2. Мондиал 2010
  3. Аржентина с още една стъпка към мечтата - 3:1 над Мексико (видео)

Аржентина с още една стъпка към мечтата - 3:1 над Мексико (видео)

Скандален гол след нова фрапантна съдийска грешка очерни мача, Меси пак не вкара

Аржентина също е на четвъртфинал на световното първенство в ЮАР. „Гаучосите” надиграха с 3:1 Мексико в първата стъпка от елиминационната фаза на турнира, но срещата ще остави нов черен отпечатък върху зрелището на тези двубои след фатална грешка на италианската съдийска бригада, която допусна попадение от очевидна засада, с която Меси и компания поведоха в резултата. Въпреки това, аржентинците заслужиха победата си след нов мач с атакуваща и бърза игра. Лидерът на отбора Лионел Меси отново не успя да вкара гол. За сметка на това Гонсало Игуаин вкара четвъртото си попадение до момента, с което оглави листата на голмайсторите, а Карлос Тевес добави другите два гола.

На четвъртфиналите двукратният носител на световната титла ще срещна най-големия си съперник по световните форуми – Германия, които днес отнесоха Англия с 4:1. Двубоят ще е на 3 юли, събота, от 17 часа българско време. Интересното е, че сценарият е същият като този на Мондиал 2006. Тогава Аржентина победи Мексико и след това срещна Германия, където загуби с дузпи. Друг факт е, че в подготвителния период преди световните финали, двата отбора се срещнаха на немска земя преди срещите в ЮАР  и с гол на Игуаин Аржентина победи като гост съперника си.

Мачът тази вечер на уникалния "Сокър Сити" в Йоханесбург започна с по-активна игра на Аржентина. Опасностите обаче дойдоха точно от обратната страна. Мексико имаше определена тактика – да организира много бързи контри, с които да изненада не особено стабилната защита на големия си съперник, и да пази неотлъчно Лионел Меси с двама или трима играчи.

В 8-ата минута Салсидо стреля изненадващо отдалеч, а топката срещна гредата над Серхио Ромеро. В следващите секунди „ацтеките” организираха нова добра атака, след която много коварен изстрел на халфа на Ла Коруня Андрес Гуардадо мина на милиметри встрани от лявата греда.

Първият точен удар от страна на Аржентина пък бе в 11-ата минута, когато Меси се опита да прехвърли технично вратаря Оскар Перес, който обаче внимаваше и улови. Малко по-късно Мексико отново направи много добра контра, след която новият конкурент на Димитър Бербатов в Манчестър Юнайтед – Хавиер Ернандес, стреля силно покрай гредата.

В 26-ата минута „гаучосите” поведоха с 1:0 със скандален гол. Меси изведе Тевес през центъра, Перес обаче излезе и пресече паса. От границата на наказателното поле играчът на Барса нанесе удар, а останалият в метър засада Тевес добави с глава малко сила на вероятно влизащата и без неговата помощ във вратата топка.  На повторението обаче се видя огромната засада, в която бе футболистът на Ман Сити. Авторитетният иначе рефер Роберто Розети се консултира известно време със своя помощник Стефано Айролди, под бурните протести на мексиканците, които сочеха повторението на гола на големия екран, но в крайна сметка посочи центъра на терена.

След този гол сякаш крепостта на „ацтеките” падна. В 35-ата минута защитникът на немския Щутгарт Рикардо Осорио направи фатална грешка, след като подари топката на дебнещия Игуаин пред пеналта. Таранът на аржентинците напредна финтира вратаря и на празна врата от ъгъл покачи на 2:0. Това обаче не бе всичко. В следващите няколко минути Ди Мария, Тевес и Игуаин имаха много добри шансове за трети гол след настаналия смут в защитата на своя противник. Все пак шансът бе с Мексико и малко по малко те излязоха от шока, за да се приберат с два гола пасив в края на полувреме, което започна обещаващо за техния отбор.

След края на първите 45 минути щабът на Мексико отиде към този на Аржентина в изблик на нерви след допуснатия нередовен гол. След 60 секунди блъскане и разправии обаче все пак страстите бяха охладени.

Втората част на мача не стана по-скучна въпреки комфортната преднина на двукратния световен шампион. Още в 52-ата минута Карлос Тевес заби страхотен гол. Неуморимият нападател се измъкна през трима защитници и с изключително силен удар от 30 метра в горния десен ъгъл записа второто си попадение в срещата.

Въпреки третия гол в своята врата, мексиканците не се отказаха. След 60-ата минута те организираха натиск, който даде резултат десет минути по-късно. В 71-ата минута Ернандес върна един гол след страхотно изпълнение в горния ляв ъгъл на Ромеро. Селекционерът на „гаучосите” Диего Марадона обаче реагира прагматично и постепенно изкара Тевес и Ди Мария за сметка на натоварените с дефанзивни функции Верон и Гутиерес. Това даде резултат и неговите възпитаници засилиха своите защитни действия за сметка на нападението. Все пак имаше една много опасна ситуация, когато Габриел Хайнце трябваше да се намесва в критична ситуация, за да измъкне на метър от голлинията топката от краката на играч на Мексико.

В последните десетина минути и самите футболисти на Хавиер Агире предусетиха, че чудото няма да се случи и психически смазани, се предадоха.

Аржентина – Мексико 3:1
1:0 Тевес 25’
2:0 Игуаин 33’
3:0 Тевес 52’
3:1 Ернандес 71’

Аржентина (4-3-3): Ромеро; Отаменди, Бурдисо, Демикелис, Хайнце, Макси Родригес (Пасторе 87'), Масчерано (к), Ди Мария (Гутиерес 79'), Меси; Тевес (Верон 69'), Игуаин;

Мексико (4-3-3): Перес; Осорио, Родригес, Гуардадо (Франко 61'), Салсидо, Хуарес, Маркес (к), Торадо, Дос Сантос, Бланко, Баутиста (Барера 46');

Жълти картони: Маркес (Мексико);
Рефер: Роберто Розети (Италия);
Стадион: „Сокър Сити”, Йоханесбург, 84 377;
Температура: 9 градуса;

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.