2. Коментар
  3. Законът на дербито – гол в 90-ата минута е равен на титла

Законът на дербито – гол в 90-ата минута е равен на титла

Левски патентова късните точни изстрели, вече води при тях с 5:2

Португалецът Жоао Силва гарантира мястото си в историята на най-стойностния футболен сблъсък с решително попадение в 90-ата минута. Головете в последната минута във вечното дерби на България започват да стават патент на сините, а те без изключение са за победителите и дори по правило гарантират титлата в първенството.

Първите два късни гола са за ЦСКА. На 5 юли 1972 г. Димитър Марашлиев слага точка на спора секунди преди последния съдийски сигнал в предпоследния кръг - 2:0, и червените триумфират със златните медали. Месеци по-късно, на 24 март 1973 г., развоят на дербито наподобява вчерашния, но този път червените повеждат, вечният им съперник изравнява, за да дойде феноменалният шут на Петър Жеков от централния кръг на игрище-то, който спира в мрежата на слисания вратар на сините Стефан Стайков за крайното 2:1. Армейците отново стават първенци.

После идва обаче серията на сините. Започва я Воин Войнов от дузпа на 25 септември 1976 г. 8 мач, който остава в аналите с първия пълен обрат на Левски от 0:2 до 3:2. В края на първенството титлата отива на „Герена".

На 23 септември 1994 г. Левски стига до най-голямата си победа над ЦСКА - 7:1, а Наско Сираков вкарва четвъртия си гол в неравностойния сблъсък в 90-ата минута. В този сезон Левски гази наред и финишира първи.

За "кървавия" гол на Гонзо с глава на 13 май 2000 г. още се разказват легенди, а той също накланя везните към Левски в надпреварата за шампионския трофей.

После е редът на нов обрат в синьо - от 0:1 до 2:1 в дерби, играно на "Българска армия". Този път героят е друг централен нападател на тима от "Герена" - Георги Чиликов. Това обаче е и единственият случай, в който гол в последната минута на спора не гарантира по-късно първото място - шампион става пловдивският Локомотив със звездата си Мартин Камбуров.

На 13 септември 1964 г. пък Георги Соколов вкара единственото попадение за 1:0 в 89-ата минута, като по-късно през сезона Левски също стигна до титлата след мъчително 12-годишно очакване.

Името на още един чужденец става нарицателно в дербито, но в негово издание за националната купа. В първи полуфинал за купата, игран на 16 април 2003 г., дребничкият еквадорец Мануел Мендоса, противно на логиката на терена, вкарва за 1:0 за сините на "Армията" в последните секунди и след 0:0 в реванша Левски стига до финала.