1. Novsport
  2. Лека атлетика
  3. Трудният живот на новия най-бърз мъж в света

Трудният живот на новия най-бърз мъж в света

Ноа Лайлс бил през нощ в болница

Трудният живот на новия най-бърз мъж в света

Яна Касова

На стадиона най-атрактивен е спринтът. Всеки разбира от спринт. Но най-най-бързите – тези, които печелят състезанията при мъжете на 100 м, са винаги във фокуса на всяко атлетическо състезание. Е, и 19-ото световно първенство по лека атлетика в Будапеща (Унг) даде на спорта нова звезда – Ноа Лайлс (САЩ). Въпреки че американецът пристигна в унгарската столица като двукратен шампион на планетата на 200 м, неговият чар се разкри в пълен блясък сега. Лайлс спечели златните медали и на 100 м, и на 200 м, а го чака и още една дисциплина, в която американците винаги са сред фаворитите – щафетата 4х100 м.

Ноа Лайлс е новият крал на спринта

Феновете на атлетиката вече започват да сравняват 26-годишният Лайлс с легендата Юсейн Болт (Ям) не само по успехи, но и по харизма. Той дори вече обяви, че има намерение да атакува рекордите на ямаеца. Американецът стана симпатичен на спортните фенове и затова, че открито говори за проблемите си. Дори пусна камерите в живота си и съвсем скоро ще излезе документален филм за Лайлс, сниман за Netflix.

Ноа Лайлс сгази конкуренцията и на 200 метра в Будапеща (ВИДЕО)

Нощи в болницата

А зад силните плещи на Ноа има наистина много преодолени проблеми. Разрешава ги един човек. Във всяко свое интервю спринтьорът не пропуска да благодари на своята майка Кийша.

„Тя идваше и лягаше до мен в леглото ми, когато се давех в кашлица като малко дете. Имаше дни, в които чувах само това – кашлица, разказва за детството си Ноа. – Мама идваше при мен и оставаше дълго, защото понякога не можех да спя по цяла нощ. Спомням си, че още от 4-годишен редовно отивах в болница, защото не можех да дишам.”

От 3-4-годишен до около седемгодишна възраст бъдещата атлетическа звезда страда от сериозни астматични пристъпи, като е в болницата почти всяка трета нощ. Пристъпи на кашлица, постоянни болести заради отслабената имунна система – това е детството на малчугана роден във Флорида, но израснал във Вирджиния. Проблемите с респираторното заболяване налага Ноа да не посещава училище, а да бъде обучаван вкъщи в ранните си години. След тонзилектомия (отстраняване на сливиците), промяна в диетата и силната подкрепа на майка си, Лайлс успява да влезе в час със съучениците си. Но там го чака още едно предизвикателство за преодоляване.

„Във втори клас ми поставиха диагноза синдром на дефицит на вниманието и дислексия. Това ме отчужди от останалите ми съученици, споделя Ноа. - Беше много по-трудно да премина през стандартизирани тестове и дори прости неща като тестове за правопис. Знам, че много хора забравят за тях. Но тестовете по правопис бяха може би най-лошите дни в живота ми.”

Майчицата намира лек как да се справи и с този психологически проблем. Тя насочва вниманието му към рисуването, което се оказва, че се отдава на малчугана.

„Забелязах, че винаги, когато рисуваше нещо, това го успокояваше“, каза Кийша.

Днес Лоа оценява жертвите, които майка му е направила за него. Родителите му се развеждат и Кийша започва да се грижи сама за трите с деца.

„Няколко пъти ни спираха електричеството, вечерите ни не бяха много разнообразни, често се хранехме с остатъците от предното ядене. Мама се трудеше усърдно за нас”, спомня си за нелекото детство Лайлс.

Спортната звезда написа трогателно изявление за майка си за списанието Spikes към сайта на Световната атлетика. „Всичко това наистина ми дава силата да знам, че няма никой по-силен от майка ми и искам един ден да бъда като теб. Начинът, по който ни отгледа, ме прави безумно щастлив да имам майка като теб.“

И катастрофа не може да спре новата звезда на спринта Ноа Лайлс (ВИДЕО)

Депресията

Нова драма връхлита вече порасналият Ноа. В разгара на пандемията от Covid-19 Лайлс изуми света, като сподели в социалните мрежи, че се бори с депресия. През август 2020 г. той призна, че приема антидепресанти. Депресията се разразила у Лайлс, тогава вече световен шампион на 200 м, в следствие на стреса от комбинацията на пандемията и убийството на Джордж Флойд, което предизвика движението Black Lives Matter.

„Просто исках да разчупя стигмата, че „хората не трябва да приемат лекарства“ или „лекарствата са лоша идея, те са за хора, които са луди“, заяви той по време на Олимпийските игри в Токио, които се проведоха с година закъснение – през 2021 г.

