2. - Левски
  3. Берое вече е вгорчавал дебюта на Николай Костов

Берое вече е вгорчавал дебюта на Николай Костов

Новият треньор на Левски не помни с добро Стара Загора

Любопитен факт е, че пътят на Николай Костов в Левски тръгва... от Стара Загора. В неделя от 16:00 часа сините от София ще гостуват на Берое и за сефте ще бъдат водени от новия си треньор. Който обаче не помни с добро дебюта си за столичани като футболист.
През 1988 година Костов е привлечен на „Герена" от легендарния треньор Васил Методиев-Шпайдела. В първия кръг на първенството столичани гостуват на Берое. На 13 август Николай излиза като титуляр за Левски. Той обаче престоява на терена 71 минути, преди да бъде заменен от Георги Славчев. В крайна сметка сините губят с 1:0, а дебютът на Костов е неуспешен. Такъв е и за настоящия спортен директор на заралии Васил Драголов. Този мач също е първи за Драглов с фланелката на тима от „Герена". В крайна сметка обаче Драголов се справя далеч по-добре от Костов в Левски - до края на сезона той записва най-много мачове в целия състав - 29 за А група, в които бележи 18 гола, 4 срещи и 2 гола за Купата на България, като изиграва и два двубоя в евротурнирите. Николай Костов обаче може да се похвали с общо 7 мача (6 за А група и 1 за Купата на България).

Новият треньор на сините има още два неприятни спомена при гостуването си в Стара Загора като състезател, но на Славия. На 28 февруари 1990 година белите губят с 2:3 от Берое след продължения в четвъртфинал от турнира за Купата на Съветската армия. Николай Костов на 2 пъти изравнява за белите в 49 и 61 минута от дузпа, но в крайна сметка Берое побеждава с победен гол на Шибил Чешмеджиев в 99 минута. На 24 март същата година в мач за първенство от 20-ия кръг отново Славия с Николай Костов в състава си губи - този път катастрофално с 0:3.

Може би пък на четвъртия път на Костов ще му провърви под Аязмото.

В последните 10 сблъсъка сините мачкат

По традиция Левски играе трудно в Стара Загора. До момента двата тима са изиграли 44 двубоя в А група под Аязмото. От тях равносметката е 13 победи за домакините, 17 равенства и 14 успеха за столичани. Головата разлика обаче е в полза на заралии 53-51. Положителната статистика на сините се дължи най-вече на последните 10 сблъсъка между двата тима в Стара Загора. В тях Левски печели 7 победи и допуска три равенства.

Зелено-белите нямат победа на свой терен над столичани от 11 април 1992 година. Тогава треньор им е легендата Петко Петков, а тимът печели с 2:1. Резултатът за Левски открива Георги Димитров-Каубоя, но с голове на Георги Гинчев и Димитър Трендафилов домакините стигат до успеха. Любопитното е, че авторите на попаденията са закупени от сините и още следващия сезон преминават на „Герена".
Алекс Колев: Знаехме, че ни очаква тежък мач, тъй като Левски играе трудно тук