2. Лека атлетика
  3. Ивет Лалова, Митко Ценов и Георги Иванов са балкански шампиони

Ивет Лалова, Митко Ценов и Георги Иванов са балкански шампиони

Българският отбор спечели три титли от първия ден (25 юни) на балканския шампионат по лека атлетика за мъже и жени в Питещ, Румъния

Българският отбор спечели три титли от първия ден (25 юни) на балканския шампионат по лека атлетика за мъже и жени в Питещ, Румъния, след като Ивет Лалова-Колио, Митко Ценов и Георги Иванов заеха първите места в своите дисциплини.
Ивет Лалова-Колио откри златната сметка за България с победа на 100 метра и постижение 11.57 секунди при насрещен вятър от 1.4 м/с.

Митко Ценов се пребори за първата позиция на 5000 метра. Той и треньорът му Йоло Николов тръгнаха с темпо 2:45 минути на първия километър и 5:30 на втория, след което Николов се отказа. Митко не издържа на това високо темпо и намали скоростта, но това не застраши преднината му и той завърши с финален спринт за 14:29.86 минути.

Третата титла за България и най-силния резултат при мъжете в този ден регистрира Георги Иванов. Националният рекордьор на гюле нанесе своя удар още в първи опит с 20.62 метра. Във финала участваха още шест атлети с олимпийски нормативи и медали от европейски и световни шампионати, но нито един не успя да отговори на предизвикателството на Иванов, който регистрира още два опита над 20 метра с 20.15 и 20.28.

България има още три медала - сребърен на Силвия Дънекова на 3000 метра стипълчейз с 10:05.99 минути, бронзов на Денис Димитров на 100 метра с 10.47 (-1.1) секунди и бронзов на Тихомир Иванов на скок височина с 2.20 метра. Дънекова, победителка в последните три издания на балканското първенство, всъщност завърши на трето място зад две представителки на домакините, но регламентът предвижда само по един медал на отбор и така Дънекова измести втората румънка.