2. - Левски
  3. От Юргорден до Иртиш

От Юргорден до Иртиш

Всичко започва на 12 септември, неделя, 1965 година в Стокхолм

Всичко започва на 12 септември, неделя, 1965 година в Стокхолм. Тогава на стадион "Росунда" Левски излиза в първия си двубой в евротурнирите. На 1/16-финал за КЕШ (Купата на Европейските шампиони) сините (в жълти фланелки и червени гащета) излизат срещу Юргорден. И повеждат - в 8-ата минута Георги Соколов праща топката в мрежата на домакините и става първият голмайстор на тима в Европа. Шведите в крайна сметка стигат до обрат - 2:1. На реванша Левски е безмилостен и постига първата си победа -. 6:0 с по две попадения на Георги Аспарухов (13 и 18 минути) и Христо Илиев-Патра-та (33 и 47 минути), а по едно добавят Симеон Николов (34 мин.) и Стефан Абаджиев (58 мин.).

До 11 юли 2013-а, когато тимът изиграва последния си до момента двубой в турнирите под егидата на УЕФА -0:2 от казахстанския Иртиш в Павлодар, се раждат герои и антигерои, а феновете на тима познават сълзите и от радост, и от мъка... През този период сините участват в 194 мача, като в тях постигат 66 победи, 41 равенства и 87 загуби при голова разлика 276-272, пет пъти се класират до 1/4-финалите. А и до ден днешен държат някои рекорди, които едва ли биха били подобрени. Сините са с постижението за най-голяма победа в евротурнирите -12:2 над Рейпас - на 16 септември 1976-а на 1/16-финал за КНК (Купа на Носителите на национални купи). В нея Кирил Миланов отбелязва 6 гола -рекорд за най-много голове в евромач за български футболист. Левски е постигнал и най-голямата победа на роден тим в ЕКТ като гост - 7:1 срещу Рейпас Лахти в реванша. Сините са и единственият тим, успявал да елиминира действащ шампион на Германия - Щутгарт, през есента на 1984 година.

За 50-те си години в Европа Левски е и с рекорда по най-продължително участие -23 поредни кампании - от сезон 1991/92 - до 2013/14 включително.