1. Novsport
  2. Любопитно
  3. Гребната флотилия в Пловдив има лодки за близо 5 милиона евро

Гребната флотилия в Пловдив има лодки за близо 5 милиона евро

Измервания на лодките преди старта на Световното първенство в Пловдив показаха, че обикновено лодките са по-леки, отколкото са стандартите на FISA

Гребната флотилия в Пловдив има лодки за близо 5 милиона евро

Флотилията от 326 лодки на Световното първенство по гребане в Пловдив може да се оцени на стойност между 3,5 – 5 милиона евро. За тази преценка помага Давид Филипи - второ поколение собственик на италианската компания за производство на лодки Filippi. Около 80% от лодките на гребната база в Пловдив, по собствената му преценка, са произведени в Италия при него.

„Често ме питат защо една добра лодка струва колкото един нов автомобил“, разказва Давид Филипи. И неговият отговор винаги е еднозначен – всяка лодка е със собствен дизайн, защото е лична поръчка за гребеца, който ще тренира и ще се състезава с нея. „Материалите, трябва да са достатъчно здрави, защото напреженията на които се подлага една лодка и на тренировки, и на състезания са много големи. Гребецът вкарва цялата си сила във всяко загребване, но това не трябва да повреди лодката. Всяка година във  Filippi опитваме да променяме дизайна, да въвеждаме нови материали и да напасваме лодката според анатомията и изискванията на всеки гребец. Има разлика дали лодката е за мъже или за жени, дали е за лека категория гребци или е в стандартната категория“, допълва Давид Филиппи.

На пазара на лодки навлизат и вездесъщите китайски производители, които постигат по-ниски цени. Но за сметка на качеството. Просто няма друг начин, защото лодката в гребния спорт не е масов продукт и не се поддава на автоматизация. Така че цената е важна, но качеството е още по-важно, особено за големи състезания. „Няма как да вземеш медал на олимпиада или на световно първенство с китайска лодка, затова те може и да са подходящи за тренировка, но никога за големи състезания“, коментира Давид Филипи.

Задължителните измервания на лодките преди старта на Световното първенство в Пловдив показаха, че обикновено лодките са по-леки, отколкото са стандартите на FISA и затова за състезанията се добавят тежести. „Да, може да се намали още теглото на лодките, но ако сега един скиф тежи или трябва да тежи 14 килограма, не бихме могли да го направим 10 килограма. Ще се строши от напрежение, ще бъде много крехък. А и няма да е функционална лодка. И сега е доста трудно да се придържаме към изискваното от FISA тегло от 14 килограма за един скиф, така че не можем да го намалим кой знае колко, дори и да имаме възможност. Най-голям потенциал за намаляване теглото има при двойката с кърмчия, но FISA не позволява, така че не си струват усилията“, заключи Филипи.

Местят останките на Марадона в музей

Вижте подробности

ПОС терминалите на Fibank съчетават удобство и интересни функции

Собствениците на заведения вече могат да включат опция за бакшиш от клиентите

35 години от 4-те гола на Стоичков срещу Левски

На днешната дата през 1989г. ЦСКА побеждава вечния съперник с 5:0

Божинов с прогноза за Левски-ЦСКА

Бившият нападател е известен с това, че познава

Лъчо Танев: Гонзо не е зависим от никого (ВИДЕО)

Футболният агент с любопитни истории за големи трансфери

Левски продаде над 10 000 екипи за новия сезон

"Сините" са все по-близо до това да имат уникален дизайн на екипите си догодина

Гуарин: Алкохолът опустоши живота ми

Бившият халф на Интер с интересни разкрития

Предпремиерата на „Гунди – Легенда за любовта“ с огромен успех

Вижте подробности

Наша олимпийка се сгоди

Вижте коя е тя