Медалите, които ще получат на Олимпиада 2012 австрийските спортисти, ще им донесат злато буквално със същото тегло, съобщи ИТАР-ТАСС.
По традиция Австрия поощрява своите отличили се олимпийци със златни монети от серията "Виенската филхармония", а не с "живи" пари. Тази колекция съдържа една от трите най-популярни инвестиционни монети в света. Златните монети от серията "Виенска филхармония" са били въведени през 1989 година. Произвеждат се от австрийския монетен двор във Виена. Монетите "Виенска филхармония" дори са изрисувани на някои от самолетите на австрийските авиолинии - Airbus A340.
Дизайнът е посветен на прочутата Виенската филхармония, един от най-известните оркестри в целия свят. Монетите са изработени от злато с чистота 999,9 и се предлагат в четири размера - 1 тройунция, 1/2 тройунция, 1/4 тройунция и 1/10 тройунция. Монетата от 1 тройунция е с най-големия диаметър спрямо останалите монети от 1 тройунция в света. Австрийската е уникална и с това, че е една от малкото в света, които са отсечени и се разпространяват в две различни валутни деноминации. От 1989 г. до 2001 г. е деноминирана в австрийски шилинги, а след 2002 г. - в евро. Всяка монета, съдържаща една тройунция /31,103 грама/ чисто злато с проба 999,9, е с официален номинал 100 евро. Стойността обаче се определя от текущата цена на златото на пазара на скъпоценните метали. Като се има предвид сегашният курс, серията за олимпийски шампион съответства на парична награда в размер на около 27 000 евро, за сребърния медалист - на 21 000 евро, а за бронзовия - на 18 000 евро. Тенденцията е тези суми да нарастват.
Австрия не е единствената държава, която се отплаща със скъпоценен метал на олимпийските си шампиони. В Малайзия щедър спонсор, собственик на златна мина, е дал като награда на първия олимпийски шампион в историята на страната златен слитък на стойност 0,5 милиона евро. Това е най-високата награда сред всички, които са получавали спортистите, участващи в Олимпиада, макар шестцифрените хонорари да не са рядкост. Казахстан например е готов да плати на атлетите си, които спечелят златен медал в Лондон, по 200 000 евро.
Руснаците могат да очакват по 100 000 евро за същото. Приблизително на такава сума могат да разчитат спортистите от България, Беларус и Литва, които се завърнат със златен медал от Лондон. Египет оценява олимпийското злато на 130 000 евро, а намиращата се на границата на финансовата криза Италия - още по-високо. Там обещават за златен медал по 140 000 евро, за сребърен 75 000 евро, а за бронзов - 50 000 евро. На този фон германците се състезават "почти даром". На шампионите си страната е готова да плати "само" 15 000 евро.
Доста скромни обещания на призьорите си дават и американците - по 25 000 евро от Американския олимпийски комитет. Това обаче е
само официалният хонорар. Освен него има още и неофициален - т.нар. бонус, който многократно надхвърля посоченото число.
Победителите при борците могат да очакват 250 000 долара, а колоездачите - 100 000 долара. Подобна система за поощрения имат и бразилците. По официални канали не им се полага нищо, тъй като държавата влага всичко, за да ги подготви за Олимпиада 2012. От други места обаче им се превеждат пари. На плувците пощите в Бразилия отпускат 40 000 евро, от които обаче една пета трябва да се дадат на треньора. Безспорно, цената на олимпийския златен медал не може да се измери само в пари. Той носи уважение, признание, слава. Британските пощи например ще боядисат със златна боя пощенските кутии на шампионите. Подобно нещо ще бъде направено за пръв път.
Във Великобритания по традиция пощенските кутии са само и единствено червени.