Лайлс каза, че е стигнал до такава степен на депресия, че дори и да му казват, че е най-великият, това по никакъв начин не повдигало настроението му.

„Буквално е „защо ми казваш това нещо? Не ме интересува това, каза тогава той. - Така че да имаш постижения, когато си в депресирано състояние, е безсмислено. Всичко изглежда безсмислено.“

В Токио американският спринтьор пристигна преборил депресията и като фаворит за титлата на 200 м, но завърши трети. Лайлс е шоумен и липсата на публика на засегнатите от Covid-19 Олимпийски игри била причина за слабото му представяне във финала.

„Не мисля, че разбирате колко безжизнено беше в Токио да няма публика. Беше мъртва тишина“, споделя Ноа.

Година след това обаче той отново е световен шампион на 200 м.

Спортът в живота

А как стига до стадиона? Лайлс първо тренира гимнастика, а когато е на 12 поема по стъпките на родителите си Кийша и Кевин, които също били атлети.

„Бях тормозен като дете. Не мислех, че съм привлекателен. Нямах много голямо самочувствие, разказва Лайлс. - Но когато започнах да тренирам, започнаха успехите на пистата. Когато знаех, че съм наистина добър в нещо, увереността ми започна да се изгражда.“

А днес е толкова уверен, че гледа към световните рекорди на 100 м и 200 м, които се държат от Юсейн Болт. А и не е толкова далеч. Лайлс е трети във вечната ранглиста на 200 м с 19.31 сек. По-бързо от него в историята са бягали само Болт – 19.19 сек, и Йохан Блейк (Ям) – 19.26 сек. 

Описвайки своята тренировъчна рутина, Ноа е също наперен: „Обичам това усещане за болка след тренировка, защото знам, че щом ме боли, това означава, че мускулите ми ще се изградят отново и ще бъда по-силен.“

Екстравагантен и на улицата

Лайлс е забележим не само на пистата, но и на улицата. Американецът е изключително екстравагантен в модната линия, която следва. И за прическата и маникюра си отделя голямо внимание. Те са важна част от всяка поява на пистата.

А след спортните си години той със сигурност ще може да развие своите други немалко таланти. Освен че рисуването е негово основно хоби, наред с електронните игри и комиксите, Ноа споделя, че би искал да бъде дизайнер или рапър. Той вече издаде песен с олимпийската вицешампионка в овчарския скок Санди Морис. Под псевдонима Nojo18 Лайлс има своя собствена оригинална музика в Spotify и други сайтове за стрийминг. По неговите думи е написал „поне 25 песни“. Бързакът издаде първия си дългосвирещ албум през април 2020 г., наречен A Humans Journey.

Но и компаниите отдавна са забелязали забележителния Лайлс. Adidas осигуряват спортната му екипировка. Има договори за реклама и с гиганти като Comcast, Coca-Cola, Omega, Intel и Visa.

Icon – или „Икона“. Това е изписано на една от татуировките на силното тяло на Лайлс.
„Когато си направих тази татуировка, реших: „Искам хората да могат да кажат, че Ноа Лайлс е икона“. Това да те нарекат икона идва с бързо бягане, но да не забравяме за изпитанията и премеждията на спортиста.

В Будапеща Лайлс спечели третата си световна тила на 200 м след по-малко от седмица след тази на 100 м. Или общо пета с тази на 4х100 м от 2019 г.
Но всъщност най-бързият на планетата, този екстравагантен и нахакан млад мъж, днес иска да каже само: „Аз съм на върха на света, мамо!”

7 месеца след раждането, Ивет се върна във фитнеса

Голямата ни звезда в спринта Ивет Лалова постепенно се завръща към обичайната за нея физическа форма

264 бягаха благотворително в Троян

Участниците, които стартираха в благотворителния крос в подкрепа борбата с рака в Троян, са 264-ма

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата ще се проведе в Троян

Благотворително планинско бягане в подкрепа на борбата с рака на гърдата се организира в Троян на 3 ноември, съобщи Николай Тодоров - представител на сдружение „Троян в Бъдещето“ и организатор на събитието

Ярослава Магучих и Арманд Дуплатис спечелиха годишните награди на Европейската атлетика

Българска федерация бе представена на церемонията в Скопие от президента Иван Колев

Етиопец с нов световен рекорд в полумаратона

Йомиф Кеджелча триумфира във Валенсия

Отиде си олимпийска шампионка

Германката Анели Ерхард почина

Официално: Рекордът на Стефка Костадинова отписан

Световната федерация утвърди постижението на украинката Ярослава Магучих

Отлично представяне на младите петрички лекоатлети в Ямбол и Хисаря

В Ямбол се проведе предпоследният турнир от веригата "GO KIDS"

Клуб „Атлетик“ повишава психологическата подготовка в леката атлетика

„Атлетик“ в партньорство със Спортната асоциация на Риека работят по съвместен проект „Спортна психология за издръжливост и ефективно развитие на спортистите“