2. Мондиал 2010
  3. Парагвай разстреля „самураите” при рулетката на дузпите (видео)

Парагвай разстреля „самураите” при рулетката на дузпите (видео)

На четвъртфинала „гуараните” чакат Испания или Португалия

Националният отбор на Парагвай се класира за четвъртфиналите на световното първенство в ЮАР, след като отстрани тима на Япония с 5:3 след изпълнение на дузпи. Двата отбора сътвориха може би най-скучния двубой на Мондиал 2010 до момента и в редовното време завършиха наравно 0:0. Срещата се игра на стадион „Лофтъс Версфелд” в столицата Претория, а рефер бе белгиецът Франк де Блеекере. На четвъртфинала „гуараните” очакват победителя от последния осминафинал, който противопоставя Испания и Португалия, докато „самураите” стягат багажа за Япония, но с високо вдигнати глави.

Двубоят започна малко по-добре за японците, които отправиха няколко изстрела от далечна дистанция в началните минути. Парагвайците от своя страна пък се задоволяваха със задържане на топката и организиране на постепенни, многоходови акции. След първите десетина минути „гуараните” овладяха инициативата и започнаха постепенно да натикват съперника си в собствената му половина.

Така дойде 20-ата минута, когато Бариос навлезе по прекрасен начин в наказателното поле, измъквайки се от пазача си, стреля с десния крак, но Кавашима бе заел добра позиция и спаси. Само 120 секунди по-късно дойде и най-добрата възможност за „самураите” до момента. Тогава Матцуй получи около дъгата на наказателното поле и шутира незабавно с десния крак, ала кълбото срещна напречната греда и излезе в аут.

В 29-ата минута, след един ъглов удар и меле в наказателното поле на японците, Роке Санта Крус се оказа на страхотна стрелкова позиция, шутира с левия крак, но не можа да намери очертанията на вратата на „самураите”. В 40-ата минута пред азиатците се откри нова чудесна възможност за отбелязване на гол, след като кълбото попадна в Хонда около границата на наказателното поле, ала изстрелът на нападателя премина вдясно от вратата на Кавашима.

До края на полувремето не падна нов гол и така двата тима се оттеглиха на почивка при нулево равенство.

Втората част започна с малко по-активна игра на южноамериканците, които можеха да излязат напред в резултата в 59-ата минута, когато Риверос засече центриране на свой съотборник, но Кавашима спаси. В 62-ата минута, след един корнер, Тулио надскочи всички и стреля с глава, ала кълбото премина над напречната греда.

След това положение темпото на „Лофтъс Версфелд” ужасяващо спадна и следващият точен удар в една от двете врати дойде чак в 78-ата минута, когато резервата Барето опита да преодолее Кавашима, но стражът на „самураите” се намеси авторитетно. След този проблясък, тактическите действия отново превзеха терена и до края на двубоя нямаше повече нито един точен изстрел към двамата вратари.

Така редовното време завърши при резултат 0:0, а победителят от тази среща трябваше да се определи след продължения.

Първото от тях започна с малко по-организирана игра на „самураите” и в 92-ата минута Оказаки опита изстрел от далечна дистанция, но кълбото рикошира в бранител на Парагвай и излезе в корнер. В 95-ата минута дойде ред на Парагвай да застраши вратата на Япония, след като Валдес центрира отляво, Бариос стреля с глава, но право в обятията на Кавашима. 120 секунди по-късно Морел намери Валдес на границата на наказателното поле, нападателят навлезе елегантно в него и отправи удар с десния крак, ала стражът на „самураите” отново показа отличен рефлекс и спаси.

Точно в 100-ата минута резервата Барето можеше да се превърне в герой за своите, след като засече с глава центриране отляво, но топката премина на сантиметри над напречната греда. До края на първите 15 минути гол така и не падна и двата отбора трябва да решат спора си през второто продължение, продължавайки от нулево равенство.

Първото по-интересно положение второто продължение дойде в 109-ата минута, когато Валдес засече с глава центриране отдясно, но топката попадна право в прегръдката на Кавашима.То обаче остана и единственото за вторите 15 минути и така рулетката на дузпите трябваше да определи предпоследния четвъртфиналист на световното първенство в ЮАР.

При дузпите двата тима започнаха добре, като Барето и Бариос бяха точни при първите два удара от бялата точка за южноамериканците. Ендо и Хасебе пък се отчетоха с попадения за Япония, но при третото изпълнение Комано намери напречната греда. Риверос, Валдес и Кардосо обаче не сбъркаха за „гуараните”, а Хонда също бе точен за азиатците и така Парагвай победи с 5:3 след изпълнение на дузпи. На четвъртфинала хората на Херардо Мартино очакват победителя от двойката Испания – Португалия.

Кардосо (Парагвай) – гол 5:3

Парагвай (4-1-2-2-1): Вилар, Алкарас, Да Силва, Морел, Бонет, Вера,Ортигоса (Барето 75’), Риверос, Бариос, Бенитес (Валдес 60’), Санта Крус (Кардосо 94’)
Селекционер: Херардо Мартино

Япония (4-1-4-1): Кавашима, Комано, Наказава, Тулио, Нагатомо, Матцуй (Оказаки 65’), Абе (К. Накамура 81’), Хасебе, Ендо, Окубо (Тамада 106’) Хонда
Селекционер: Такеши Окада

Жълти картони: Риверос (Парагвай); Матцуй, Нагатомо, Хонда, Ендо (Япония)

Стадион: „Лофтъс Версфелд”, Претория

Рефер: Франк де Блеекере, Белгия

Уеб доволен от съдийството си на финала

Англичанинът Хауърд Уеб е доволен от своето съдийство на финалния мач на Мондиал 2010 между Испания и Холандия.

Ериксон остава начело на Кот д'Ивоар

Футболната федерация на Кот д'Ивоар ще предложи нов договор на селекционера на националния тим Свен-Йоран Ериксон, въпреки провала на световното първенство в Република Южна Африка

Вече сме 43-и в света, зад „световните сили” Габон, Перу, Япония

Националният отбор на България падна с още 4 позиции в месечната класация на ФИФА

Интересни факти за Мондиал 2010 - в цифри

Феновете са инжектирали общо 5 млрд. долара в икономиката на Южна Африка

Дел Боске никога не провесва мустак

Синът на железничаря донесе най-голямата радост на Испания

Иниеста: За момент помислих, че съм в засада

"Да направиш милиони хора щастливи е наистина безценно чувство", смята испанският национал

Пуйол се отказа от "Ла Фурия" на върха

Испанският бранител изигра за страната си 90 мача

Уругвайците бяха посрещнати от "синьо" море в Монтевидео

Около 150 хиляди души посрещнаха националния отбор по футбол на Уругвай, който се прибра в родината си след изненадващото класиране на четвърто място на световното първенство в Република Южна Африка

Хауърд Уеб: Това бяха най-тежките два часа в живота ми

„Изтощих се физически и емоционално. Всъщност, ФИФА ме подкрепи след мача”, сподели Уеб.