2. Мондиал 2010
  3. Кот д’Ивоар би само с 3:0 КНДР и пак си тръгва още в групите (видео)

Кот д’Ивоар би само с 3:0 КНДР и пак си тръгва още в групите (видео)

Началото предвещаваше разгром, но севернокорейците оказаха противодействие и напуснаха мондиала с високо вдигната глава

Кот д’Ивоар приключи неуспешно и второто си участие на световни футболни финали. След като отпадна още в груповата фаза с актив 3 точки на мондиала в Германия преди четири години, днес тимът от Бряг на слоновата кост успя да събере 4 на първенството в ЮАР, но отново не успя да преодолее първата фаза. Африканският тим, воден от Дидие Дрогба в предни позиции, спечели с недостатъчното 3:0 срещу отбора на КНДР, който също участва за втори път на световно, и двата състава ще трябва да се оттеглят от надпреварата. Попадения на Яя Туре и Ромарик през първото и на Саломон Калу през второто полувреме донесоха успеха в Нелспруит. Преди мача сметките показваха, че Кот д’Ивоар трябва да разчита на победа на Бразилия срещу Португалия в другата среща, като същевременно головата разликата от 9 пункта в полза на европейците трябваше да бъде изпреварена – твърде непосилна задача.

През първото полувреме Кот д’Ивоар имаше тотално надмощие и вкара два бързи гола до 20-ата минута. Постепенно Северна Корея, която имаше две загуби преди днешния двубой, се сети как да противодейства и устремът на африканците спря. През втората част Брегът на слоновата кост позагуби от силния си дух и започна да играе еднообразно – само с центрирания. Все пак в края резервата Калу добави още едно попадение и оформи победното 3:0.

Така Кот д’Ивоар и КНДР напускат световното, съответно на 3-о и 4-о място в група “G”. Напред продължават Бразилия и Португалия.

Кот д’Ивоар започна двубоя с масирани атаки към вратата на корейците. Още в първата минута футболистът на Галатасарай Кадер Кейта получи извеждащ пас и остана очи в очи с Мьонг-Гук, но от няколко метра не успя да го преодолее. До 13-ата минута гол на Дрогба бе отменен, а стражът на КНДР отрази успешно шут на Жервиньо от фронтална позиция в наказателното поле.

Сякаш тимът от Бряг на слоновата кост бе решил да настига Португалия по голова разлика и да поднесе наистина най-голямата изненада на мондиала. В този момент тя бе 1:3 срещу 7:0 в полза на европейците, които играеха с Бразилия.

В 14-ата минута вече нямаше грешка и тимът на Свен Горан Ериксон излезе напред в резултата. Яя Туре получи топката на дъгата пред пеналтерията, видя пространство и с фалцов удар вече не остави шансове на Мьонг-Гук – 1:0.

Срещата продължи с греда на Ромарик, а в 20-ата минута Кот д’Ивоар стигна до второ попадение. Дрогба щеше да строши напречната греда, а при добавката халфът на Севиля прониза мрежата на азиатците с глава, след като корейците не успяха да се ориентират и допуснаха 11-и гол в своята врата. Африканците се нуждаеха от още седем гола, за да достигнат Португалия.

КНДР оказа отпор в 24-ата минута, когато хубаво изпълнение на капитана Йонг Джо Хонг от свободен удар пропусна на сантиметри целта.

Постепенно севернокорейците се позиционираха малко по-напред и започнаха да посрещат съперника си малко след центъра, което вече създаваше трудности на Кот д’Ивоар в предни позиции. На моменти Дрогба бе единственият човек в атаката на своя тим и колкото и да бе добър, ставаше лесна плячка на нахалните азиатци.

Символичните гости вдигнаха темпото и диагонален удар на Жервиньо облиза страничната греда в 39-ата минута, което бе последната по-интересна ситуация до почивката.

Второто полувреме започна както първото, с тази разлика, че Северна Корея вече се бе нагодила към играта на Кот д’Ивоар и по-трудно допускаше устремните им пробиви по крилата. Дрогба и компания започнаха да действат само с центрирания, които не предвещаваха опасности, тъй като ниските корейци отскачаха по-високо от далеч по-борбените си съперници. Ясно бе, че само с бърза игра по земя отборът на шведа Ериксон можеше да смачка азиатците, които сякаш не се изморяваха.

Времето минаваше, а удари на Ромарик и резервата Калу бяха спасени от вратаря Мьонг-Гук. После футболистът на Челси получи извеждащо подаване вляво в наказателното поле, но шутира силно над вратата в 73-ата минута.

Така се стигна до 82-ата минута, когато КНДР стигна до първата си голова възможност. Звездата на тима Тае-Се се разходи и отбраната на Кот д’Ивоар, но ударът му бе блокиран от отбраната на символичните гости.

В следващата атака Саломон Калу доведе до класически измерения головото съотношение, след като се възползва от центриране на средна височина на крайния защитник Бока и изпреварвайки вратаря от въздуха отбеляза за крайното 3:0.

Така двата отбора изиграха последния си мач в група “G”, който показа, че явно не заслужават да играят по-нататък в турнира. Кот д’Ивоар завършва на третото място с актив 4 точки, на 1 зад Португалия. Северна Корея е последна с нулев актив.

КНДР – КОТ Д’ИВОАР 0:3
14’ Яя Туре
20’ Ромарик
82’ Калу

КНДР: Мьонг-Гук Ри, Йонг Хьок Ча, Чол Джин Пак, Джун-Ил Ри, Кванг Чон Ри, Юн Нам Джи, Ин Гук Мун (67-Кум Чол), Йонг Хак Ан, Нам Чол Пак, Йонг Джо Хонг, Йонг Тае-Се.

Кот д’Ивоар: Бари, К. Туре, Зокора, Бока, Я. Туре, Ебуе, Тиоте, Жервиньо (65-Диндан), Дрогба, Ромарик (79-Доумбия), Кейта (64-Калу).

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.