Истинска трагедия разтресе най-стария маратон в историята на модерния спорт - в Бостън. Две експлозии помрачиха финала на надпреварата точно на финиш линията на състезанието. Те се случиха около три часа, след като победителят вече бе завършил, но докато все още основната група бе на трасето и бе близо до финиша.
По всичко личи, че става въпрос за терористична атака, съобщиха местните власти. Малко след това е избухнала и още една експлозия в Бостън, в библиотека "Джей Еф Кенеди”.
Най-малко трима души са били убити и над 140 - ранени при експлозиите, предаде Асошиейтед прес, като се позова на последните данни на властите. 17 от ранените поне 144 души са в критично състояние. Част от пострадалите са със спукани тъпанчета.
Бостънският маратон е първият, най-старият и един от най-известните маратони в света в модерната история на спорта. Провежда се всяка година, като първото му издание в далечната 1897-а, само една година след първите съвременни Олимпийски игри. Провежда се в деня на празника на Бостън (Деня на патриотите) и ежегодно събира около 20 000 състезатели и до 500 000 зрители. В района на финала, където са станали експлозиите, по традиция присъстват около 20 000 души. Тази година записаните участници са били почти 27 000.
Двата мощни взрива отекнали почти едновременно на разстояние от около 100 метра една от друга. Пълните с хора улици в района се превърнаха в кървава сцена с изпотрошени стъкла и откъснати крайници. Трета експлозия е имало и в библиотеката „Кенеди", която се намира на около пет мили от мястото на другите два взрива. Все още не е ясно дали има връзка между двете експлозии на финалната линия и тази в библиотеката.
Още поне две неексплодирали бомби бяха открити близо до финала на 42-километровото трасе. Представител на Белия дом, пожелал да запази анонимност, заяви, че експлозиите са разглеждани като терористичен акт. Разследването е поето от ФБР.
Местна телевизия съобщи, че полицията претърсва апартамент в предградие на Бостън. Повече подробности не бяха дадени.
Президентът на САЩ Барак Обама обеща, че ще бъдат открити извършителите на бомбените експлозии в Бостън. "Все още не знаем кой и защо е направил това и хората не трябва да избързват с изводите преди да разполагаме с всички факти", заяви Обама в телевизионно обръщение след бомбените експлозии.
Обама е в контакт с федерални правоохранителни агенции и властите на щата Масачузетс. "Всяка проява с взривни устройства очевидно е терористична проява и ще се третира като такава", каза официален представител на Белия дом.
Началникът на полицията в Бостън Ед Дейвис заяви, че не е имало информация за конкретни заплахи преди експлозиите в града. Дейвис призова хората да не се събират на големи групи на обществени места и заяви, че всеки оставен на улиците предмет ще се третира като подозрително устройство. Мобилните телефонни услуги в Бостън са спрени, за да се избегне евентуално дистанционно задействане на други взривни устройства.
Кметът на Вашингтон Винсънт Грей заяви, че няма информация за конкретна заплаха срещу столицата на САЩ. Две ядрени централи в щатите Масачузетс и Ню Хемпшър увеличиха мерките за сигурност след експлозиите в Бостън. АЕЦ "Пил грим" се намира на 72 км южно от Бостън, а АЕЦ "Сибрук" на около 72 км северно от града.