3. Драма при дузпите разплака Гана и цяла Африка (видео)

Драма при дузпите разплака Гана и цяла Африка (видео)

40 години по-късно - Уругвай отново е на полуфинал на Световно първенство

Драма при дузпите разплака Гана и цяла Африка  (видео)

Двукратният световен шампион Уругвай отново е на полуфинал след 40 години пауза, а мечтата на цяла Африка за полуфиналист в ЮАР бе разбита на парчета от супер-драмата на "Сокър Сити" в Йоханесбург. „Урусите” победиха Гана след изпълнение на дузпи, където момчетата на Табарес се оказаха по-съобразителни и победиха с 4:2 и общ резултат 5:3.Гана поведе в последните секунди на първата част чрез Мунтари, но водачеството на „черните звезди” бе само за 10 минути, след като Форлан се разписа от пряк-свободен удар. Срещата не успя да завърши в редовното време и двата отбора играха продължения. В последната минута на второто продължение Суарес игра с ръка на собствената си голлиния, за което получи директен червен картон, а съдията посочи бялата точка. Гиан направи драмата пълна, след като удари горната греда на вратата на Муслера. Срещата трябваше да бъде решена с дузпи, където Уругвай се оказа по-съобразителният отбор и победи с  4:2 и общ резултат 5:3.

Двата отбора започнаха плахо срещата и логично бе да е така, защото залогът в този мач бе много висок. „Урусите” се бореха за техния първи полуфинал от 40 години, а Гана пък за първи полуфинал в историята си, а и на целия „Черен” континент.

До първата интересна ситуация се стигна в 17-ата минута. Форлан центрира от ъглов удар, а подаването му бе много остро и топката срещна гърдите на Менса, който я насочи към своята врата, но Кингсън бе заел много добра позиция и опази мрежата си суха на този етап.

Следващата страхотна възможност бе отново за Уругвай в 25-ата минута. Диего Перес изпълни много хитро едно странично хвърляне, което изведе Луис Суарес очи в очи с Кингсън. Нападателят не се поколеба и стреля от въздуха, но стражът на „черните звезди” показа уникален рефлекс и изби топката в ъглов удар.

Само няколко минути по-късно ганайците отговориха подобаващо. Центриране от корнер на Съли Мунтари бе засечено от, оставения абсолютно непокрит Ворса, но за негово нещастие топката мина на сантиметри от гредата. Това положение вдъхнови играчите на Милован Раевац и само 2 минути по0-късно организираха страхотна контраатака. Боатенг напредна страхотно по дясното крило, след което подаде към Гиан, който стреля с едно докосване от границата на наказателното поле, но и този път Муслера имаше късмет и коженото кълбо мина покрай гредата.

Когато отборът на Уругвай мислеше, че всичко за първата част е свършило бяха изненадани от Съли Мунтари в последните секунди на полувремето. Играчът на еврошампионът Интер пое топката на центъра и отправи страхотен изстрел от над 35 метра. Топката премина през няколко играчи, след което влезе без проблеми във вратата на Муслера, който също проспа напълно ситуацията – 1:0. Веднага щом „урусите” изпълниха център, съдията Бенкуаренса даде край на първата част.

Отборът на Уругвай логично излезе по-мотивиран през втората част и за тяхно щастие успяха да изравнят още в 55-ата минута. Диего Форлан получи възможността да изпълни пряк-свободен удар от много добра позиция. Топката бе заложена на около 25 метра от голлинията. Голмайсторът на Атлетико (Мадрид) показа най-доброто от себе си и изпълни по перфектен начин нарушението, като не остави никакви шансове на стража на Гана - 1:1.

Само няколко минути по-късно „черните звезди” можеха да си върнат водачеството в срещата, но удар от границата на наказателното поле на Гиан бе отразен от Муслера по перфектен начин.

Уругвай пропусна златна възможност в 63-ата минута. Форлан получи пас от над 30 метра, след което успя да си овладее топката на лявото рило и да я центрира. Луис Суарес бе оставен напълно непокрит, а и Кингсън увисна. Капитанът на Аякс обаче не успя да се възползва от ситуацията на сто процента и прати коженото кълбо в аут.

Отново Суарес се оказа грешник за своя тим в 70-ата минута. Фусиле изведе Суарес страхотно и той се озова очи в очи със стража на Гана, но удара му бе в обсега на вратаря и той успя да я избие. В 77-ата минута, пак той успя да засече центрирана топка от дясно, но отново Кингсън показа класа и изби в корнер.

До края на редовното време и двата отбора играеха предпазливо, защото осъзнаваха, че едно попадение ще бъде фатално. Заради което вкараха срещата в продължения.

По време на първото продължение Гана бе по-активният отбор, но така и не стигна до чисто голово положение. Играчите на Милован Раевац не застрашиха с нищо вратата на Муслера. „Урусите” пък успяха да стигнат до добра ситуация, след като Лодейро центрира и топката срещна тялото на играч на Гана, за да се отправи към десния ъгъл на вратата на Кингсън, но стражът внимаваше и отрази опасната ситуация.

През второто продължение отново „чернитезвезди” бяха по-активният отбор. Те стигнаха до две много добри положения, който бяха пропилени от Боатенг и Гиан, които не успяха да отбележат от близки разстояния.

В 121-ата минута всичко можеше да свърши, но Гиан пропусна 11-метров наказателен удар. Центиране от фаул не бе добре отразено от вратаря Муслера. Последва добавка на играч на Гана, която бе изчистена от голлинията, изчистената топка отново попадна в краката на ганайски футболист, който стреля и този път Луис Суарес игра с ръка на голлинията, за да не допусне гол във вратата на отбора си. Съдията не се поколеба и показа директен червен картон на състезателя, а след това показа бялата точка. Асамоа Гиан застана зад топката, но психиката на играча не издържа и той уцели гредата на уругвайската врата.

С тази победа Уругвай стига до така мечтания полуфинал, където ще срещне, перфектният до този момент отбор на Холандия. Гана от своя страна напуска мондиала с високо вдигната глава, след като стана най-добре представилият се африкански отбор на този форум.

Уругвай
: Муслера, Риос, Викторино, Лугано (Скоти 38’), Фусиле, Алваро Фернандес (Лодейро 46), Диего Перес, Макси Перейра, Диего Форлан, Луис Суарес, Едисон Кавани (Абреу 76’);
Селекционер: Оскар Табарес;

Гана: Кингсън, Сарпей, Пентсил, Менса, Анан, Инкуум (Апия 74’), Мунтари (Адия 88’), Ворса, Асамоа, Боатенг, Гиан;
Селекционер: Милован Раевац;

Жълти картони: Фусиле(пропуска следващия мач), Риос (Уругвай) Пентсил, Менса (Гана);

Червен картон: Луис Суарес - 121' (Уругвай)

Стадион: „Сокър Сити”, Йоханесбург. Зрители  84  017;

Съдия: Олегарио Бенкуаренса (Португалия);

Температура на въздуха: 13 градуса по Целзий;

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.