2. Лека атлетика
  3. Хермафродит взе медал в Лондон

Хермафродит взе медал в Лондон

Кастер Семеня с бронз в бягането на 1500 метра

Жената-мъж Кастер Семеня стигна до бронзовото отличие на 1500 метра на световния шампионат по лека атлетика в Лондон.

Още през 2009 г. стана ясно, че Кастър има смесен пол. Дори тогава се появиха предложения да бъде дисквалифицирана от състезанията си.

Олимпийската шампионка от Рио – Фейт Кипйегон от Кения триумфира в коронната си дисциплина в бягането на средна дистанция в Лондон.

След като темпото бе доста слабо, се намеси лидерката за сезона – етиопката с холандски паспорт Сифан Хасан. Тя тръгна да решава титлата още след 800 м и наложи доста силно темпо. Този мерак на Хасан обаче не издържа дълго, защото другите не я изпускаше от погледа си.
Напрежението растеше все повече с наближаване на финала.

Световвата рекордьорка Гензебе Дибаба се мотаеше някъде в групата и не даваше признаци, че иска да защити титлата си от Пекин, а още по-голямата интрига бе какво ще направи на последни 100 м непобедимата на 800 м Кастер Семеня.

На последната права преди финала Фейт Кипиегон нямаше никакво намерение да отстъпва на никой нищо и със здрав спринт взе световното злато, като завърши за 4:02.59 мин.

Хасан сдаде багажа на финала и бе задмината от 4 атлетки, за да завърши на 5-о място. Лаура Мюир завърши 4-а.
Бронзът взе Семеня, която закъсня с атаката накрая, но на последно 100 м показа спринтьорските си възможности. Кастер завърши за 4:02.90, но след това обяви, че не е уморена и обеща да спечели титлата на 800 м.

На второ място се класира хитрата американка Джени Симпсън, която има световна титла през 2011 г. Джени се промуши в първи коридор и финишира за 4:02.76 мин.

Световната рекордьорка Гензебе Дибаба обаче поднесе най-голямото разочарование, като завърши последна (12-а) с 4:06.72 мин.