2. Лека атлетика
  3. Трима българи отпаднаха от финалите на 100 м на Световното по лека атлетика

Трима българи отпаднаха от финалите на 100 м на Световното по лека атлетика

Българите Христо Илиев, Никола Караманолов и Радина Величкова не успяха да се класират за финалите на 100 метра на Световното първенство по лека атлетика за юноши и девойки до 20 години в Лима (Перу).

Двамата най-силни български спринтьори при юношите – Христо Илиев и Никола Караманолов регистрираха предни позиции в полуфиналите на 100 метра. Илиев зае трето място в първия полуфинал при юношите с 10.52 секунди, а Караманолов завърши седми в третия полуфинал с резултат 10.63 секунди. Времената им обаче не бяха достатъчни за класиране сред финалистите и в общото класиране Христо Илиев се нарежда десети, а Никола Караманолов - 17-и.

Тайландецът Пурипол Бонсон оглави класирането с 10.30 секунди в полуфиналите, колкото записа и Брадли Нколана от Република Южна Африка.

Илиев и Караманолов ще продължат участието си на Световното първенство с щафетата 4х100 метра заедно с Християн Касабов и Радостин Миленов.

Христо Илиев ще участва и в спринта на 200 метра, където ще преследва резултат под 20 секунди.

Европейската шампионка за девойки под 18 години Радина Величкова също се представи достойно в сериозната конкуренция и се четвърта в полуфиналната си серия на 100 метра на шампионата в Пери с резултат 11.68 секунди. 16-годишната българка беше сред най-младите участнички в полуфиналите заедно с 15-годишната китайка Юйцзе Чън и зае десето място в общото класиране.

Възпитаничката на треньорката Ива Пранджева бяга в студения следобед в перуанската столица в първия полуфинал и зае четвъртото място. Най-бързите бяха в нейната серия Кишавна Нийлс (Барбадос) и Ниа Ведербърн-Гудисън (САЩ), завършили с по 11.39 секунди.

Прдеи малко повече от месец Величкова спечели европейската титла на 100 метра за девойки под 18 години, а след това взе още един медал на скок дължина – бронз.