18-годишният Петко Кинчев и 48-годишната треньорка по тенис Мария Цочева са първите победите на ултра дистанцията от 75 км във второто издание на TroyanRun – По стъпките на Левски. Петко, който е родом от Троян премина дистанцията за 10 часа, 39 минути и 27, а Мария за 12 часа, 2 минути и 2 секунди. На второ място при мъжете на 75 км завърши Димитър Димитров, а трети е Йосиф Банков. При жените втора е Милена Стоянова.
Кинчев пристигна изключително свеж на финала, но въпреки това сподели, че състезанието не е било леко.
„Последните 5 км бяха най-трудните в живота ми. Но емоцията и адреналинът , след като завършиш такова състезание, след като си искал да се предадеш, но не си го направил и си продължил, те вдигат. Чувство, което е незабравимо до живот. Който бяга ултрамаратони, знае, че това дава много, за да откриеш себе си. Особено, когато е в родния ми град. Емоцията е страхотна. Бягал съм Витоша 100, тук трасето е по-трудно. Но красиво и живописно. Има много хубави панорамни гледки“, каза Кинчев след финала.
И въпреки крехките си 18 години показва отговорност към опазване на традициите и физическото здраве.
Петко е брат на известния ултрамаратонец Христо Минков. А ето каква е рецептата на двамата за успех:
„Няма значение колко си подготвен физически. Най-голяма роля играе колко те хапе кучето. Е, мен много ме хапе“, сме се Кинчев.
Мария Цочева е родена в Черни Осъм, но живее в Ловеч.
„Състезанието беше супер. Чувствах се добре, успях да надхитря и големия дъжда нагоре. Изпреварих го, което беше част от тактиката ми. Чувствам се добре в Балкана. Наслаждавах се на всяка крачка от него. Атмосферата на Амбарица беше супер, имаше много хора, които ни аплодираха. И много ми напомни, когато бях в Италия на световно първенство. Италианците така ни аплодираха и викаха „але, але““, коментира Цочева. От 22 години тя е треньор по тенис, а с планинско бягане се занимава едва от 2 години.
„Балканът ми е в кръвта. Аз съм израснала тук. От малки сме пасели овци, били сме по хижи без да ни знаят къде сме. Ходили сме, губили сме се. Без джипиеси, без карти. Гледаме някой баир и по него“, казва Мария и обявява, че е важно събитие като това да имат и допълнителна кауза.
„Ние имаме олимпийско движение и миналата година заедно с Община Троян и Николай Тодоров (организатор на TroyanRun) направихме инициатива с олимпийския факел. Опитваме патриотизмът да се върне при младото поколение. Дали ние ще ги запалим, или ще прегорим – времето ще покажа“, завърша Мария Цочева.
В състезанието заедно със сина си за втора година участва Милена Тачева, която е след прекаран тежък инсулт.
Атракция беше ретро мерцедес „Газела“ от 1929 г., който поведе най-масовия старт на 12 и 27 км.
Култов момент от TroyanRun беше появата на младоженците, семейство Божикови, които започнаха съвместния си семеен живот, пресичайки финалната линия. Те и кумовете им получиха и медали от основния организатор Николай Тодоров.
Водещ на събитието беше известният журналист Николай Василковски, който е от Троян.
През тази година за TroyanRun – По стъпките на Левски бяха разработени четири нови трасета – 12 км, 27 км, 40 км и 75 км. Маршрутите са част от пътя, по който е минавал Васил Левски от Южна България през Балкана.
Бягането се организира от Сдружение "Троян в бъдещето" с подкрепата на Община Троян, Софарма АД, Девин, Асикс, Дженерали, КартГео, Елеганс мебел, ФорФрендс, МейлБоксес, Sponser, TSD, Out of BOX, Екопак, Асоциацията по Боуен терапия.