарат собствена апаратура. Но за кое по-напред да мис­лят. А озвучението е мно­го важна част от такива празници. Не се чуваше кой излиза, за какво го награж­дават, а в такива момен­ти трябва звукът да сваля сърцето в петите ти, чо­рапите ти да започнат да се разплитат. На стадио­ните в Европа, като започ­не да говори дикторът, и кожата ти настръхва. А на "Васил Левски" вероятно някой нещо не бе изчислил още при генералния ре­монт преди години. Не знам си какви децибели ще­ше да има, а на практика дори на обикновени мачо­ве трудно се чуват съста­вите на двата отбора. Да не говорим, че при юбилеи и такива тържествени моменти трябва и в дикцията на водещия да се до­лови празничният момент на събитието. Този стади­он, макар и реновиран, си е тотален соц точно зара­ди такива уж дреболии. Да не говорим, че "Васил Левс­ки" няма табло, а явно все­ки наемател си търси видеостена. 

Желю Станков, в-к "Тема спорт"
Томаш: Най-важни са точките

"Победата е благодарение на публиката", заяви треньорът на ЦСКА

Стоичков няма да прости на съдията, който ни закла срещу Италия

Мразя две неща в живота – крадците и лъжците, казва Камата пред "Франс футбол"

България отново застана зад Отбора си!

Илиан запали искрата само за 9 месеца

Георги Иванов удари по масата, разчиства съдийството

Президентът на БФС показа на цяла България, че може да действа решително в критични моменти

Изкуството на трансфера! Лудогорец знае как да купува и продава

Вижте подробности

Захари Сираков - смелото момче от Родопите

9 дни след краха срещу Карабах в Лудогорец нещата се нормализираха

И кой все пак ще поеме отговорност за скандала на "Лаута"

Как ще реагира БФС

Кой разрешава да има мачове в тъмницата на "Лаута"

Ето защо нямаше VAR линии при гола от засада на Локо (Пд)

Защо Левски мълча досега?

"Сините" шефове не взеха отношение по проблемите на българския футбол, а сега искат промяна