2. Лондон 2012
  3. Жалко: Адзурите изтръгнаха бронза от българските юнаци

Жалко: Адзурите изтръгнаха бронза от българските юнаци

Италия ни победи с 3:1 гейма в малкия финал на олимпийския волейболен турнир

Българският национален отбор по волейбол загуби малкия финал на олимпийския турнир и остана без бронзов медал, който бе спечелен от Италия след 3:1 гейма (25:19, 23:25, 25:22, 25:21). Волейболистите ни, които победиха Италия с 3:0 гейма в мач от груповата фаза в Лондон, този път не можаха да разгърнат играта си и отстъпиха в срещата за третото място.

Тя започна добре за италианците, тъй като те поведоха с 2:0 в първия гейм, а после дори съумяха да дръпнат с три точки – 5:2. Последва успешна атака на Виктор Йосифов и добра наша блокада, с която намалихме изоставането си до 4:5. След това обаче не можахме да останем на гребена на вълната и след силен сервис на Савани първото техническо прекъсване дойде при резултат 8:4 в полза на адзурите.

След паузата мачът тръгна точка за точка, а след лошо посрещане при 6:10 дойде и 11-атата точка за съперника, която принуди българския треньор Найден Найденов да поиска прекъсване. Последва блокада на Ники Никойлов срещу Зйацев, но при последвалото дълго разиграване италианците имаха и късмет, за да поведат с 16:9 при второто техническо прекъсване.

Натрупаното самочувствие успокои адзурите и те нямаха проблеми със спечелването на първия гейм, въпреки добра серия от сервис на Тошко Скримов и появата в игра на капитана ни Владимир Николов.

Така италианците затвориха частта, в която ние допуснахме 8 непредизвикани грешки, при резултат 25:19.

Вторият гейм стартира точно противоположно на първия, тъй като на линията за сервис застана Тодор Скримов, а това ни позволи да поведем с 2:0. След това обаче дойдоха две поредни грешки на Тошко Алексиев от атака и адзурите успяха да обърнат нещата в своя полза – 3:2.

Последва размяна на точки, а след това и силни минути за капитана на „лъвовете” Влади Николов, както и най-добрия разпределител на Олимпиадата Георги Братоев, за да може първото техническо прекъсване във втория гейм да дойде при 3 точки аванс за нашите – 8:5. След него пропуснахме възможността да увеличим преднината си, а от това се възползваха италианците, които намалиха изоставането си до 12:13 и това принуди нашият треньорки щаб да поиска прекъсване, след което техническата пауза дойде при 16:14 в полза на „лъвовете”.

Последва изравняване при 18:18 и поискан от Найденов таймаут, а срещата продължи точка за точка до 23:23. Тогава нашите надхитриха съперника и затвориха частта при 25:23 в своя полза, изравнявайки резултата в геймовете - 1:1.

Началото на третата част бе фантастично. На сервис застана Тошко Скримов, а при 4:0 нервите на италианския селекционер на издържаха и той поиска прекъсване. То помогна на неговите момчета и те съумяха да намалят изоставането си до 4:5, когато Найденов също спря играта, а до техническото прекъсване авансът ни от една точка се запази. След почивката нашите излязоха пределно концентрирани и буквално скриха топката на италианците, за да поведат с 12:8.

За съжаление, адзурите успяха да отвърнат на удара и да изравнят (14:14) след последователни грешки на Тошко Алексиев и Владо Николов от атака, а после и да поведат при второто техническо прекъсване – 16:15. След това така и не можахме да намерим своя ритъм, а със сервиси на Ласко и Савани италианците дръпнаха с 4 точки – 20:16, което доведе до спокойствие в редиците на съперника и той затвори гейма с 25:22.

Четвъртата част вървеше точка за точка преди италианците да дръпнат с две при 4:2, а ние съумяхме да възстановим статуквото малко преди да дойде техническото прекъсване, което фиксира резултат 8:7 в полза на опонента. След прекъсването съперникът имаше и доза късмет, с помощта на който дръпна с три точки, преди щабът ни да поиска таймаут (12:9). Въпреки усилията ни след него, адзурите запазиха преднината си до второто техническо прекъсване – 16:13.

След това нашите се мобилизираха и изравниха – 16:16, ала безгрешния в този мач капитан на италианците Савани ги поведе към успеха и им донесе нов 3-точков аванс, който те успяха да удържат до края и така се окичиха с бронзовите медали след 25:21 в четвъртия гейм.

Стартови състави:

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро;

Резерви: Добромир Димитров,  Владимир Николов, , Валентин Братоев, Николай Пенчев, Теодор Тодоров;
Старши-треньор: Найден Найденов
Треньор: Камило Плачи

Италия: Драган Травица, Михал Ласко, Кристиан Савани, Иван Зайцев, Луиджи Мастранджело, Емануеле Бирарели - Андреа Джови-либеро;

Резерви:
Данте Бонифанте, Симоне Пароди, Самуеле Папи Алесандро Фей, Андреа Бари-либеро;
Старши-треньор: Мауро Беруто
Треньор: Андреа Броджони.

Статистика:

Радослава Мавродиева: Нищо не съм казала срещу федерацията, просто в Лондон не издържах психически

Радослава Мавродиева заяви, че не е издържала психически по време на Олимпийските игри в Лондон, където направи три неуспешни опита и остана без резултат в квалификациите на тласкане гюле.

Осем българи ще участват на параолимпийските игри в Лондон

Това са Стела Енева, Иванка Колева, Радослав Златанов, Мустафа Юсеинов, Даниела Тодорова, Дечко Овчаров, Ружди Ружди и Ивомира Михайлова

Карамаринов: Мавродиева е получила до стотинка парите за подготовка за Лондон

Президентът на Федерацията по лека атлетика - Добри Карамаринов, отговори на обвиненията на гюлетласкачката ни Радослава Мавродиева, че не е получила средства за подготовка за Олимпийските игри в Лондон, които завършиха миналата седмица

Японските олимпийци поздравиха нацията с шествия в Токио

Хиляди японци излязоха по улиците на Токио, за да поздравят своите олимпийски медалисти. Героите от Лондон 2012 организираха шествие, преминавайки през центъра на столицата върху открити автобуси, в английски стил

МФВС изпраща българските параолимпийци в Лондон

Министерството на физическото възпитание и спорта ще изпрати официално българските състезатели и треньори, които ще участват в 14-те Параолимпийски игри в Лондон

Станка Златева номер 1 по зрители в тв класация

Петкратната световна шампионка по борба в категория до 72 кг Станка Златева спечели златен медал в класацията за най-гледано олимпийско събитие, предавано по БНТ1

Фелпс няма да загуби медалите си, категоричен е агентът на плувеца

Американецът е подложен на разследване за неправомерно рекламиране на модна марка, която няма договор с Международния олимпийски комитет,

Глупост: МОК може да отнеме медали на Фелпс заради реклама

18-кратният олимпийски шампион Майкъл Фелпс може да бъде лишен от отличията си, които завоюва на Игрите в Лондон, заради нарушение на рекламния регламент на МОК

Бойко Борисов: Не тормозете спортистите с нашите мъки!

Още това първенство трябва да има резултати във футбола, а Боби Михайлов да го изчакаме още една година