1. Novsport
  2. Коментар
  3. Защо не клубен проект в националния отбор?

Защо не клубен проект в националния отбор?

Около перли като Марселиньо може да се отворят мидите с бисери от младежката и юношеските ни формации

Защо не клубен проект в националния отбор?

В интервю в Бразилия ед­на от големи­те звезди на „А" група - бразилецът от Лудогорец Марселиньо, за пореден път призна, че най-естественото нещо е да заиграе за национал­ния отбор на България. По неговите думи с бив­шия му треньор в Разград - Ивайло Петев, който се­га е начело на държавния ни тим, вече са водили разговори. През 2016-а Марселиньо ще направи изиск­ваните от ФИФА 5 г. пребивава­не в съответната страна, за да играе в нейната представителна формация.

Плеймейкърът, сега на 31, е идеален за един клубен проект в националния отбор. Тоест, качественият чужденец да е база­та, около която да израснат род­ните тийнейджърски таланти. Защо натурализираният Марсе­линьо да не се окаже перлата, около която да се отворят миди­те с бисери от младежките и юношеските ни формации, кои­то засега вървят много добре в евроквалификациите? Вместо да чакаме Ивелин Попов, Нико­лай Бодуров и Станислав Манолев да дръпнат напред Ради и Боби Цоневи, Мики Орачев, Ки­рил Десподов, Антонио Вутов например, по-добре да се опрем на доказана бразилска величи­на. Докато се надяваме главата на Попето да си дойде на място­то и изтърпим криволиченията във формата и възстановяванията му по формулата „уиски с ау-лин", ще загубим още време. А часовникът на пропадането ни тиктака безмилостно и при за­даването на фФранция, Холандия и Швеция в световните квалифи­кации пружината може да се скъса окончателно. До болка познат е примерът с една Испа­ния, на която й трябваше брази­лецът Маркос Сена, за да стъпи на върха на континента през 2008-а, а инерцията да доведе до световна и още една евро­пейска титла. По същата схема червената фланелка облече и сънародникът на Сена - Диего Коста. В Испания нападатели ли си нямат? Да си спомним какъв импулс имаше в Хърватска с на­турализирането на бразилския нападател Едуардо, стигнал до трансфер в Арсенал. Примерите са много и в мнозинството си са позитивни.

Да, ние вече вкарах­ме бразилци в националния в лицето на Лусио Вагнер и Маркиньос. Но като че ли тяхното (въпреки успехите на левия бек с Левски) накрая заприличало вече на копаница, отколкото на Копакабана. Марселиньо изглежда друга бира и това се виж­да от направеното от Лудогореи у нас и в Европа А ние няма за къде повече да изоставаме от стъпките на големия футбол.

Иво Тасев, „Меридиан мач”

Кой ще отговаря за трансферните провали в ЦСКА?

Какво още прави в клуба скаутът Иван Славов....

Архитектът на Славия

Иван Минчев на два пъти се разминава с Левски

Грешни съвети от неюриста Георги Градев доведоха до края на Антъни Иванов?

Ако бе следвал правилата, плувецът можеше да участва дори в Париж

Владимир Иванов: Кой сега е виновен на Левски?

Всяка година по това време на стадион „Георги Аспарухов“ започват да търсят причините за задаващия се нулев сезон, пише известният журналист

Жаклин Михайлов: Така изглежда посредствеността

Коментар за Левски на известния журналист

Годината на Григор Димитров

Българинът изпраща позитивна 2024-а

Стоичков хвали Лудогорец

Христо Стоичков, похвали Лудогорец и най-вече работата в школата на клуба

Какъв беше план Б на Левски срещу Берое?

Генчев сам призна, че "сините" не са очаквали подобен развой на мача

На кого пречи Илиан Илиев

Някой се опитва да лансира смяна на треньора след първата загуба на България в 10 мача