2. Мондиал 2010
  3. Чили срути и швейцарската крепост (видео)

Чили срути и швейцарската крепост (видео)

Минимално 1:0 за отбора на Марсело Биелса на „Нелсън Мандела Бей” и почти сигурно участие в осминафиналите

Отборът на Чили докосна осминафиналите на Световното първенство в ЮАР, след като успя да спечели и втория си мач от група „Н”. На стадион „Нелсън Мандела Бей” в Порт Елизабет Чили успя да победи Швейцария с минималното 1:0, а резервата Марк Гонзалес се превърна в герой, след като влезе като резерва и вкара единственото попадение. Швейцария пък остана с човек по-малко още в 31-ата минута след спорен червен картон на Бехрами, което попречи на „кръстоносците” да стигнат до нещо повече в мача. Те дори можеха да получат още голове, ако не беше блестящата игра на техния вратар Диего Беналио.

Чили започна силно срещата и отправи първия си удар още в 5-ата минута, когато Санчес стреля от далеч, но не успя да уцели вратата. В 10-ата минута пък се наложи Диего Беналио да спасява последователни удари от далеч на Видал и Кармона, за да спаси своя отбор от сигурен гол.

Така се стигна до 31-ата минута, когато дойде и най-спорният момент в срещата. Валон Бехрами от състава на Швейцария бе изгонен, след като удари с ръка застаналия зад гърба му Босежур.

Останали с човек повече на терена, футболистите на Чили наложиха масиран натиск и до края на полувремето стигнаха до един неточен удар на Видал и два изключително опасни изстрела на Санчес, които обаче бяха спасени от убедителния Беналио и така резултатът остана непроменен.

Чили продължи да бъде по-активният тим на терена през втората част и успя да стигне до гол в 49-ата минута след удар на Санчес от границата на полето, който обаче бе отменен поради явна засада. В 55-ата минута отново Санчес се озова на стрелкова позиция. Той напредна отдясно, навлезе в наказателното поле, излезе очи в очи с вратаря и стреля, но Беналио скъси ъгъла и спаси своя отбор за пореден път.

Натискът на Чили обаче в крайна сметка даде резултат в 75-ата минута, когато Паредес проби отдясно и качи топката на главата на Марк Гонзалес, който от два метра без проблем я вкара в опразнената от неразчетено излезлия Беналио врата за 1:0.

Минута преди края Чили можеше да стигне до втори гол, след като футболисти на Марсело Биелса организираха страхотна контраатака, при която Паредес излезе на чиста позиция, стреля с левия крак, но топката премина на сантиметри до левия страничен стълб.

В ответната атака пък швейцарците пропуснаха най-чистото си положение. След отлична комбинация топката се озова в краката на Дердьок, който от чиста позиция от точката на дузпата не успя да уцели вратата и така резултатът остана непроменен - Швейцария пропусна отлична възможност да открадне една точка. Въпреки това тимът на Отмар Хитцфелд има реални шансове да продължи напред, ако победи Хондурас в последния кръг от групата.

Така с тази победа Чили вече има пълен актив от 6 точки, Швейцария има 3, а отборите на Испания и Хондурас, които се изправят един срещу друг тази вечер, нямат спечелена точка.

Чили – Швейцария 1:0
1:0 Гонзалес 75’

Чили: Браво, Исла, Медел, Понсе, Яра, Видал (Гонзалес 46’), Кармона, Мати Фернандес (Паредес 65’), Санчес, Суазо (Валдивиа 46’), Босежур
Селекционер: Марсело Биелса

Швейцария: Беналио, Лихщайнер, Грихтинг, Вон Берген, Циглер, Инлер, Хюгел, Бехрами, Фернанде (Бунжаку 77’), Н’Куфо (Дердьок 68’), Фрай (Барнета 42’)
Селекционер: Отмар Хитцфелд

Жълти картони: Понсе, Кармона, Суазо, Мати Фернандес, Медел, Валдивия (Чили), Н’Куфо, Барнета, Инлер (Швейцария)
Червени картони: Бехрами 31’ (Швейцария)
Съдия: Халил Ал Гамди от ЮАР
Стадион: „Нелсъм Мандела Бей” в Порт Елизабет

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.